YAZARLAR

‘Çocuklarımıza sahip çıkalım, uyuşturucu çok yayıldı” diyoruz. İlk adım kendimize sahip çıkmayla başlar. Çocuklar bizleri örnek alır. Sözlerimiz uçar ama görüntümüz hep karşılarındadır. Biz sigara içelim, çocuğumuza da ”-Sakın içme çok kötü” diyelim. Ev içinde başta maddi konular olmak üzere, çocukların yanında kesinlikle tartışmayalım. Ev ortamı huzurlu, dingin ve sevecen olursa neden bu çocuklar kendilerini sokağa atsın? Ev ve okul ortamı ile sokakların terbiyesi arasında uçurumlar vardır. Evdeki baba; eşinin ve çocuklarının korunması ve geçimi ile uğraşırken, sokakların hakimi ise; tüm çocukların zararına, hatta ölümüne sebep olsa da kendi çıkarlarını gözetir ve bunun için de tehdit, yaralama, santaj, uyuşturucuya alıştırma ve bunu temin ettirme pahasına alıştırdığı kız ya da erkek çocukları her türlü kötü yolda kullanmağa çalışır. Evde mutlu olamayan çocuk, acaba mutluluğu sokaklarda mı arıyor? Evde kendisine arkadaş gibi de yaklaşabilen bir ebeveyn bulamıyorsa sokaklarda mı arkadaş arıyor? Sokaklarda mutluluğun kestirme yolu alkol, sigara ve uyuşturucu gösteriliyor tabii. Oysa ki bu tamamen sahte ve hayatla oynayan geçici bir ”düşünememe” halidir. Tekrar bu hali sağlamak isteyen zavallı tutkun, giderek dozu arttırma mecburiyeti de duyacak ve böylece sonu ölümle biten, tedavi için yardım almazsa, ölümle sonuçlanacak yola girmiş olacaktır. Tabii ki öncelikle alışsınlar diye çok ucuz ve kolay temin ettiriliyor, hatta Bonzai gibi ”tek seferde bile bağımlılık yapan madde” bir kereden bir şey olmaz sözü ile ”dene! Para da istemez ”diyerek gençlerimiz tuzağa düşürülüyor. Toplumumuzda para kazanma uğruna ”insan hayatını hiçe sayan” bir sürü kötü örnek de zaten mevcut. Şaşırdınız mı? Demirden-çimentodan çalan müteahhit insan hayatı ile oynamıyor mu? İnşaat olsun, madenler olsun kontrol etmeden, ya da eksiğini bildiği halde basit menfaatler için imza atan güya okumuş mühendislerin hiç mi suçu yok? İçme şu zıkkımı dense de sahte rakı ile kaç kişi kör oldu? Siroz oldu süründü? Gıda zehirlenmeleri, toplu zehirlenmeler neden var? Yağların içine ”Kaola yağı” denen ucuz yağ katılmıyor mu? Eskiden süte su katılırmış, şimdi daha uygununu bulmuşlar. Biz nasıl bir toplum olduk?

Çocuklarımızın sokağa çıkmasının en büyük sebebi;aynı zamanda toplumumuzun da en büyük sorunu ”sevgisizliktir, sevgi açlığı”dır. Daralan ekonomilerde sevgi açlığı, menfaat toplulukları ile kapatılır sanılmaktadır. Çocuklarınızı seviniz. Bu sadece para verme, oyuncakları önüne yığma, başına elini sürüp geçme ile olmaz. Onları anlamaya çalışın. Birey olarak kabul edip dinleyin. Korku değil aksine cesaret verin, gereğinde bağırmasını öğretin, susup kalmasını değil. Arkadaş da olmaya çalışın ki size her sorununu çekinmeden anlatabilsin. Yuvada gerilim yaratan anne ve baba; çocuğunuzu sokağa atmak için uğraşıyorsunuz, bunu bilin. Başta idareciler olmak üzere toplumun bireyleri arasında hat safhaya varmış ”Güvenilirlik Kaybı”nı önleyelim. Bu toplumun çözülmesine yol açar. Sosyologlar, pedegoglar, çocuk psikiatrisleri, toplum bilimcileri, farmakoterapistler el ele vererek çözüm yollarını tartışmalı ve derhal uygulamaya başlamalıyız. Hareketlerimizle, davranışlarımızla çocuğun bizi kopyalayacağını unutmayalım. ”Ahlak ve Maneviyat” elbette önemli ama bunda da büyükler örnek olmalıdır. Çocuğunun gözü önünde, hatta ondan da yardım isteyerek; ”-yeni yumurtaların içine, geçen haftadan kalan bayatları serpiştir, sağlamların arasına kat”, Kiracına çocuğunu göndererek ”- Kirayı elden al da vergi ödemeyelim” de. Bundan sonra da çocuğa ”Ahlak ve Maneviyattan, dürüstlükten bahset. İstediğin okullara gönder, ister mecburi, ister seçmeli ahlak dersleri aldır. Bir 3’üncüsü de ”Önce kendimizin onlara örnek olduğumuzu” unutmamaktır. Emniyet ve Jandarma zaten dağıtımını önleme, yerinde imha, kaçakçılık ve gümrükleri, hudutları sıkı tutarak, ihbar edenleri mükafatlandırarak elinden gelen her türlü tedbiri almaktadır. ”Bir milleti çökertmek istiyorsan, gençliğini uyuşturucuya alıştır” kurşun atmana, harp ilanına bile gerek kalmaz. Bu da bir düşman taktiği olup unutulmamalıdır. Rabbim’den bu illeti ülkemizden kovalamak için yardım, çocuklarımızı da esirgemesi ve ailelerimizin de dikkatlerini arttırması için yardım etmesi dualarımla hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım muhterem okurlarım.

> Yeni Meram >Yazarlar > SOKAKLAR-UYUŞTURUCU ve BONZAİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.