YAZARLAR

“Şeref der ki duyamadım sesin yar
Sırmalıydı yeleğinde süsün yar
Keşiş kızı Aslı mısın nesin yar
Kerem gibi yaktın kül ettin beni”

****

Sonbahar, “ölüm” mevsimi olmaya da başladı. Sararan yaprakların dallarından kopup dökülmesine koşut kimi düşün ve sanat insanı yaşam çizgilerini aşıp uygun adım sonsuzluğa doğru yola çıkıyorlar.

Önce Konya Kültür ve Turizm Derneğinin kadim dostlarından Aşık Veysel gitti;
Uzun ince bir yoldayım
Gidiyorum gündüz gece
Bilmiyorum ne haldeyim
Gidiyorum gündüz gece.

Şaşar Veysel işbu hale
Gah ağlayan gahi güle
Yetişmek için menzile
Gidiyorum gündüz gece.”

Aşık Veysel sıkça Konya’ya gelir, Konya Kültür ve Turizm derneğinin konuğu olurdu. Derneğin demirbaşlarından, halk ozanları Reyhani, İlhami, Abdulvahit Kocaman, Murat Çobanoğlu ve diğerleri dizelerini bu dünyaya armağan bırakarak gittiler ve bir daha hiç gelmeyecekler. Türk Edebiyatının halk şiiri dalının ünlü bilgeleriydi bunlar;

Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir.

Bu kez, acı haber Ankara’dan geldi;

Devlet sanatçısı Şeref Taşlıova 76 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti!

“Kurumaz âşığın gözünde yaşı,
Gurbet ellerinde, han köşesinde.
İçinden tükenmez âhı, ateşi,
Gurbet ellerinde, han köşesinde.

Bu aşk ile ah çekerim inlerim,
Bir söylerim, iki durup dinlerim,
Şeref der ki böyle geçti günlerim,
Gurbet ellerinde, han köşesinde.”

Şeref Taşlıova, 10 Nisan 1938’de Kars’a bağlı Çıldır ilçesinin Gülyüzü köyünde dünyaya geldi. Çıldırlı Âşık Şenlik’in oğlu Âşık Kasım’dan âşıklık geleneği üzerinde ilk bilgileri aldı.;1964 yılında Kars Radyosu’na girerek “Âşıklarla” isimli programlar yapmaya başladı on yıl sürdürdü. Konya’da düzenlenen Türkiye Âşıklar Bayramı , uluslar arası İstanbul Festivali programlarda yer aldı. 1987 yılında, Marl Belediyesi davetlisi olarak Almanya’ya gitti. UNESCO’nun 1988’de hazırladığı Dünya Sanat Dizisi’nde, Türkiye’deki âşıklık geleneğini temsil etme görevi verildi. İlk olarak 1971 yılında “sanat elçisi” olarak resmi görevlendirmeyle başlayan yurt dışı gezileri; Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Fransa, İsviçre, İsveç, Avusturya, Danimarka, Almanya, İngiltere, Singapur, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, İran ve Türkmenistan’a toplam olarak yirmi beş kez gerçekleşti., 1981 yılında Müzik-San Vakfı; 1996 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Sanatçısı” seçildi. Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı tarafından 2000 ‘de “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü” ile ödüllendirildi. Yurt içinde ve dışında 40 dolayında plakları yapıldı Kültür Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu Sanatçısı olarak 1990 yılında başladığı görevinden, 2003 yılında emekliye ayrıldı; âşıklık geleneği temsilcisi “UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi” seçildi.

Şeref Taşlıova, yarışma ve festivallerde değişik dallarda 15’i altın 130’un üzerinde madalya, 60’ı aşkın plâket ve 180 takdirname aldı. Çeşitli dergilerde folklor yazıları yazan Taşlıova, ABD ‘den Japonya , orta Asya ve Avrupa ülkelerinde programlar yaptı.

UNESCO ‘nun düzenlediği “Dünya Sanat Dizisi” etkinlikte Türkiye’yi temsil etti.

Bir damla:

“Bin dokuz yüz otuz sekiz,
Nisan doğum ayım benim.
Taşlıova soyadımız,
Salihgiller soyum benim.


Doğuda Serhat Kars ili,
Meşhurdur Çıldır’ın gölü,
Tabiat nakışlı halı,

Gülyüzü’dür köyüm benim.”

> Yeni Meram >Yazarlar > ŞEREF TAŞLIOVA DA GİTTİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.