YAZARLAR

İnsanlığın ve hatta ilahi dinlerin tarihinde siyasi sancılar hep yaşanmış ve de bu sancıların faturası yine insan faktörünün üzerine kesilmiştir. Yüce Dinimiz İslamiyet’in tarihinde Dört Halife döneminden başlayarak siyasi sancılar başlamıştır ki Dört Halife’den üç tanesi katledilerek şehit edilmişlerdir.

Dört Halife dönemi sonrası daha ağır siyasi sancılar yaşanmış, Muaviye’den Yezitten günümüze kadar İslam’ın başında hep siyasi sancılar olmuştur ki Yüce Peygamberimiz’in yolundan gidilmemenin faturası da keza İslam aleminin başına kesildiği içindir ki İslam Ülkeleri geri kalmışlığın girdabında boğulmaktadır.

Türklüğün Tarihindeki üç tane imparatorluktan Büyük Hun İmparatorluğu da, Selçuklu İmparatorluğu da keza siyasi sancılardan yıkılıp yok olmuşlardır. Yakın Tarihimizde Osmanlı İmparatorluğu ise 623 yıllık mazisinde Devleti Osmaniye’nin otorite tesis ettiği yıllarda kademe kademe yükselmiş Otoriteden yoksun olduğu yıllar dada kademe kademe çöküntüye giderken koskoca imparatorluk yedi düvele yem olmuştu ki bir yüce kahraman Atatürk kutsal Kurtuluş Savaşı’nı içteki ve dıştaki düşmanlara rağmen kazanarak yeni bir Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere armağan etmiştir.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ne yazık ki siyasi sancılar açısından başı beladadır. Bir yanda Irk ve soy ayrımı terör belasını ülkemizin başına sararken 50 bine yakın insanımızın kanı dökülmüş, bu beladan arınmanın çözüm yolların dada ne yazık ki yine siyasi sancılar boy göstermiştir.

Cumhuriyetimizin tarihinde çok partili hayata geçişte, o zamanki tek parti Hükümetinin başı Merhum İnönü Ulus Gazetesi’ne verdiği demeçte ifadesi ile siyasi sancılara kapıyı kapatmak istemişse de acı bir gerçektir ki o zamanki iki partiden her ikisi de siyasi sancılarla kıvrana, kıvrana beklenen başarıdan uzak kalmışlar ve İnönü’nün başına Himmet Dede de taş atıp yarmışlardır…

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Atatürk Liberal Fethi Bey’i Başbakan yapmıştı ki patlayan Şeyh Sait İsyanını bastıramaması ve Takrir’i Sükun kanunu yerine sıkı yönetim ilanı üzerine Atatürk Fethi Bey’i görevden alıp İnönü’yü Başbakan yapması ve isyana çözüm getirilmesi siyasi sancının bertarafı şeklinde tecelli etmiştir. Bu isyanda yetersiz kaldığı iddia edilen Merhum Kazım Karabekir ve arkadaşlarının da yargılanıp idamı söz konusu olmuştu ki bu mümtaz devlet adamlarını da keza Merhum İnönü kurtarmıştır.

Keşke şimdiler de bir İnönü olsa da suçları bilinmediği halde üç-dört yıldan beri tutuklu Mümtaz komutan ve bilim adamları da suçları sabit görülene dek yuvalarında ve aileleri yanlarında kalıp azap ve acı çekmeseler.

Günümüz Türkiye’sinde Hükümetin atılımları karşısında Muhalefet, Muhalefetin istekleri karşısında İktidar ne yazık ki olumlu olmanın yerine çelişkiyi getirirken hep siyasi sancılara yol açılması taraflı tarafsız tüm vatandaşlarımızı derinden rencide etmektedir. Eğer siyasetin dışında Türk seçmeninin yüreğindeki sesi dinlemek mümkün olsa siyasi sancıları daha iyi anlamak mümkün olur.

Yüce Rabbimizden siyasi sancılardan arınmış bir ülke niyaz ederiz.

> Yeni Meram >Yazarlar > SİYASİ SANCILARA GEÇMİŞTEKİ ÇÖZÜMDEN ÖRNEKLER !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.