YAZARLAR

Yeni bir tasarruf dönemine daha giriyoruz. Eskiler bu dönemlere kemer sıkma derlerdi. Genel anlamda tasarruflar yapılır, özel anlamda olanlar yapılan tasarrufları alır götürür, çeken çektiğiyle, bolluk içinde yüzen yüzdüğüyle kalırdı.

İnanın dünden bugüne değişen hiçbir şey yok!

Bir dönem, balık yemesini değil, balık tutmasını öğreteceğiz dediler. Şu kadar balık tutarız, ettiğimiz kârı, bir kenara koyarız, tasarruf ederiz diye düşündü insanlar. Oltalar ellerde kaldığı gibi, değil denizin, akarsuyun kıyısına bile varılamadı.

Anlayacağınız, balık nasıl tutulur, öğrenilemedi, tabi ki tasarruf da!

Bir dönem geldi, bu bir milattır dendi, beyaz, bembeyaz bir sayfa açtık, herkesin bir evi, bir arabası olacak denildi.

Millet herhalde iyi bir tasarruf yapacağız diye düşündü. Çekti krediyi ev aldı, araba aldı. Krizler patladı, icra kapılara dayandı.

Değil tasarruf etmek, milletin yapmış olduğu tasarruflar dahi elinden gitti.

Bakıyoruz yine bir tasarruf ve kemer sıkma hikayesi gündemde.

Bu ne biçim bir kemerse, hep biz vatandaşın belinde. Sık sıkabildiğin kadar deniyor, sonra az daha sık, biraz daha sık diyorlar. Ardından, ya kalpten, ya tansiyondan gidiyor insanlar!

Bizi rahatlatan, bizi sıkmayan, içinde kemer ve tasarruf olmayan bir isteğiniz vede haberiniz yok mu, sevgili hükümetimiz ve sevgili medyamız?

Kemer sıkma kaderini yaşamayan, ne memur, ne emekli, ne de asgari ücretli kaldı. İnsanlar kendilerini bildi bileli kemer sıkıyor. Arada nefes alsınlar diye bir şey aklınızdan geçmiyor mu?

Mesela, ne oldu Emeklilerin promosyon meselesi? Gösterge artışları neden gündemden düştü? Asgari ücretlilerin yüzünü güldürmeyecek misiniz?

Sıkın dişinizi, hep beraber bunun mükafatını göreceğiz diyordunuz ya, bunun neresi mükafat?

Sonra da, diyorsunuz ki, kimse yüzde üçten fazlasını beklemesin!

On yılı aşkın zamandır yüzde beşi bile göremedi, bu insanlar!

2015 yılında memur ve emeklisine yapılacak zam miktarı üç artı üç!…

Bu zamları bugün-yarın çarşaf-çarşaf, kuruşu-kuruşuna müjdeler olsun diyerek yayınlarsınız artık. Müjde de müjde olsa bari!

Maaşı bin lira olan bir emekli 30 lira zam alacak!

Medyamız 30 liraya ne alınır diye bir çalışma yapar mı sizce?

Yapamaz!

Hem niye yapsın ki…

Haber değeri olmaz!

Hele yerel basın, kenarından bile geçmez!

Her zaman yapıldığı gibi, bu zamlardan memnun musunuz diye parkta, sokakta, cadde de, markette rastladıkları emeklilere sorarlar, Allah devletimizden, milletimizden ve hükümetimizden razı olsun diyenlerin sözlerini yazar geçerler, aleyhte konuşanlardan tek bir satır bile göremezsiniz, haberlerin içinde!…

Kişi başına on bin doları aştığı söylenen milli gelir hikayeleri, büyüme lafları, biz memnun, herkes memnun görüntüleri, yüzde yetmişinden fazlası asgari ücret ve altında ücret alan insanların nasıl geçinmeye ve ayakta durmaya çalıştığının hikayelerini yazamazlar!

Büyüklerimiz, her faciadan, her yürek burkan acılı hikayeden sonra, bize yazsalardı filan diyorlar ya… Yazılanların sizlere ulaşması keşke sanıldığı, söylendiği ve denildiği kadar kolay olsaydı!

Bir yazı ulaşması gereken yere ulaşıncaya kadar, resmen macera yaşar. Her kapıda sorgu-sualden geçer. İçinde ne gibi unsurların olup olmadığına varıncaya kadar, inceden inceye didiklenir. Ayıklanır. Varması gereken yere varamaz. Bir yerlerde takılıp kalıverir gariban dilekçe. Maruzatı her neyse, arz edilemez, edilmesi gereken makama!

Sonra’da derde derman olmayan, geçiştirme babından bir kaç satırlık bir cevap gelir yazana.

Sık kemerini, otur aşağıya! Sana ne elin aldığından-verdiğinden, yediğinden-içtiğinden!..Bir daha da resmi makamları fuzuli yere meşgul etme anlamına gelen bir cevap.

Ne diyorduk, Kemer sıkma ve tasarruf meselesi mi?

Efendim, kemer sıkma pek tabi ki, önemli bir mevzu.

Takacaksın kemerini, sıkacaksın bedenini, sormayacaksın nedenini!

> Yeni Meram >Yazarlar > Sık kemerini, sorma nedenini!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.