YAZARLAR

Kılıçdaroğlu önce genel Başkan oldu, son Kurultayla bir adım daha öne çıkarak artık “lider” kişiliğini de kazandı.

Hemşerimiz dostumuz Emrehan Halıcı takımında Genel Başkan Yardımcısı oldu, sevindik. Bu sevince maalesef bir de üzüntü eklendi; kulislerde de adı sıkça geçen bir başka hemşerimiz ve dostumuz Attila Kart’ı MYK’da göremedik. Parti Meclisi üyeliği de kuşkusuz önemlidir, üstelik Sayın Kart, uzmanlık alanı sayılan ve yeni oluşturulan “Yolsuzlukla Mücadele” biriminin de başına getirildi.

Genel Sekreterlik koltuğuna bu kez, Süheyl Batum’un yerine Deniz Baykal yanlısı Bihlun Tamaylıgil oturdu.

Prof.Dr. Batum, Kılıçdaroğlu ve Tekin’den sonra CHP’nin artık 3.adamı.

Hep yineler dururuz ya;

Kimler geldi, kimler geçti!

Örneğin, CHP’ de bugüne değin 25 genel siyasal aktör sekreterlik yaptı. Liste şöyle;

Recep Peker, Cemil Uybadın, Saffet Arıkan, Şükrü Kaya, Refik Saydam, Faik Öztrak, Fikri Tüzer, Memduh Şevket sendal, Nafi Atuf Kansu, Hilmi Uran, Tevfik Fikret Sılay, Kasım Gülek, İsmail Rüştü Aksal, Kemal Satır, Bülent Ecevit, Şeref Bakşık, Kamil Kırıkoğlu, Orhan Eyüboğlu, Mustafa Üstündağ , Ertuğrul Günay , Adnan Keskin , Tarhan Erdem, Oya Araslı, Önder Sav, Süheyl Batum.

Başkent kulislerini iyi izleyen gazeteci dostlarımızla sisli bir Ankara akşamında yemekte buluştuk. Değişiklik sırasının başarısız İl Başkanlarına geldiği besbelli. Telefonun diğer ucunu Konya siyasetini iyi bilen bir dosta çeviriyorum;

“Potansiyel İl Başkanları olarak Bekir Büyük Çiftçi ve Mehmet Ali Ünal’ın adları dolaşıyor. Hüsnü Bozkurt’un adı da geçiyor; ancak ihraç edildiğinden yeniden üyesi olması gerekiyor.”

***

Seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kalınca ülke ölçeğinde olduğu gibi, Başkentte de sular giderek ısınıyor, anketler, yorumlar ve değerlendirmeler biri birini izliyor. Madem CHP’den satırbaşı açtık, devam edelim.

Başkentin siyasal yorumcu, gözlemci ve mühendisleri CHP’nin yeni lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na not vermek için seçim sonuçlarını şimdiden beklemeye aldı. Başarı ya da başarısızlık çıtası saptandı bile;

CHP yüzde 30 üzerinde oy toplarsa, Sayın Kılıçdaroğlu sınıfı geçecek! Oran yüzde 30’un altına düşerse, başarısız sayılacak ve Başkanlığı tartışılacak. Kendisinin de deklare ettiği gibi bu durum istifaya kadar uzanabilecek.

Başkentte sadece siyaset mühendisleri yok, iyi hesap yapan sayı mühendisleri de var.

İnce hesaplamaları sonucu da açıkladı;

Var sayılsın ki, AKP seçimde yüzde 40 oy almış olsun! Var sayılsın ki, CHP yüzde 30, MHP de yüzde 15 oy alsın! İkisinin toplamı yüzde 45 olmasına karşın AKP, yüzde 40’la yine tek başına iktidara gelir.

Olası koalisyon için AKP’nin alacağı oy oranının yüzde 40’ın altına düşmesi gerek! Örneğin yüzde 39 gibi.

Ankara’da ahvali siyaset şimdi ihtimal hesapları üzerine kurgulanıyor.

BİR DAMLA:

Politikacılar bilimkurgu okumalı, western ve polisiye değil.

Bir politikacının amacı sürekli iktidar olmaktır. Bu çaba ona çoğu zaman sorun çözme görevini unutturur.

Politika eğlence sektörünün parçasıdır.

> Yeni Meram >Yazarlar > SİYASETTE SULAR ISINIRKEN?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.