YAZARLAR

Şehirlerin kaderini Ekonominin belirlediği, günümüzde tartışılmaz bir gerçek. Bunun en güzel örneğini Seydişehir yaşadı.

1967 yılına kadar 5000 nüfuslu küçük bir yerleşim birimi iken 5 Ağustos 1967 yılında Etibank Alüminyum Tesislerinin temelinin atılması ve 1973 yılında ilk birincil alüminyum üretilmeye başlanması ile birlikte Seydişehir bir anda kendini sanayinin içinde buldu.

Kısa süre içinde nüfusu 20.000’lere çıkan Seydişehir Sanayi toplumuna yavaş yavaş değil adeta balıklama girdi.

Tesisler 1995’li yıllara kadar Seydişehir’e hatta bölgeye hitap ederek ekonomide, siyasette, ticarette, eğitimde, sporda sosyal ve kültürel faaliyetlerde kendi kendine yettiği gibi bölgenin liderleri arasında yer aldı.

Zaman içinde gerekli yenilemeyi yapamadığı için ilçe ve bölge halkı yeni arayışlara girdi.

YENİ ARAYIŞLAR

Öncelikli olarak Hafif sanayi bölgesinde küçük çaplı alüminyuma dayalı tesisler kuruldu. Bu tesisler yılarca kendi çapında var olma savaşı verdi, daha yeni yeni bünyelerine kattıkları presler ile sanayi dünyasında var olma mücadelesi veriyorlar.

Organize Sanayi Bölgesi ne yazık ki ilgisizlik sebebi ile yıllarca kurulamadı. Yakın zamanda kuruluşu tamamlanan OSB ye ilk yatırımı Camcı kardeşler yaparak tarihe geçtiler.

Diğer yandan Antalya yolunun ulaşıma açılması ile yapılan tesisler gelecek için ümit verici ancak, yeni arayışlar içinde gelinen nokta asla yeterli değil.

İDARECİLERİN ÖNEMİ

Seydişehir gibi yerleşim birimlerinde Kaymakamların ve Belediye Başkanlarının önemi açıkça ortaya çıkıyor.

Bilindiği üzere Kaymakam Tuncay Sonel ilçeye yeni atandı. Benim üzerinde duracağım konu 16 Ekim tarihinde ulusal bir gazetede yayımlanan bir resim.

Resimde Kaymakam Sonel kısa süre önce vefat eden Türkiye’ye ilk kot getiren ve Yeşilçamı giydiren iş adamı olarak dikkat çeken Ali Karaata’yı kucağına alması.

Kaymakam Sonel Merhum Karaata’yı kucakta taşıdığı sırada gerek amirlerinden, gerek idarecilerden ve gerekse kamuoyundan tepki aldığını tahmin ediyorum.

BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE TAŞIMALIYIZ

Merhum Ali Karaata’yı Kaymakam Sonel neden kucağında taşımıştı.

Karaata; Memleketi Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi’nde 2008 yılında yaklaşık 2 milyon liralık yatırımla ilköğretim okulu ve lise yaptırmış, Kaymakam Sonel’de merhum Karaata’yı bu sebeple kucağında taşımış.

Benim ilçeme yatırım yapan kim olursa olsun bırakın kucakta taşımayı başımın üstünde taşımaya hazırım.

HALKIN BEKLENTİSİ YÜKSEK

Seydişehir’e yeni atanan Kaymakam Sonel’in halk ile kurduğu diyaloğu yakından takip ediyorum.

Şehirlerin kaderini EKONOMİ belirlediğine göre Kaymakam Sonel’den İlçe’nin ticaretini, eğitimini, spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerini artıracak yatırımlar ile ilgili adımlar atması. Bu konuda halkımızın beklentisi yüksek.

Bu sebeple Siyasilerimizin, belediye başkanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, sanayici, iş adamları, esnaflar ve halkımızın birlikte hareket etmesi kanaatindeyim.

Unutmayalım, şehirlerin kaderini EKONOMİ belirler. Paranın olmadığı yerde, eğitim, ticaret, spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerden söz edilemez.

> Yeni Meram >Yazarlar > Şehirlerin Kaderini EKONOMİ Belirler
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.