kapat
Ruşeym Torku

Selçuk’ta Afrika Rüzgarı

  • Giriş Tarihi: 30.04.2013 9:17
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Selçuk’ta Afrika Rüzgarı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Türk Devlet ve Akraba Toplulukları Öğrenci Merkezi Koordinatörlüğü tarafından desteklenen ve Türkiye’de eğitimlerini sürdüren Afrikalı öğrenciler tarafından hazırlanan “Afrika’dan Sevgi Dolu” isimli kültür ve tanıtım programı düze

Başta Konya olmak üzere Kayseri, Ankara ve İstanbul gibi Türkiye’nin çeşitli illerinde eğitimlerini sürdüren Afrikalı öğrencileri bir araya getiren etkinlik, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Türk Devlet ve Akraba Toplulukları Öğrenci Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Recep Akcan ile çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Konya’da ilk kez düzenlenen organizasyona Kenya, Tanzanya, Nijerya, Somali, Uganda, Zambiya gibi Afrika ülkelerinden Türkiye’ye gelen ve burada eğitimlerine devam eden öğrenciler katıldı. Programda öğrencilere ülkelerinin kısa bir barkovizyon gösterisi de izletildi. Kendi kültürlerini tiyatro, dans, müzik ve şiirlerle anlatan öğrenciler hem eğlendi hem de eğlendirdi.
“BAŞ TACIMIZSINIZ”
Afrikalı öğrencilerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Üniversitemizde bugün 67 ülkeden 900’e yakın yabancı öğrenci eğitimlerini sürdürmektedir. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki bizler toplum olarak insanın etten ve kemikten olduğuna inanırız ve insanlara bu anlayışla kucak açarız. Güçlüden çok güçsüz olanın yanında yer alırız. Böyle bir anlayışla da Afrika ülkeleriyle Türkiye arasında her zaman güçlü bağlar olmuştur. İnanıyorum ki sizler bu bağların pekişmesine katkıda bulunacaksınız. Hepiniz bizim baş tacımızsınız” diye konuştu.
Türk Devlet ve Akraba Toplulukları Öğrenci Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Recep Akcan ise Afrika gibi yurt dışından eğitim görmek için gelen öğrencilerimizin kendilerini evlerinde hissetmeleri için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirterek, Afrika ülkelerinden Konya’ya gelen öğrenci sayısını arttırmaya hedeflediklerini dile getirdi.
“KENDİMİ KONYALI GİBİ HİSSEDİYORUM”
SÜ İnşaat Mühendisliği 2’nci sınıfta eğitim gören Kenyalı Swaleh Kimani ise yaptığı konuşmada, “Aslında Kenyalıyım ama kendimi Konyalı hissediyorum. Burada böylesi bir etkinlikte bir araya gelmekten ve bizlere bu fırsatı verip, etkinliğimizi destekleyenlere çok teşekkür ederim. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki hayatta hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Sizler Afrika’yı her zaman savaşların ve açlığın olduğu, adaletsizliklerin yaşandığı, vahşi yaşamın olduğu bir yer olarak algılıyorsunuz. Tüm dünya ne yazık ki böyle görüyor. Ancak Afrika böyle bir yer değil. Evet sorunlarımız var ancak Afrika ülkelerinin tamamına bunu mal etmek yanlış” dedi.
KONYA’DA AFRİKA HAVASI
Konya’nın yanı sıra çevre illerde eğitimlerini sürdüren Afrikalı 100’e yakın öğrencinin katıldığı etkinlikler kapsamında, yöresel kıyafetleri ile sahne alan öğrenciler, kendi ülkelerinin kültürlerini yansıtan dans ve müzik gösterisi yaptı. Afrika dansları katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Yöresel halk dansları figürleri Konya’da Afrika havası yaşattı. Ayrıca Kenya, Tanzanya, Nijerya ve Ugandalı öğrencilerin şiirleri salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Son olarak sahne alan Afrikalı öğrencilerin tiyatro oyunu büyük alkış aldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Selçuk’ta Afrika Rüzgarı
HABER YORUMLARI