Torku Jelifest

Seydişehir’e Ukrayna’dan koyun getirildi

  • Giriş Tarihi: 17.02.2016 16:22
  • Güncelleme Tarihi: 16:22
Seydişehir’e Ukrayna’dan koyun getirildi

Konya’nın Seydişehir ilçesinde kurulan Osmanlı Damızlık çiftliğine Ukrayna’dan Romanov cinsi koyun getirildi.

Ukrayna’da iş adamı olan Seydişehirli Osman Tatlı ve oğlu Yıldırım Tatlı’nın Akçalar Mahallesi mevkiinde kurduğu damızlık çiftliğine Ukrayna’dan Romanov cinsi 350 adet koyun ithal edildi. 8 bin metrekare toplam bin 200 metrekare kapalı alanda kurulan ve modern bir çiftlik olan Osmanlı Damızlık Çiftliğinde Seydişehir’de ilk kez Romanov cinsi koyunlar üretilerek besicilere de örnek bir çalışma olacak.
Yeni kurulan ve ilçede hayvan yetiştiriciliğini geliştirmede önemli bir misyon yüklenen Osman Damızlık Çiftliği danışmanlarından Abdurrahim İpek, “Çiftliğin kurucuları daha önce Ukrayna’da un fabrikası ve fırın işletiyorlardı. Doğup büyüdükleri Seydişehir’e de yatırım yapmak istediler. Tatlı ailesi tarafından Akçalar mahallesine yapılan bu modern çiftlik ilk etapta küçükbaş hayvan yetiştirmek için kapalı bin 200 metrekare olmak üzere 8 bin metrekarelik bir alanda inşa edildi. Ukrayna’dan 350 adet Romanov cinsi koyunların tercih edilmesinin nedeninin Romanov koyunun en önemli özelliği olan yüksek döl verimi ve üstün analık kabiliyeti ile birçok ülkede melezleme çalışmalarında kullanılması. Yüksek döl verimine sahip bu ırk, koyun ırkları içerisinde 3-4 aylık yaş gibi en erken cinsi olgunluğa ulaşan özelliği ile dikkati çekmekte. Üçüz dördüz yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkmaktadır” dedi.
Abdurrahim İpek, ileriki safhada ise kurulan bu modern çiftliğin yanında büyükbaş hayvan üretimi için 2 bin metrekare kapalı olmak üzere 22 bin metrekarelik bir alana yeni bir çiftlik kurmayı düşünüldüğünü söyledi.> Yeni Meram >Konya > Seydişehir’e Ukrayna’dan koyun getirildi
HABER YORUMLARI