YAZARLAR

Dürüstlük en iyi siyasettir.

***

Siyaset işte böyle bir şey; kimini sevindirir, kimini de düş kırıklığı içinde bırakır. Listeye giremeyenler içinde değerli kişiler vardı, yazık oldu. Siyaset iki kapılı bir handır; biri girerken diğeri de çıkacak;

■ Yenileceğinden korkan, daima yenilir.

Olaya önce Konya penceresinden bakalım.

MHP ve CHP listelerinde sürpriz yok, üç aşağı beş yukarı tahminlerin aynısı oldu.

AKP’de Davutoğlu’nun, MHP’de Bal’ın, CHP de Kart’ın birincilikleri besbelliydi, rakipleri yoktu, maçı “çift “ değil, “tek” kale oynadılar. Birincilikten başka olasılık yoktu.

Davutoğlu, son yılların parlayan yıldızı.

Taşkentli hemşerimizin Konya’ya yararlı olacağı, hizmetler getireceği kanısındayız.

Attila Kart’ın CHP Parti Meclisi üyesi olması değil, kendi çalıp kendi oynamadı.

Faruk Bal, Genel Başkanlığı’nın yanında aday belirleme komisyonunun da başına getirilmesi bir tür “ihsas-ı rey”dir; ondan başkası kuşkusuz birinci olacak değildir.

Üstelik de deneyimli ve donanımlı kişilik.

Geçen dönemde liste ikinciliğinden Meclise giden Mustafa Kalaycı, iyi bir performans sergiledi; çok çalıştı. Yeni dönem için de milletvekilliğini hak etti. Buna kimse itiraz edemez. Derdim 3.sırada. 3. sırada çok sevdiğim, Konya’nın sevgilisi

Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen var. MHP Konya’da üçlerse, Prof. Dr. Gönen ikinci kez, Meclisin yolunu tutacak.

Ülke genelinde CHP, Konya’da ise AKP sürpriz yaptı. Örneğin, milletvekillerimizden sadece, Kerim Özkul, Ayşe Türkmenoğlu

Mustafa Kabakçı ve Harun Tüfekçi olmak üzere dördü yer bulabildi. Tüfekçi riskli sırada, ancak 11.olabildi.

Hasan Angı, Özkan Öksüz, Orhan Erdem, Muharrem Candan, Ahmet Büyükakkaşlar,. Hüsnü Tuna, Sami Güçlü Ali Öztürk ve Abdullah Çetinkaya TBMM’ye mendil salladılar. Böyle olacağını önceden biliyordum, Hasan Angı ve Orhan Erdem ise benim için de sürpriz oldu.

Listeye giren dört milletvekilinden Kerim Özkul, Davutoğlu’nun akrabası.

Ayşe Türkmenoğlu, MYK üyesi, Kabakçı iyi çalıştı. Tüfekçi, ilçe kontenjanı gereği…

Kimi çevrelerin yanlış algılamalarına karşın, Hüseyin Üzülmez’in seçilebilecek sırada yer alacağını, temayül yoklamasının ası Recep Konuk’un listeye giremeyeceğini Başkent’in derin kulislerden haber almıştım.

Recep Konuk üçüncü kez siyasete atılmakla hata etti, çalışma arkadaşlarının onu yanlış yönlendirdikleri kanısındayım. Çalışma alanında ne denli başarılı olduğu ortadadır, temayül yoklaması da bunun kanıtıdır.

Hüseyin Üzülmez, zekidir, işini bilir. Yukarıdan işaret almazsa, oda başkanlığını bırakarak aday adaylığına soyunmazdı.

Şimdi yeni perde açılmaktadır; Listeye giremeyen bürokratlar, üst makamlar için faaliyete geçecek aday adaylıklarını da

Kuşkusuz referans göstereceklerdir.

Başbakan A takımına, yakın çalışma arkadaşlarına ahde vefasını gösterdi, dinlendirmeye almadı. En çok çiziği, en çok oy aldığı Konya’ya attı.

MHP Lideri Bahçeli de aynı tutumu sergiledi. Üstelik merkez sağın saygın ve yetkin kişilerini, Sümer Oral, Murat Başesgioğlu, Celal Adan, Bahaddin Şeker gibi siyasetçileri başa alarak güçlendirdi.

Sadece kendisiyle başkanlık yarışına giren Prof. Ümit Özdağ’a ayıp etti; İstanbul’da 4. sırada milletvekilliğini riske attı.

CHP’ deki yenileşme mi, devrim mi, deprem mi, tsunami mi? Yanıtı yarına.

Siyasette haklı tarafta olup da, kaybettiğimiz anlar da vardır.

Siyasette, doğru, her zaman biraz geç söylenir.

BİR DAMLA:
Dünyaya geldiğim anda Yürüdüm aynı zamanda İki kapılı bir handa Gidiyorum gündüz gece

> Yeni Meram >Yazarlar > SİYASET İKİ KAPILI HAN!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.