YAZARLAR

Konya ili konum olarak son derece uygun.

Geniş kaldırımlar,

Geniş caddeler,

Yerüstü metro,

Yeraltı metro,

Yeraltı kanalizasyon ve su gideri,

Telefon ve elektrik gibi tüm hatların yeraltından geçirilmesi.

Ama bakın biz neler yapıyoruz?

Önce kaldırım yapıyoruz. Hem de caddeden oldukça yüksek.

Neden?

Kendisini sıkıştıran eğitimsiz sürücüden, diğer sürücü kaçamasın ve gelip vursun diye.

Beş yüz bin nüfuslu pek çok Avrupa Kenti’nde metro hem yer üstü, hem de yeraltına döşenirken ve maliyetini kurtarmayı düşünmeyen yerel yöneticileri sırf 10 yıl sonrasını düşünüp halkının rahatı için bu çalışmaları yapmışken, bizim yöneticiler neden yapmazlar? Önce yüksek kaldırımlar sonra onlar kırılır ve sökülür… Özürlüler için yeniden düzenlenir.

Peki bu neden önceden düşünülmez?

“Yıllardır belediye görevlileri yurt dışına gider. Neden insan rahatı için yapılanları görmeden gelirler?” diye hep merak etmişimdir. Konya nüfusu tam bir buçuk milyona ulaştı.

Geniş caddeler, ne için yapıldığını çözemediğim devasa göbekler ve her yıl gittikçe çoğalan araç trafiği.

Bu yollar yapılırken son yirmi yıldır hep bekledim. “Tek bir yetkili akıl eder de tüm ana caddelerin tek şeridini sürekli boş bırakacak şekilde düzenleyerek cankurtaran ve itfaiye için ayırırlar mı?” diye…

Ne gezer? Kimsenin umurunda değil.

Ama tıpkı özürlüler için kırılıp yeniden yapılan kaldırımlar gibi her yeri kırar yeniden yaparız belki 10 sene sonra…!

Metro için Konyamız ne kadar uygun bir şehir. Ama olsun alt ve üst geçitler dururken, tüm Konya’nın yer üstü “tramvay” ile ağ gibi örülerek toplu taşıma sorununu kökten halletmeyi kim ister?

Şimdi yaya üst geçitlerine gelelim.

Çok merak ediyorum. Belediyemiz onca paralar dökerek ve ışıklandırarak yaptırdığı yaya üst geçitlerinden sadece bir ayda kaç kişinin geçtiğini hiç inceletti mi?

Konyalı, yaya üst geçidini kullanmıyor!

Konyalı, ışıklardaki yaya geçitlerini de kullanmıyor!

Konyalı tüm yolları kendine ait zannedip kendini caddelere bırakıyor!

Tramvaylara gelince; 10 yıl sonrasını düşünün lütfen!

Balık istifi gibi doldurulmuş ve görüntüsü ise son derece ilkel olan bu tramvaylardan kurutulup, tüm şehri saran bir tramvay hattına ve yepyeni tramvaylara ne zaman kavuşacağız?

Diyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > SONRADAN AKLIMIZA GELECEK! YAPILANI KIRIP, YENİDEN YAPACAĞIZ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.