YAZARLAR

***

“DEMOKRASİNİN kusurları, yine demokrasiyle kapatılır.”

***

*TÜRK BASININDA KİM NEREDE?

AKP’ye iman edenler, yani biatçılar:
Fehmi Koru, Mustafa Karaalioğlu, Akif Beki, Salih Tuna, İhsan Dağı, Mehmet Ocaktan, Abdülkadir Selvi, Hasan Karakaya, Ahmet Kekeç, Ahmet Taşgetiren.
AKP sayesinde var olanlar:
Nagehan Alçı , Emre Aköz, Rasim Ozan Kütahyalı, Ergun Babahan.
F Tipi cemaatçı kalemler:
Ekrem Dumanlı, Hüseyin Gülerce, Bülent Korucu, Abdülhamit Bilici, Mümtazer Türköne, Eyüp Can, Nuh Gönültaş, Ahmet Alkan, Sedat Laçiner, Erhan Başyurt, Adem Yavuz Arslan, Mahmut Övür, Gültekin Avcı.
Abdullah Gül ile cemaate göz kırpanlar:
Mehmet Barlas, Taha Akyol, Nazlı Ilıcak, Cengiz Çandar, Cüneyt Özdemir, Oral Çalışlar, Kürşat Bumin, Şahin Alpay, Etyen Mahçupyan, Gülay Göktürk, Amberin Zaman, Ruşen Çakır.
Abdullah Gül’den medet umanlar:
Sedat Ergin, İsmet Berkan, Derya Sazak.
Her dönem iktidar kayığına binenler:
İsmail Küçükkaya, Hasan Cemal, Bilal Çetin, Murat Yetkin, Zülfü Livaneli, Murat Çelik, Yavuz Semerci.
Esrarengiz gazeteciler:

Ahmet Altan, Mehmet Altan, Yasemin Çongar, Doğu Ergil, Alper Görmüş.
Tarafsız görünme ihtiyacını duyanlar:
Mehmet Ali Birand, Fikret Bila, Fatih Altaylı, Reha Muhtar.
Tarafsız görünen gizli AKP yandaşları:
Ahmet Hakan Coşkun, Abbas Güçlü, Güneri Cıvaoğlu.
Milli ve bağımsız kalemler:
Hasan Pulur, Güngör Mengi, Melih Aşık, Emin Çölaşan, Can Ataklı, Emre Kongar, Yılmaz Özdil, Cüneyt Ülsever, Mehmet Yılmaz, Doğu Perinçek, Mehmet Tezkan, Mustafa Mutlu, Ruhat Mengi, Kurtul Altuğ, Bekir Coşkun, Mehmet Faraç, Merdan Yanardağ, Ümit Zileli, Umur Talu, Saygı Öztürk, Nilgün Cerrahoğlu, Selahattin Önkibar, Orhan Bursalı, Necati Doğru, Ümit Özdağ, Muharrem Bayraktar, Yazgülü Aldoğan, Mehmet Emin Koç, Yalçın Bayer, Orhan Dede, Rıza Zelyüt, Abdullah Terzi, Selim Kotil, Aslan Bulut, Can Dündar, Cüneyt Arcayürek, Hikmet Çetinkaya.

Yargı taraflı ve yandaş!
GENAR sosyal ve siyasi araştırmalarda en iddialı kurumlardan biridir. AKP’ye yakınlığı ile bilinen bu araştırma kurumu, 16 ilimizi kapsayan alanda ciddi bir araştırma yaptı.
Kamuoyuna açıklanan bu araştırmada “Türkiye’de adil yargı var mı yoksa yargı taraflı mı?” sorusu da soruldu.
Cevaplar şöyle: “Yargı adil değil” yani “Taraflı” diyenlerin oranı yüzde 67.6, buna karşı “Yargı bağımsız” diyenlerin oranı ise yüzde 33.1… Görülüyor ki, artık mızrak çuvala sığmıyor ve yandaş araştırma şirketleri bile halkın güvensizliğini saklayamıyor.
Bugünkü yargı, darbe ve sıkıyönetim mahkemelerinden bile yüz kere daha taraflıdır. Çünkü darbe ve sıkıyönetimlerde şahıslar değil zihniyetler kollanırdı oysa bugün hem zihniyetler hem de şahıslar korunuyor ve şahsa göre hukuk uygulanıyor.
Örnek mi, işte Deniz Feneri…

Bu olayda “Savcılar layıkıyla soruşturma yaptı” diye hemen dosyadan alındığı gibi üstüne üstlük bir de 11 yıllık hapisle yargılanma cezası ile karşı karşıya kaldı.
Dünya hukuk tarihinde örneği olmayan bu uygulama şahsa göre tasarruftur ve hiç kuşkunuz olmasın geleceğin hukuk öğreniminde hukuk faciası olarak üniversitelerde okutulacaktır.

Sadece Deniz Feneri değil, Silivri’den Balyoz’a ve muhalif partilerin belediyelerine karşı açılan davalar siyasidir ve yargılamalarda hukuk söz konusu değildir.
Özel Yetkili Mahkemeler ise bugün zerre mübalağasız, İstiklal ve Yassıada Mahkemeleri ile aynı misyon ve seyirdedir.
***

BU nasıl daha da ilerlemek?..

Bu nasıl daha da özgürleşmek?..

Bu nasıl daha da çok demokrasi Yarabbi?

> Yeni Meram >Yazarlar > Sınıflandırma!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.