Torku Jelifest

“Selçuklu Belediyesi olarak hep ilklere imza atıyoruz”

  • Giriş Tarihi: 12.10.2020 8:23
  • Güncelleme Tarihi: 17:23
“Selçuklu Belediyesi olarak hep ilklere imza atıyoruz”

Yeni Meram gazetesinin Meramımız Şehir başlığı altında düzenlediği programın bu haftaki konusu Selçuklu Belediyesi tarafından şehre kazandırılan önemli yatırımlar oldu.

Yeni Meram’ın her hafta gerçekleştirmiş olduğu “Meramımız Şehir” programının bu haftaki konusu ve teması Selçuklu Belediyesi tarafından bölgeye kazandırılan projeler ve yatırımlar oldu. Sahada aktif olarak günübirlik gerçekleştirmiş olduğumuz programımıza Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’da konuk oldu. Meramımız Şehir’e özel olarak açıklamalarda bulunan Başkan Pekyatırmacı, “Belediye olarak vazifemiz temel belediyecilik hizmetlerini yürütmek. Temizlik, altyapı, yol, kaldırım ve diğer çalışmalar noktasında hiçbir eksiğimiz yok. Merkez’de hem de dış mahallelerimizde en iyi şekilde hizmetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

“VAZİFEMİZ TEMEL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNİ YÜRÜTMEK”

Meramımız Şehir ekibine özel olarak açıklamalarda bulunan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Türkiye’nin 14. Büyük ilçesi Selçuklu için hizmetlerinin aralıksız devam ettiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “Selçuklu, Konya’mızın en büyük ilçesi. Türkiye’de de 50 ilden daha büyük nüfusa sahip ve 14. Büyük ilçemiz. Bu şekilde büyük bir nüfusa sahip olan bir ilçede de çok sayıda hizmet yapmamız gerekiyor. Selçuklu olarak genç bir nüfusa sahibiz. Böyle olduğu içinde Selçuklu Belediyesi olarak gençlerimize yönelik eğitim ve spor alanında çok sayıda yatırımlarımız mevcut. Belediye olarak vazifemiz temel belediyecilik hizmetlerini yürütmek. Temizlik, altyapı, yol, kaldırım ve diğer çalışmalar noktasında hiçbir eksiğimiz yok. Merkez’de hem de dış mahallelerimizde en iyi şekilde hizmetlerimizi sürdürüyoruz.”

“SELÇUKLU BELEDİYESİ OLARAK HEP İLKLERE İMZA ATIYORUZ”

Eğitim ve spor alanında her zaman öncü belediye olduklarını ifade eden Başkan Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi olarak bu zamana kadar eğitim ve spor alanında hep öncü olduğumuz faaliyetler mevcut. Bu kapsamda geçen sene Sille Tabiat Okulunu faaliyete geçirdik. Burada farklı atölyelerde çocuklarımız tabiat ve doğa ile baş başa eğitim faaliyetlerine katılıyorlar. Çocuklarımızın sosyal, psikolojik, akademik seviyelerini yükseltmek için çaba sarf ediyoruz. Yine Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezimizi Sanat Tasarım Atölyesine dönüştürdük. Burada da 5 farklı atölye de belirli periyotlar ile hizmet veriliyor. Pandemi süreci nedeniyle ihtiyaç olan uzaktan eğitim sistemi noktasında da uzaktan eğitim merkezinin çalışmalarını yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde hazırlıklarımız tamamlandığı zaman burayla ilgili de gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. Türkiye’de ve Konya’da Selçuklu Belediyesi olarak hep ilklere imza atıyoruz. Kazandırmış olduğumuz bisiklet ve kaykay parkı da bu ilklerden bir tanesi. Burası gençlerimiz için bir cazibe merkezi haline geldi. Selçuklu Belediyesi olarak şu şekilde bir hedef koyduk; bütün parklarımızı gençlerimizin ve çocuklarımızın hizmetine kazandırmak. Bu noktada da bu parkımız bir ilk” diye konuştu.

FARKLI ALANLARDA KENDİLERİNİ YETİŞTİRME FIRSATI BULUYORLAR

Eğitimde Türkiye’ye örnek markalar sunan Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) bünyesinde yer alan “Sille Tabiat Okulu” eğitim öğretim yılının kısmen de olsa başlamasıyla öğrencilere kapılarını açtı. Sille Baraj Parkı’nda yer alan Tabiat Okulu ile öğrenciler doğa ile buluşup el, sosyal ve duygusal becerilerin geliştiriyor. Tabiat okulundaki çalışmalar 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı Şubat ayında başlamış. Seçilen sınıf öğretmeni, sınıf seviyesine uygun belirlenen en az altı atölye çalışmasını Tabiat Okulunda doğra ortamında gerçekleştiriyor. Başlangıcından bugüne kadar eğitimde birçok marka projeyi hayata kazandıran SEDEP öğrencilere bu konuda ışık tutmaya devam ediyor. SEDEP bünyesinde yer alan Sille Tabiat Okulu yeni eğitim öğretim yılına başlayan ana sınıfı ve ilkokul birincisi sınıf öğrencilerine yönelik faaliyetlerine başladı. Sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarına uyularak yapılan eğitim faaliyetlerinde Sille Tabiat Okulu’nun konuğu Ana Okulu öğrencileri oldu. Öğrenciler doğa yürüyüşü, müzik, boyama, arkeolojik kazı etkinliği yapan öğrenciler dolu dolu ve kaliteli bir gün geçiriyorlar. Milli Eğitim Bakanlığının “Eğitim 2023 Vizyon Belgesi”nde de yer alan ve öğrencilerin gelişimlerine katkı sunacak çalışmaların yapıldığı Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, Selçuklu Sille Tabiat Okulu’nda öğrenciler tarımsal, sanatsal ve sportif faaliyetlere katılarak farklı alanlarda kendilerini yetiştirme fırsatı buluyor.

FİZİKİ BELEDİYECİLİK ÇALIŞMALARINA BÜYÜK ÖNEM VERİLİYOR

Selçuklu Belediyesi, ihtiyaç planı doğrultusunda modern fiziki belediyecilik çalışmaları ile ilçeye değer katmaya devam ediyor. Asfalt sezonu açılışından bu yana planlanan program içeresindeki yerler hızla tamamlanıyor. Bu kapsamda çalışmalarını tam kapasite sürdüren Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler sezonu aralıksız çalışarak sürdürüyor. Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Kosova Mahallesi Coşandere Caddesi’nde 620 metre uzunluğunda 5 bin 900 metrekare sıcak asfalt, 4 bin 750 metrekare parke, 1370 metre bordür, Hocacihan Mahallesi Tekke Caddesi 2.kısımda 2 bin 130 metrekare sıcak asfalt, 500 metrekare parke, 275 metre bordür, Dilşat Sokakta da 2 bin 140 metrekare sıcak asfalt, 1400 metrekare parke, 650 metre bordür çalışması yaptı. Selçuklu’da yaşam kalitesinin her geçen gün arttırılması için fiziki belediyecilik çalışmalarına büyük önem verdiklerini ifade Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “Selçuklu’ya daha iyi hizmet için özverili bir şekilde çalışan ekiplerimiz, ana arterler başta olmak üzere şehrin dört bir yanındaki cadde ve sokaklarda bulunan yollarda yenileme ile asfalt kaplama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Şehircilik açısından Türkiye’nin en önemli metropol ilçeleri arasında yer alan Selçuklu’da yürütülen altyapı ve asfalt çalışmaları ilçemizin yaşam kalitesini hızla artıyor. İlçe merkezimizde ve civar mahallerimizde sürdürülen çalışmalarda 34 ekibimiz görev yapıyor. Yıllık çalışma planını uygulayan fen işleri ekiplerimiz ilçemizin 72 mahallesinde altyapı, asfalt, yol genişletme, tretuvar, kumlama, asfalt tamiri ve yol genişletme çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalarımızla fiziki belediyecilikte iddialıyız her çalışmamız Selçuklu’da yaşayan hemşerilerimize her anlamda konforlu bir yaşam sağlamak için. Bu anlamda tüm faaliyet alanlarımızda ilçemiz için en iyiyi hedefleyerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz “ dedi.

3 MİLYON TL TUTARINDA SOSYAL DESTEK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Selçuklu’da pandemi ile mücadele çalışmaları ilk günden itibaren büyük bir titizlikle sürdürüldü. Selçuklu Kaymakamlığı’nın koordinasyonunda ilçede oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu ile Selçuklu Belediyesi tarafından kurulan koordinasyon merkezi tarafından yaklaşık 100 bin kişinin gıda-temizlik-ilaç ve maaş talepleri karşılandı. Karantina yurtlarında kalan vatandaşların ihtiyaçları başta olmak üzere görevli emniyet ve sağlık çalışanlarına ve pandemi sürecinden olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yaklaşık 3 milyon TL tutarında sosyal destek gerçekleştirildi. Süreçte kiracıların Nisan ve Mayıs aylarına ait 2 aylık kiraları silinirken 2 ay da erteleme kararı alındı. Genel Temizlik ve Dezenfeksiyon Hizmetleri kapsamında ilçe genelinde 191 ilk ve orta dereceli okul, ilçe müftülüğüne bağlı 375 cami ve 100 Kuran Kursu, tüm parklar, kamu kuruluşları, Covid-19 çıkan 404 adet bina, 42 adet sağlık ocağı, belediyeye ait tüm tesisler ve araçlar, Bölge Trafik Müdürlüğüne ait tüm araçlar, ilçede bulunan sürücü kurslarına ait tüm araçların dezenfekte işlemleri gerçekleştirildi. Selçuklu Belediyesi tarafından ise 2 araç 5 zabıta memuru ile Covid-19 denetimleri günlük olarak yapılıyor.

TEMEL SEVİYE SIFIR ATIK BELGESİNİ ALMAYA HAK KAZANAN İLK BELEDİYE

Selçuklu ilçesinde okul ve iş yerlerinde sıfır atık iç mekan kutuları ile, sitelerde, satış noktalarında sıfır atık toplama kafesleri ile apartman ve müstakil binalarda sıfır atık toplama poşetleri ile sıfır atık çalışmaları yürütülüyor. 12 bin adet iç mekan kutusu, 750 adet kafes, 140 adet cam kumbarası,50 adet sıfır atık toplama noktası,2 bin adet atık pil kutusu, 20 adet atık ilaç kutusu,15 adet tekstil/giysi kumbarası ile değerlendirilebilir atıklar toplanıyor. 2020 yılının ilk 9 ayında ilçe de yaklaşık 18 bin ton değerlendirilebilir atık toplanmış olup, 2020 yılında toplanan değerlendirilebilir atıklar ile 95 bin 200 adet ağacın kesilmesi önlenmiş, 1 milyon 820 bin kg ham madde tasarrufu sağlanmış, 546 bin litre benzin tasarrufu sağlanmış, 19 milyon 600 bin kWh enerji tasarrufu tasarrufu sağlanmış, 200 bin metreküp toprağın kirlenmesi engellenmiş. Başarılı Sıfır Atık uygulamaları yapan Selçuklu Belediyesi ülkemizde mahalli İdareler için temel seviye sıfır atık belgesini almaya hak kazanan ilk belediye oldu.

MODERN ALTYAPININ FONKSİYONEL TASARIMLA BİRLEŞTİĞİ KAPALI PAZAR YERLERİ

Selçuklu Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleriyle ilçeye modern yaşam alanları oluşturmaya devam ediyor. İlçe genelinde bölge halkının ve pazar esnafının kullanım kolaylığı açısından tercih ettiği fonksiyonel kapalı semt pazarlarına yenileri kazandırılıyor. Selçuklu Belediyesi tarafından önceki yıllarda hizmete sunulan Şeyh Şamil ve Esenler Mahallelerindeki kapalı semt pazarlarına ilave olarak mevsim koşullarına uygun, konforun ön planda tutulduğu modern pazar yerlerinin inşaat çalışmaları devam ediyor. Selçuklu’da her bölgede farklı günlerde kurulan ve binlerce mahalle sakininin ihtiyaçlarını karşıladığı semt pazarları, standartların üzerinde, kullanım kolaylığının temel alındığı farklı bir hizmet anlayışı ile yeniden modernize ediliyor. Mimari yapısı, konforu ve ferahlığı ile hem pazarcı esnafının memnun kaldığı, hem de mahalle sakinlerinin haftalık alışverişlerini rahatça yapabildiği yeni semt pazarları fonksiyonel özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Selçuklu Belediyesi, pazarlarda farklı meslek gruplarının aynı çatı altında yoğunlaşmasını önleyerek farklı günlerde rahat bir ortamda alışverişin yapılmasına imkan sağlıyor. İnşaat çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğü yeni semt pazarlarının, bulunduğu mahalleye kazandırdığı görsel estetiğin yanı sıra mevsim itibariyle yazın ve kışın kullanım kolaylığı sağlıyor. Modern altyapının fonksiyonel tasarımla birleştiği kapalı pazar yerlerinde giriş ve çıkışlar başta olmak üzere vatandaşların rahat alışveriş yapabilmesine önem veriliyor. Farklı meslek gruplarının sattıkları ürünlere göre yer aldığı, diğer günlerde sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılabildiği alanlar oluşturuluyor. Ayrıca güvenlik personelleri eşliğinde teknolojik donanımlarla güvenliğin 24 saat sağlanması planlanıyor. Selçuklu bölgesinde 5 kapalı Pazar yeri bulunuyor ve aktif hizmet veriyor. 2 Pazar yeri inşaat aşamasında olup 2021 yılında hizmet vermesi bekleniyor.

KÜTÜPHANELERDE 458 BİN 295 KİTAP VE 142 BİN 995 ÜYE BULUNUYOR

Selçuklu Belediyesi çocuklara, gençlere ve yetişkinlere kitap okuma alışkanlığı kazandırma, bilinçli bireyler olmalarına katkı sunmak amacıyla, 2001 yılında Dumlupınar Kütüphanesinin açılmasıyla, kültürel hayata başlayan Kütüphaneler, bugün 9 Halk Kütüphanesi, 69 Okul Kütüphanesi ve 1 Çocuk Kütüphanesi olmak üzere toplamda 79 kütüphane ile hizmet veriyor. Kütüphaneler 2020 yılı itibari ile 458 bin 295 kitap ve 142 bin 995 üye ile faaliyetlerine devam ediyor.

SELÇUKLU’DAN BÖLGEDEKİ 12 OKULA SPOR SALONU

Selçuklu Belediyesi, bölgelerde bulunan okullara da kapalı spor salonları kazandırmaya devam ediyor. Basketbol, hentbol ve voleybol sahası olarak kullanılabilen Okul Kapalı Spor Salonlarında pvc özel kaplama zemin, ev sahibi ve misafir sporcu soyunma odaları, duş alanları , engelli WC ve 3 adet oda bulunmuyor. Binalarda yangın duman tahliye sistemi, kamera sistemi, müzik ve anons sistemi, 3 spor dalı için skorboard , velilerin müsabakaları izlemesi için 208 adet seyirci koltuğu da yer alıyor. Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > “Selçuklu Belediyesi olarak hep ilklere imza atıyoruz”
HABER YORUMLARI