kapat
Ruşeym Torku

Şeker hastalarına alternatif içecek; Şalgam suyu!

  • Giriş Tarihi: 15.11.2014 12:33
  • Güncelleme Tarihi: 12:33
Şeker hastalarına alternatif içecek; Şalgam suyu!

Uzmanlar şeker hastalarına gazlı ve şekerli içecekler tüketmemelerini, içinde şeker barındırmayan şalgam suyunu içmelerini öneriyor.

Tükettiğimiz ürünlerde GDO’lu, doğal olmayan ve insan sağlığına zararlı maddelerin artışı beraberinde başta obezite, çeşitli kanser türleri ve şeker hastalığı olmak üzere, günlük yaşantımızı oldukça kısıtlayan hatta yaşamımızı tehdit eden birçok sağlık problemini ortaya çıkardı. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından yayımlanan 6. Diyabet Atlası’na göre; Türkiye Avrupa ülkeleri arasında diyabetin en fazla görüldüğü ülke. Üstelik tahminler 2035’te Türkiye’nin hastalığın en sık görüldüğü 10 ülkeden biri olacağı yönünde.

 

Sağlık Bakanlığınca yapılan Hane Halkı Araştırma’sına göre Türkiye’de 7 milyondan fazla diyabetli hasta tespit edildi. Hastaların yaklaşık yarısının (3 milyon 383 bin kişi) 40-60 yaş aralığında olduğu ve 2013 yılı itibarıyla 18 bin 190 çocukta diyabet bulunduğu vurgulanan atlasta, hastalık oranının beklenenden hızlı artarak 20 yıl sonrası için öngörülen rakamlara şimdiden ulaşıldığı da paylaşıldı. 2013 yılı itibariyle kişi başı sağlık harcamasının 866 dolar olduğu diyabet hastalığı diyet ve özenli beslenme isteyen bir hastalık.

 

Uzmanların hamur işleri, kızartmalar yanında bal-reçel gibi tatlıları dahi yememesi konusunda uyarılarda bulundukları diyabet hastaları gazlı ve şekerli içecekleri de tüketemiyor. Kefir, ayran gibi geleneksel ve az kalorili içecekler tercih etmesi gereken diyabet hastaları için en iyi içecek alternatiflerinden biri de şalgam suyu. Çoğumuzun sadece hazmı kolaylaştırıcı özelliği ile bildiği şalgam suyu litresinde sadece 15 kcal içeriyor.

 > Yeni Meram >Sağlık > Şeker hastalarına alternatif içecek; Şalgam suyu!
HABER YORUMLARI