Ruşeym Torku

Seydişehir’de Sergilenen Kitabe 700 YIllıkmış

  • Giriş Tarihi: 21.01.2014 11:03
  • Güncelleme Tarihi: 23:22
Seydişehir’de Sergilenen Kitabe 700 YIllıkmış

Konya’nın Seydişehir ilçesinde Kültür Evi’nde sergilenen ve ne hangi zamana ait olduğu bilinmeyen kitabenin, 1313 yılında Güccük (Küçük) Ece Nusret el-Haci tarafından yaptırılan bir mescide ait olduğu belirlendi.

Why Note!?

700 yıllık kitabe, araştırmacı-yazar Yrd. Doç. Dr. Şerafettin Yıldız’ın dikkati sayesinde ortaya çıktı. Seydişehir tarihi ve Seyyid Harun Veli hakkında çalışmalarıyla tanınan Yrd. Doç. Dr. Yıldız, 13 Ocak 2014 tarihinde Seydişehir Adile Baysal Kültürevi’ni ziyareti sırasında bir kitabenin dikkatini çektiğini, incelemesi sonucunda kitabenin H. 713/M. 1313 yılında Güccük Ece b. Nusret el-Hâcî tarafından yaptırılan bir mescide ait olduğunu belirlediğini söyledi. Seydişehir’deki mezar taşlarını inceleyen ve tespit ettiği şahısların biyografilerini “İz Bırakan Seydişehirliler 1320-1923” adlı eserinde yayınlayan Şerafettin Yıldız, bu kitabenin Ulukapı Mahallesi’ndeki kale kapısının yanında toprak altından çıkarılması sebebiyle günümüze kadar sağlam bir şekilde kaldığını ve Makalat-ı Seyyid Harun adlı eserde adı geçen Ulukapı Mescidi’ne ait olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ancak kitabede mescit adının zikredilmediğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Yıldız, kitabenin ait olduğun mescidin Seyyid Harun Veli’nin sağlığında 1313 yılında yapıldığını ve Seyyid Harun Veli’nin bu mescidin yapımından yedi yıl sonra 23 Rebiülevvel 720 tarihinde vefat ettiğini kaydetti.
Yrd. Doç. Dr. Şerafettin Yıldız, bu kitabenin içerisinde mescit ifadesi geçen ve Seydişehir’de tespit edilen en eski kitabe olduğunu sözlerine ekledi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Seydişehir’de Sergilenen Kitabe 700 YIllıkmış
HABER YORUMLARI