Torku Jelifest

Sigaranın elektroniği daha tehlikeli!

  • Giriş Tarihi: 8.10.2019 8:42
  • Güncelleme Tarihi: 11:45
Sigaranın elektroniği daha tehlikeli!

Sigaraya uygulanan zamların ardından vatandaş tütün ve elektronik sigara alternatiflerine yöneldi. Farabi Hastanesi Psikolog Evrim Ünel, elektronik sigaranın normal bir sigaradan daha zararlı olduğunu söyleyerek biran önce yasaklanması gerektiğinin altını çizdi

Mutlu Akü

SİGARAYA uygulanan zamların ardından Elektronik sigaraya ve sarma tütünlere olan talep arttı. Sağlık Bakanlığı tarafından son aylarda tüm dünyada yankı uyandıran elektronik sigara yasaklarına Türkiye’yi de dâhil edecek çalışmaların tamamlandığı geçtiğimiz günlerde söylenmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde elektronik sigara girişi ve satışının tamamen yasaklanacağını doğrulamıştı. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Farabi Hastanesi Doktorlarından Psikolog Evrim Ünel ise elektronik sigaranın yasaklanmadığı takdirde insanların sağlığını daha çabuk kaybedebileceğini söyleyerek, “Ürünün ülkemize girmesi ile birlikte insanlar çok fazla rağbet gösterdiler. Bunların içerisinde de birçok zararlı madde mevcut ama elektronik sigarada ki asıl tehlike bağımlılık potansiyelinin daha yüksek olması. Devlet elektronik sigaranın da ne kadar çabuk önüne geçerse o kadar iyi olacak çünkü durum bu şekilde devam ederse kullanım oranı artacak insanların sağlıklarını daha çabuk kaybedecek” dedi.

“TÜRKİYE’DE 20 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ SİGARA KULLANIYOR”

Türkiye’de 20 milyondan fazla kişinin sigara kullandığını ifade eden Psikolog Evrim Ünel sigara da yaklaşık 4 bin tane zararlı maddenin mevcut olduğunu kaydetti. Ünel, “Sigara bağımlılığı çok ciddi bir manada yük. Peki, hangi anlamda çok ciddi bir manada yük? Bizler bir sigarayı şuan 15-20 TL’ye alabiliyoruz. Bir kişinin aylık masrafı da 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Sigaranın bir tek paket boyutunda değil arkasında daha büyük işler barındırdığını da biliyoruz. Sigara endüstrisini dünyaya yayan ülkeler bakıldığı zaman da dünyanın ilaç endüstrisi. Burada mesele şu; sat, hasta et, sana muhtaç olsun ve ilaç ver. Biz bir sigarayı 15 TL’ye alabiliyoruz ama bir kanser ilacına milyarlar verebiliyoruz. Devlet bu konuda gerekli adımları atıyor. Kurmuş olduğu sigarayı bırakma poliklinikleri ile de elinden geleni yapıyor. Geçmişte çok ciddi paralara satılan sigarayı bırakma ilaçları vardı ve bunu devlet ödemiyordu. Son dönemlerde artık devlet bu ilaçlara da destek verdi. Dünyada 1 milyardan fazla Türkiye’de ise 20 milyondan fazla kişi sigara tüketiyor. Sigaranın içerisinde de yaklaşık 4 bin tane zararlı madde mevcut. Sigara bir nevi egzoz gazıdır” diye konuştu.

“ELEKTRONİK SİGARA DAHA ÇOK ZARARLI”

Elektronik sigaraların, normal sigaraya oranla daha fazla bağımlılık yaptığına dikkat çeken Ünel, vatandaşları kullanmamaları gerektiği noktasında uyardı. Ünel, sözlerine şu şekilde devam etti: “Devlet tarafından caydırıcılık hedeflenerek sigara fiyatlarına zam uygulaması yapıldı ancak insanlar sigaradan vazgeçmek yerine alternatiflere yöneldi. İlk alternatif sarma sigaralar oldu. Bu sarma sigaraların tamamı ise kaçak tütünlerden üretiliyor. İnsanlar kontrol edilmeyen tütünleri kullanıyor buda sağlığa tamamen zararlı. Uzun süreli tütün kullanan insanlar da diş, dudak ve parmaklarda sararmalarda meydana gelir. İkinci alternatif ise elektronik sigaralar oldu. Ürünün ülkemize girmesi ile birlikte insanlar çok fazla rağbet gösterdiler. Bunların içerisinde de birçok zararlı madde mevcut ama elektronik sigarada ki asıl tehlike bağımlılık potansiyelinin daha yüksek olması. Çünkü bir paket sigaradan günde kaç tane içtiğinizi bilirsiniz ama elektronik sigarada ne kadar içtiğinizi bilme imkânınız yok. Elektronik sigarayı içerken kaç çekiş yaptığınızı bilemezsiniz. Çok yüksek duman potansiyelini de sahip. Aromalı olması da insanların keyif almasını sağlıyor.”

“YASAKLANMADIĞI TAKDİRDE SAĞLIK DAHA ÇABUK YOK OLACAK”

Elektronik sigaraların kesinlikle yasaklanması gerektiğini söyleyen Ünel, yasaklanmadığı halde talebin artacağını ve insanların sağlığını daha çabuk kaybedeceğini belirtti. Ünel, “Bildiğimiz üzere daha önceden şehirlerarası taşıma araçlarında bile sigara içiliyordu. Sigara içme yasağı önce bu toplu taşıma araçlarından kaldırıldı. Sonra kapalı alanlarda kaldırıldı ve birçok kurumda dumansız hava sahası çizgileri oluşturuldu. Artık açık alanlarda ayrılıyor. Bu noktada içen ile içmeyenin ayrılması çok mantıklıdır. Caydırıcı bir uygulama olduğunu mutlaka düşünüyorum. Demek ki biz bu kuralları biraz daha genişletebilirsek insanlar kendilerini biraz daha frenleyebilirler. Bundan dolayı bu tür yasakların uygulanması çok önemli. Devlet Elektronik sigaranın da ne kadar çabuk önüne geçerse o kadar iyi olacak çünkü; durum bu şekilde devam ederse kullanım oranı artacak insanların sağlıklarını daha çabuk kaybedecek” şeklinde konuştu. Hüseyin MENEKŞE- Haber MERKEZİ> Yeni Meram >Konya > Sigaranın elektroniği daha tehlikeli!
HABER YORUMLARI