Torku Jelifest

Şeb-i Arus’u ticarileştirmeyelim!

  • Giriş Tarihi: 22.12.2015 9:57
  • Güncelleme Tarihi: 10:00
Şeb-i Arus’u ticarileştirmeyelim!

Şeb-i Arus törenleri geride kaldı fakat törenlerin ardından yine tartışmalara neden olan bir manzara ortaya çıktı. Şeb-i Arus törenleri başta İstanbul olmak üzere Konya dışına taşındı. Aslına uygun olmayan şekilde Konya dışında yapılan Şeb-i Arus kutlamaları, Şeb-i Arus’un ticarileştirilmeye çalışıldığını ortaya koydu.

Mutlu Akü

Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Hz. Mevlana’yı anma törenleri, bu yıl da çeşitli etkinliklerle icra edildi. Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında farklı alanda bir çok ekinliğe imza atıldı. Ancak son yıllarda olduğu gibi bu yıl da, Şeb-i Arus törenleri sonrası yaşanan tartışmalar yeniden gündeme geldi. Tartışmaların odağında ise Şeb-i Arus kutlamalarının Konya dışında yapılması ile Konya’daki Şeb-i Arus kutlamalarını fırsat bilen bazı esnafların, Şeb-i Arus için Konya’ya gelen turistlere olduğundan yüksek fiyatlarla fırsatçılık yapması vardı.

 

ŞEB-i ARUS KONYA’DA YAPILMALI

Hz. Mevlana Konya’nın, tüm dünyaya açılan önemli bir değeri. Bu nedenle, özellikle son yıllarda Hz. Mevlana’nın yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması amacıyla önemli çalışmalar yürütülmekte. Bu çalışmalar Konya İl Kültür Müdürlüğü ve Konya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, ilçe belediyeler ile Konya’daki Sivil Toplum Kuruluşları’nın da desteğiyle organize bir şekilde topyekün yürütülmekte. Bu kapsamda her yıl düzenlenen Şeb-i Arus törenleri de bu anlayışla Konya’da gerçekleştiriliyor. Fakat, Konya’nın Hz. Mevlana’nın anısına gerçekleştirdiği bu önemli göreve gölge düşüyor. Konya’nın bir değeri olan Hz. Mevlana’nın Allah’a kavuşma günü olan ‘Düğün Gecesi’ yani Şeb-i Arus törenleri, sadece Konya’da düzenlenmesi gerekirken; yine Konya dışında hem de aslına uygun olmayan şekilde düzenleniyor. Şeb-i Arus törenleri bu yıl da aynı şekilde gölgelendi. Başta İstanbul olmak üzere, çeşitli illerde Şeb-i Arus törenleri adı altında bir çok etkinlik gerçekleştirildi. Konya ise durum karşısında yine tepkili. Konya’daki bir çok Sivil Toplum Kuruluşu, Hz. Mevlana’nın her yerde anılabileceğini belirtmesine karşın Şeb-i Arus törenlerinin Konya dışında yapılmasını istemiyor.

 

ŞEB-İ ARUS TİCARİLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Konya dışında yapılan Şeb-i Arus törenleri, Hz. Mevlana’nın felsefesindeki manevi havasını barındırmadığı gibi, törenler aslına uymayan şekilde gerçekleştiriliyor. Bu durum akıllara “Hz. Mevlana ticari kaygılara alet mi ediliyor” sorunu getiriyor. Çünkü Konya dışında gerçekleştirilen Şeb-i Arus etkinlikleri, bu durumu yansıtıyor. Etkinlikler kapsamında satışa sunulan biletler ve biletlerin fiyatları, çıkartılan sanatçılar ve ortaya konan bir çok tablo, Şeb-i Arus etkinliklerinin ticarileştirilmeye çalışıldığını gözler önüne seriyor. Öte yandan İstanbul’da düzenlenen başka bir etkinlikte de, “Şeb-i Arus ve Noel” adı atında birleştirilerek yapılan kutlamalar, durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor.

seb-i-arusu-ticarilestirmeyelim-2

KONYA’DAKİ OLUMSUZLUKLAR DA GİDERİLMELİ

Şeb-i Arus törenleri için Konya’da haftalar öncesinden önemli hazırlıklar yapılıyor. Fakat, bu çalışmaları Konya’da da gölgeleyenler oluyor. Şeb-i Arus törenleri öncesi yapılan tüm uyarılar ve denetimlere rağmen yine bazı esnafların tutumu törenlere gölge düşürdü. Bazı otellerin gecelik oda fiyatlarını olması gerekenden kat kat üst rakamlara vermesi, restoran türü mekanların çok yüksek fiyatlarla satış yapması gibi ortaya çıkan manzaralar, Şeb-i Arus için Konya’ya gelen turistleri Konya’dan kaçırıyor. Hz. Mevlana gibi önemli bir manevi değerin, hem başta İstanbul olmak üzere Konya dışındaki Şeb-i Arus törenleri hem de Konya’daki bazı esnafların Şeb-i Arus törenlerindeki fırsatçı tutumları ile ticarileştirilmeye çalışılması, törenlere gölge düşürüyor. Konya ise bundan sonraki Şeb-i Arus törenlerinde aynı olumsuzlukların yaşanmasını istemiyor. Bu konuda hem yetkililerden hem de Konya’daki esnaflardan bundan sonraki Şeb-i Arus törenlerinde daha duyarlı olmaları isteniyor.

Abdullah Akif SOLAK> Yeni Meram >Konya > Şeb-i Arus’u ticarileştirmeyelim!
HABER YORUMLARI