YAZARLAR

Seçim yaygarası gelenek oldu.. - Yalçın İreş - Yeni Meram Gazetesi

Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de yaygara koparılacağını herkes adı gibi biliyordu. Çünkü bu adeta gelenek haline geldi artık..

Şunu başta belirtelim, hiç kimseyi ya da hiçbir partiyi savunmuyorum. Hak neyse onu yazıyorum..

Herkes fikrini söylüyor biz saygıyla karşılıyoruz, bizde demokrasi çerçevesinde bu konudaki düşüncelerimizi söyleyelim herkes saygıyla karşılasın..

Öncelikle seçimden çıkan sonucun ülkeye hayır getirmesini diliyorum. İnşallah tüm insanlar birlik olup güzel günler yaşarız..

Ancak ben bu insanların birlik olacağını düşünmüyorum. İnşallah yanılıyorumdur..

Mağlubiyeti hazmedemeyen bir yapımız olduğundan olsa gerek, hangi konuda olursa olsun galip gelene çamur atmak huy haline gelmiştir bu memlekette. Böyle bir birliktelik olabilir mi?

Asıl konuya girelim..

Birkaç gün önce anayasa değişikliği için halk oylaması yapıldı. Sandıklar ilk açılmaya başladığı anlarda EVET oylarının yüzde 70 civarlarında önde gittiği gözlendi..

Oy kullananlar, oy kullanmaya gitmeyenler, geçersiz sayılan oylar derken, çekişmeli geçen seçim sonucu Evet 51.4, Hayır ise 48.6 olarak sonuçlandı ve kazanan taraf Evet oldu..

Daha oy sayımları henüz tamamlanmıştı ki, söylediğimiz gibi malum tatava başladı..

Yok efendim mühürsüz zarflarda oy kullanıldı, yok pusulalara “Tercih” yerine “Evet” mührü basıldı. Çamur atmalar anında yayıldı..

Bakın kardeşim, uzatmaya gerek yok olayın netini yazayım size..

Eğer sandıktan çıkan oy pusulası sayısı ile (Zarf demiyorum) oy pusulası sayısı ile zarfı sandığa attıktan sonra imzaladığın listedeki sayı birbirini tutuyorsa, bence işlem tamamdır. Mühüre gerek yok..

Mühür nedir kardeşim burada amaç iş yapmak mı, olayı kargaşaya mı taşımak?

İmza listesiyle pusula sayısı birbirini tutuyorsa olay bitmiştir bu yaygara ne?

Diyelim ki, adam oy kullanacağı mekana geldi. Aldı pusulayı zarfı ve mührü girdi kabine.

Olacak ya, zarfta pusula da yırtıldı..

Adamın cebinde de beyaz bir zarf ve küçük kağıt parçası vardı. Kağıda Evet ya da Hayır yazıp koydu zarfa ve sandığa attı..

Bana göre bu bile kabul edilebilir. Neden edilmeli. Çünkü o vatandaş sonuçta terciğini bir şekilde belirtmiş. Bitti bu kadar basit. Bunun ne sakıncası olabilir söyle bana.

Ne sakıncası olabilir?

Mühür bence bu işin hem artistliği, hem de şaibe çıkarabilmek için yapılan bir numaralı işlemdir..

Sandıktan 80 Evet, 20 tane de Hayır oyu ile toplam 100 adet pusula çıktı. Eğer listede 100 tane de imza varsa olay bitmiştir, hala neyin savaşını veriyorsun?

Ha sandıktan diyelim ki 110 adet pusula çıktı ama listede 100 imza var. Tamam o zaman “Burada bir film döndü” deyip o sandığı iptal eder, gereken neyse onu yaparsın olur biter..

Nitekim dün, Urfa’nın Suruç İlçesi’ndeki bir okulda, sandıktan çıkan pusula sayısı 400’den fazla iken, imza listesindeki sayının 240 olarak belirlendiği iddia edildi..

Bir de “Tercih” mührü yerine “Evet” mührü basılmış yaygarası var..

Ya hu kardeşim kitabını seversen söyle bana bunun ne sakıncası var?

İş yapın iş. Bırakın bu kuru gürültüyü..

Özetlersek bence bu seçim işinde bir suçlu, bir de hata var. Suçlu ne dediğini ne uyguladığını bilmeyen YSK, hata ise mühürle, zarfla-marfla ya da benzer gereksiz ayrıntılarla uğraşmanızı gerektiren ve şaibelere maruz bırakan yasadır..

> Yeni Meram >Yazarlar > Seçim yaygarası gelenek oldu..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.