YAZARLAR

***

§ “İNSANLAR kötülüğü arzuları güçlü olduğu için değil, vicdanları zayıf olduğu için yaparlar.”

***

EY ÖZGÜRLÜK…

Bildiğim, YENİ MERAM’ın 2 gün önce 64’ncü kuruluş yıldönümüydü. “Kimler geldi kimler geçti”den derine dalarsak işin içinden çıkamayız! YENİ MERAM Konya’da bir ekoldür, bir okuldur. Tarafsızlığını yitirmeyen, ona buna yağ çekmeyen, yalakalık yapmayan, ondan-bundan parasal destek beklemeyen ve başını daima dimdik tutabilen bir gazetedir.

Kendimden örnek: Köşe yazılarımda, 25 yıla yakın faal çalıştığım dönemde dahi patronlarım bana, “şunu niye böyle yazdın, bunu niye büyük-küçük haber yaptın? Bu fotoğrafı niye kullandın ya da kullanmadın?” diye sormamışlardır.

Teşekkür ediyor, diyorum ki:

Özellikle son 11 yılda böylesi yazılar yazabilmek….

Bunun adı “özgürlük”tür.

Nice 64’lere YENİ MERAM’ım.

***

ZAMLAR: Son 1.5 yılda 109 asker kışlasında intihar etmiş. Geçiniz!.. Döviz fren tutmayınca Merkez Bankası 10 milyar dolarlık müdahalede bulunmuş çare olamamış. Geçmeyiniz!.. Çare “vatandaş Mülayim”lerde… Mazota ve benzine yapılan okkalı zamlar sorunu çözmüştür!

***

AĞLAMAK: Mısır’daki olaylar Bakan Fatma Şahin’i de ağlattı. Başbakan Erdoğan canlı yayında ağladı. Dikkat buyrun, Arınç ağlamadı. “İçten içe ağlıyor olamaz mı?” diye sorarken, Kültür eski Bakanı Ertuğrul Günay, Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın dövülme görüntülerinin ortaya çıkmasıyla hükümete twitter’dan yüklendi. Günay, şöyle dedi:

“Kim bir insanı haksız yere öldürürse, bütün insanlığı öldürmüş olur. . Dünyanın neresinde hangi zamanda olursa olsun. Ali İsmail Korkmaz’ı öldürenler hak ettikleri cezayı almadan, kimse bana adaletten ve başka ülkelerin mazlumlarına merhametten söz etmesin.”

***

KIRIYORLAR!.. Kato Dağı’na çıkan binlerce kişi, PKK’nın 1984’te yaptığı ilk silahlı eylemin yıldönümünü kutlamıştı. Geceyi dağda geçiren göstericiler tepelere yaktıkları ateşle ’Apo’ yazarak sabaha kadar kutlama yapmıştı.

Yani, “Zafer bizimdir” diyerek.

Peki, biz kimlerle “açılıyoruz?”

“Kürt” kardeşlerimizle değil, “PKK” ile aynı sudan içilmez, gittiği yoldan gidilmez, sözlerine güvenilmez.

Bizimkilere bişey demiyorum!

Helal olsun Amerika ve AB’ye.

İstedikleri birer birer oluyor.

“Büyük Kürdistan” kuruluyor.

Ve ülkemizin Güneydoğu ile Doğu Anadolu kanatları kırıldı-kırılıyor!

Öte yandan PKK, bugünden itibaren “profesyonel gerillacılığa” başlıyor. Büyük olaylara karışmamış kişiler silahlı eğitimden geçiriliyor, maaşları ödeniyor. Bunlar yakın geçmişte Türkiye’ye dağıldılar. Yalnız silahları yok! Sadece gösteriler yapacaklar; molotoflarla, taş ve sopalarla, yangınlarla…

‘Serhildan’ geliyor.

***

KİMLER?.. “İsrail yan çiziyor”muş. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç böyle demişti. Ve ekledi: “Seçim barajının yüzde 10’da kalması tarafındayız.” Neden?.. Türkiye’de istikrar sağlanmış da ondan. Oysa BDP “barajı yüzde 5’e düşür” diye posta koyuyor. Açılım açılıyor ve sonu bilinmiyor.

Dışişleri Bakanımız Davutoğlu ise ne demişti: “Suriye gelişmeleri geniş kapsamlı savaşa yol açabilir.”

Haklıdır. Bizler getirmediğimize göre Türkiye’yi bu duruma kimler getirmiş olabilir!

> Yeni Meram >Yazarlar > Serhildan!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.