kapat
Ruşeym Torku

Selçuk’ta Misafir Öğrenciler Buluşması

  • Giriş Tarihi: 29.05.2013 15:39
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Selçuk’ta Misafir Öğrenciler Buluşması

Selçuk Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı öğrenciler, duygularını dile getirdi. Türk Halk Müziği dinledi ve Yöresel yemeklerden tattı.

‘Gönül Elçileri Projesi’ kapsamında Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Erasmus, Lisans ve Lisansüstü Misafir Öğrenciler Buluşması’ gerçekleştirildi. Selçuk Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencileri ilk kez bir araya getiren etkinlik, oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Programda geleneksel Konya ve farklı yörelere ait kıyafetlerden, yemeklere ve Türk Halk Müziği’ne kadar Konya ve Türk kültürü tanıtıldı. Öğrenciler, Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel’den buluşmanın geleneksel hale getirilmesini istedi.

Selçuk Üniversitesi Merkez Rektörlük Binası Bahçesinde gerçekleştirilen programa Konya Valisi Aydın Nezih Doğan Eşi Hatice Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in Eşi Fatma Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve Eşi Hatice Gökbel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Akgemci, Prof. Dr. Mustafa Şahin, Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Genel Sekreter Fazilet Uyar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Konya İl Müdürü Selim Çelenk’in yanı sıra dekanlar, meslek yüksekokul ve yüksekokul müdürleri, akademisyenler, gönül elçileri ve çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci katıldı.

“BURADA YARI TÜRK OLDUK”

Programda ilk olarak misafir öğrencileri temsilen İtalya’dan gelen Arkeoloji 4’üncü sınıf öğrencisi Dalila Alberçhina konuştu. Mart ayından bu yana Konya’da olduğunu dile getiren Alberçhina yaşadığı deneyimleri anlattı. Alberçhina, “Buraya gelmeden önce internet üzerinden Konya ile ilgili bir takım araştırmalar yaptım. Bu araştırmamda Konya’nın ne kadar muhafazakar bir şehir olduğu, etli ekmek ve Mevlana’sıyla ne kadar meşhur olduğu ile ilgili bir çok bilgi okudum. Fakat orada göremediğim bir şey vardı ki o da buranın insanlarının ne kadar nazik ve misafirperver olduğuydu. İtalya’da bile bir profesörün odasına gittiğinizde size asla ikramda bulunmaz. Ancak buradaki akademisyenler bu konuda çok nezaketli, bu çok güzel bir şey. Burada kaldığımız süre içerisinde yarı Türk olduk. Kendimizi bugüne kadar hiç yabancı hissetmedik. Umarım bizden sonra gelen öğrenciler de bu şansı yakalar ve Türkiye’yi görme fırsatı bulur. Bu programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın Rektörümüzden bu buluşmanın geleneksel hale gelmesini istiyoruz.” dedi.

“SİZİN ŞEHRİNİZ, SİZİN ÜLKENİZ”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Dillerimiz farklı olsa da en nihayetinde hepimiz insanız. Bizler insanlığımızın gereği olan şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Misafirperverliğimiz de bundan geliyor. Bu amaçla gerek misafirperverliğimizin bir göstergesi olarak gerekse uluslararasılaşmaya verdiğimiz değeri göstermek için bu buluşmayı gerçekleştirmek istedik. Selçuk Üniversitesi bünyesinde eğitim gören ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerimizi tek çatı altında toplayabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İstiyoruz ki Türkiye’nin ve Konya’nın sizlerin ikinci vatanı olduğunu hatırlatalım. Kendi kültürümüzü sizlere tanıtalım. Selçuk Üniversitesi’nin bir parçası olmanın ayrıcalığını sizlerle birlikte yaşayalım. Burası sizin de ülkeniz, sizin de şehriniz, kendinizi misafir hissetmeyin.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından misafir öğrenciler tarafından Rektör Prof. Dr. Gökbel’e Şems ve Mevlana’yı anlatan heykelcik hediye edildi.

“GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURMAK İSTİYORUZ”

Sözlerine Hz. Mevlana’nın ‘Aynı dili konuşanlara değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır’ diyerek başlayan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan eşi Hatice Doğan, “Bugün dillerimiz aynı olmasa da aynı duyguyu paylaştığımız için buradayız. Bizleri bir araya getiren, bizleri buluşturan şey ise Allah’ın içimize verdiği ve bizleri güzelleştirdiği iyilik yapma, sevme ve bütün insanlara yardım etme duygusudur. Bütün insanları aynı payda da birleştiren ise bu olsa gerek. Umuyorum ki sizler bizim yabancı misafirlerimiz olarak ülkemizin gönül elçileri olursunuz. Konya’yı ve Türkiye’yi gittiğiniz vatanınızda anlatırsınız. Ama biz sadece bunların anlatılmasını istemiyoruz. Biz hepimizin içinde ortak payda olan sevme, iyilik yapma ve güzelliklerde buluşmayı, kısacası gönül köprüsü kurmayı paylaşmak istiyoruz.” dedi.

TÜRK KÜLTÜRÜ TANITILDI

Etkinlik Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğunun sergilediği çeşitli yörelere ait halk oyunları gösterisiyle devam etti. Zeybek, Karadeniz horonu gibi oyunları başarıyla sergileyen ekip, büyük alkış aldı. Ardından Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı tarafından Türk Halk Müziği’nin en sevilen parçaları seslendirildi. Mesleki Eğitim Fakültesi Öğretim elemanları Emine Esirgenler ve Sema Öz tarafından hazırlanan geleneksel Konya kıyafetleri defilesi ise büyük beğeni topladı. Konya’nın birebir kültürünü yansıtan koreografilerle süslenen defilede birbirinden seçkin kıyafetler sergilendi. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin uygulama çalışmaları etkinliğe renk kattı. Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, kendi portresini yapan bir öğrencinin çalışmasını ilgiyle inceledi.

Etkinlik son olarak birbirinden lezzetli Konya yemeklerinden oluşan geleneksel Türk yemekleri ikramıyla son buldu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Selçuk’ta Misafir Öğrenciler Buluşması
HABER YORUMLARI