Ruşeym Torku

Sisli Havalarda Cesur Olmayın!

  • Giriş Tarihi: 15.01.2014 16:00
  • Güncelleme Tarihi: 2:27
Sisli Havalarda Cesur Olmayın!

Özellikle yurdun iç kesimlerinde etkili olan sis, pus ve bu etkenlere bağlı ortaya çıkan gizli buzlanma, sürücüler için ciddi kaza risklerini de beraberinde getiriyor. Yetkililerin, sisli havalarda sürücüler için yaptığı en önemli uyarı; ‘Gereksiz cesaret

TÜRKİYE’de en yoğun kullanılan karayollarının kesiştiği noktalardan biri olan Konya ve çevresinde gündüz sıcaklığı yer yer 12 dereceye kadar ulaşacak. Fakat gece yarısından itibaren sıcaklık sıfırın altında 2-4 derece seviyelerine düşecek.

Bu durum ise Konya ve çevresindeki illeri de içine alan karasal iklime sahip geniş bir bölgede etkili olan sis ve yüksek nem; buzlanma ve gizli buzlanma gibi kazalara neden olabilecek olumsuzlukları da beraberinde getiriyor.

SİSTE CESARETE YER YOK

Sürücüyü yolda adeta çaresiz bırakan sise karşı öncelikle dikkatli olunmasını öneren uzmanların görüş birliğine vardıkları en önemli uyarı, gereksiz cesaret gösterilip, hız yapılması… Uzmanlar, sürücülerden, görüş mesafesinin önemli ölçüde azaldığı sisli havada temkinli hareket etmelerini, gereksiz cesaret gösterip hız yapmamalarını özellikle istiyor.

Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü Teknik Şube Müdürü Hamit Ekşi, Konya ve çevresi için buzlanma ve don olayı ile sis uyarısı yaptıklarını belirtti. Ekşi, “Bölgemizde yer yer yoğun olmak üzere sis ve pus hadisesi ile beraber buzlanma ve don olayının görülmesi beklendiğinden, meydana gelebilecek ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” dedi.

Karayolları 3. Bölge Müdürü Mahmut Yıldız ise kurum olarak sise karşı, trafik levhalarının görünürlüğünü sağlamak için yenileme ve temizleme çalışmaları yaptıklarını dile getirerek, “Sisin olduğu yerlerde kavşaklara yaklaşma noktalarına da flaşör şeklinde yanıp sönen ilave lambalar koyduk. Özellikle Konya-Ankara, Konya-Afyonkarahisar ve Konya-Antalya güzergahına odaklandık. Sürücülerimiz, önündeki araç ile arasındaki takip mesafesini korusun ve sis lambaları açık olsun” diye konuştu.

Konya Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri de sürücülerden genel trafik kurallarına uymalarını isterken; geçtiğimiz hafta Kulu Makası’nda sis ve gizli buzlanma nedeniyle gerçekleşen, 20’den fazla aracın karıştığı kaza gibi zincirleme trafik kazalarına karşı sürücüleri uyardı.> Yeni Meram >Arşiv > Sisli Havalarda Cesur Olmayın!
HABER YORUMLARI