YAZARLAR

■ İşte kronoloji; dünya eksilir, tarih artar, insanlar susar, silahlar konuşur!

Bu tarihsel öngörünün tam anlamıyla karşıt görüşte olduğumuzu hemen ifade etmeyilim.

Dileriz ki, insanlar susmaz, silahlar da hiç konuşmaz, sorun diplomatik yollarla çözülür.

Uçağımızın inceleme ekipleri ve askeri analistlerin verdiği bilgi doğrultusunda SAM adı verilen füzelerle vurulmasından sonra gelişen olaylardan sonra Suriye gerginliğinden söz ediyorum.

Çeşitli kanal ve sitelerden dış basını tek tek izliyorum, Türk medyasının tersine bir tutum içinde adeta savaş çığırtkanlığını yapıyor.

Tuzak olup olmadığını sorgulamak gerekir.

Yüce Diriliş Partisi Genel Başkanı Sezai Karakoç partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada açık ve net konuştu;

“Türkiye ile Suriye arasında çatışması çatışma çıkarma gayretleri bir tuzaktır.

Çözümün sadece silah ve kılıç olduğu doğru değildir. Daima ondan daha güçlü olan bir çözüm vardır ve o çözüm fikirdir. Kılıç dahi fikrin emrindedir. Aksi halde zarar verir.”

Sezai Karakoç politikacı yönünden çok şairliği ile öne çıkmış her türlü iktidardan uzak durmayı bilmiş, arı-duru bir Türk insanıdır.

Çözüm için karşılıklı iletişim yeğlenmelidir

■ Barika-i hakikat müsademe-i efkârdan doğar.

Bu söylemin kimi kaynaklara göre, Ziya Paşa, Namık Kemal ve Cenap Şahabettine ait olduğu söylenir. Önemli olan kime ait olduğu değil, içeriğidir. Hani derler ki;

İnsanlar konuşa konuşa,

Hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır.

■ Fikir çatışmasından hakikat güneşi doğar.Yüz çiçek açsın bin fikir yarışsın .

)

Kimi dış güçler kendilerini Türkiye- Suriye çatışmasına öylesine koşullandırmışlar ki, iki tarafın istatistiksel gücünü bile ortaya dökmeye başladılar, şöyle ki;

TÜRKİYE:
* Asker sayısı: 612.900
* Uçak sayısı: 1940
* Tank sayısı: 4300
* Yerdeki silah sistemi: 69.774
* Deniz araçları: 265
* Topçu sistemleri: 1838
* Denizaltı : 16
* Fırkateyn: 19
* Mayın avlama gemisi: 20
* Amfimik gemi: 55
SURİYE
* Asker sayısı: 304.000
* Uçak sayısı: 830
* Tank sayısı: 5300
* Yerdeki silah sistemi: 25.406

* Deniz araçları: 19
* Topçu sistemleri: 2.160
* Denizaltı: 0
* Fırkateyn: 2
* Mayın avlama gemisi: 4
* Amfimik gemi: 3

Kimi dış güçlerin çığırtkanlığına karşın , siyasal aktörlerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve basınımızın sağduyulu yaklaşımları takdire şayandır. Başbakan Sayın Erdoğan’nın grubu bulunan Partilerin liderleriyle görüşmesi ve fikir alışverişinde bulunmasını ileri demokrasi anlayışı bağlamında da umut çiçeği olarak değerlendiriyoruz. Ülkemiz bu bağlamda kriz yönetimini serinkanlı ve akıllıca götürüyor. Dolduruşlara gelmeden Ulus sağduyuyu elden bırakmadan, uzlaşı içinde sorunu götürmek iç ve dış kamuoyu önünde de bize artı puanlar kazandıracak. Ankara gerekeni yapıyor;

NATO toplantıya çağrıldı..AB Dışişleri Bakanları Suriye ’yi görüşecek. BM devreye giriyor. Dışişleri Bakanı ilgili ülkeleri bilgilendirdi. Büyükelçileri topladı.

Dünyanın en güçlü Ordusuna sahip minicik Suriye’nin elbette lafı bile edilmez. Ancak her savaş’ın mutlaka toplumsal götürüleri vardır ve olacaktır. Kuşkusuz bıçak kemiğe dayanır,

diplomatik kanallar kapanır, durum “sözün bittiği yer” e kadar uzanırsa, o zaman yapacak fazla bir şey yoktur;

“Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.”

> Yeni Meram >Yazarlar > SİLAH YERİNE DİPLOMASİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.