YAZARLAR

SAYIN ALTAY, KONYA’NIN HİÇ Mİ SANATÇISI YOK? -EROL SUNAT-YENİ MERAM GAZETESİ

Konya’nın sanatına, kültürüne ömrünü verenlere takdim edilmek üzere, rahmetli Ahmet Özdemir’in vefatından yaklaşık 1.5 yıl önce bu sütunlardan teklifte bulunduğum, 2.5 yıldır, neredeyse her ayda bir yazarak, gündeme taşımaya çalıştığım, bu vefakar insanlara verilmesi gereken “ Konya Sanatçısı” payesi ve plaket takdimi konusunda ki, köşe yazılarımın sonuncusu, “KÜLTÜR VE SANAT, SANATKARLA YAŞAR” başlığıyla 1 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanmıştı.
Bugün 3 Eylül 2018!
Sevgili Büyükşehir Belediye Başkanımız, bu şehrin kültürü adına, sizden park istemiyoruz, köprülü kavşak istemiyoruz, alt geçit, üst geçitte istediğimiz yok!
İstediğimiz sadece ve sadece…
Konya Sanatçılarına ve sanatkarlarına yaşarken, hayattayken “Konya Sanatçısı” diye bir paye ve birde plaket takdim edilmesini bu şehrin kültürü adına talep ediyoruz.
Birde, mesela Kültürpark’a Konya Sanatçılarının isimlerinin bulunduğu, yeni isimleri ileride ekleme imkanı veren, sanata ve sanatkara verilen değeri gösteren mütevazi bir anıt veya anıt duvar yapılması.
Bir türlü gündeme gelemeyen, getirilemeyen bu konunun, ertelenecek, unutulacak, zamana yayılacak, bir konu olmadığı düşüncesini taşıyorum.
Neden mi?
Konya kültürünün, türkülerinin ve oyunlarının gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan saz ve söz ustası, Konya Türkülerini derlemeye gelen folklorcuların başvurduğu kaynak kişi, Kültür Bakanlığının kendisinden 79 türkü derlediği Divan sazının büyük ustası, derlediği türkülerle herkesin tanıdığı ve sevdiği Mazhar Sakman yok!
Türk Halk Müziğine 124 türkü kazandırmış ve 9 albüm yapmış, Repertuarında 5 binden fazla türkü olan Ahmet Özdemir yok!
Kanun sanatçısı, Zeki Müren’e kanun çalmış, bestekâr Mustafa Konyalı yok!
Konya’nın yetiştirdiği Konya Türkülerinin usta yorumcusu, Kazanova olarak tanınan Mustafa Kazanlıoğlu (Mustafa Kazanova) yok!
Konya Belediye Bandosunu kuran, müzisyen ve iyi bir ses sanatçısı olan Cafer Özdemir yok!
Kültür Bakanlığı Sanatçısı Udi Ramazan Koyuncu yok!
Cümbüş sanatçısı Mehmet Çavuş yok!
Bozkır Kaşık Ekibinin kurucusu, “Aslan Mustafa’m” türküsünün bestecisi Ali Sandal yok!
Bozkır Kaşık Ekibinin solisti Hasan Kaya yok!
Mekanları cennet olsun, her biri dönüşü mümkün olmayan o yola kırık kalplerle gittiler!
Bu sanatçılarımıza sağlıklarında hak ettikleri değeri veremedik! Takdir hislerimizi, onları ne kadar çok sevdiğimizi, onların şehrimizin kültürüne neler kazandırdığının nişanesini onlara takdim edemedik! Teselli olarak dahi, hayatta olan yakınlarına onları unutmadığımızı gösteremedik!
Bağlama sanatçısı Mehmet Kayık rahatsız, ne arayanı var, ne soranı!
Bir zamanların “ Unutursun diye” oldukça meşhur şarkısının bestekârı, 120’yi aşkın bestenin sahibi Aşık Salihi gözümüzün önünde, bizim vefamız nerede?
60 civarında bestesiyle, bütün Türkiye’nin tanıdığı 85 yaşındaki Rıza Konyalı, hala sahnelerde ve bu sevgi dolu insana bir vefa borcumuz yok mu?
Konya ve Konyalı, bu sanatçıların tamamına, sağlıklarında, sizlerin bir türlü veremediği, vermelere kıyamadığı “Konya Sanatçısı” payesini, onlar hayatta iken verdi amma, asıl görmesi ve duyması gerekenler, görmezden, duymazdan gelenlerin yanında olmaya devam ettiler!
“Konya Sanatçısı” payesini bir değil bin defa hak eden bu insanlara, verin artık şu payeyi…
Unutmadığınızı, unutulmadıklarını ve hiç unutulmayacaklarını yetkili ağızlardan bir söylemeyi deneyin!
Merak etmeyin kıyamet kopmaz!
Konya, onlarla birlikte sanata, sanatçıya ve sanatkâra verdiğiniz değer için, sizi unutulmazların arasına yazar.
Bu paye için olur verecekler ne bekliyor, neyi bekliyorlar bilmem!
Sağ olsun sayın Akyürek, çağrılarımızı ya duymadı, ya kendisine hiç ulaşmadı, ya da ulaştırılmadı diye düşünmek istiyoruz!
Hemen birçok konuya hassasiyetle yaklaşan Başkan Uğur İbrahim Altay’ın, bu konuyu değerlendireceğini, bu şehri ve bu şehrin sanatçılarını bir 14 yıl daha bekletmeyeceğini ve bu konuyu mutlaka bir çözüme kavuşturacağını ümit ediyorum…

TARİHİ MEDRESE KAHVEHANESİ
Konya’da güzel şeylerde olmuyor değil. Konya kültürüne duymuş olduğunuz sevgiyle yola çıkmışsanız, içinizde böyle bir aşk, böyle bir sevda varsa, neler olmaz neler. 34 yaşında genç bir insan olan Serkan Sertçakan, bu işe gönül vermiş. Konya kültürü adına, kültür aşkına Yavuz Selim Doğan’ın çizgileriyle oldukça hoş bir çalışmayı hayata geçirmişler. Bu çalışmayı onların sayfalarından izliyorsunuz, hem de merakla ve hayranlıkla.
Bu çalışmayı kim yada kimler mi yapıyor?
Tarihi Medrese Kahvehanesi…
Tarihi Medrese Kahvehanesinin kapılarını kültüre açan bu kardeşimizle telefonda konuşmamızın haricinde tanışmıyoruz, Yavuz Selim Doğan’ la da öyle… Tarihi Medrese Kahvehanesinin kapısı nereden açılır bilmem. Lakin; Konya kültürüne ve Türk kültürüne açtıkları kapı oldukça hoş ve oldukça anlamlı…
Konya kültürünün sevimli nesi var, nesi yok, Tarihi Medrese Kahvehanesi gözler önüne sermiş. Bu çalışmayı yaparken de, birilerinin pabucunu çoktan dama attıklarını söylemeliyim.
Kardeşlerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

TEŞEKKÜR
Konya kültürüne ömrünü veren isimler konusunda vermiş olduğu destekten dolayı, gerçek bir kültür adamı, sanatçı ve sanatkar dostu sevgili Hikmet Çetiner kardeşime kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

ÖZÜR
Yazım da, sehven vefat etti olarak gösterilen Kültür Bakanlığı Sanatçısı Udi Ramazan Koyuncu ve Bozkır Kaşık Ekibinin solisti Hasan Kaya’ya Rabbimden uzun ömürler diliyor, bu yanlışlıktan dolayı da kendilerinden özür diliyorum. ( Erol Sunat)

> Yeni Meram >Yazarlar > SAYIN ALTAY, KONYA’NIN HİÇ Mİ SANATÇISI YOK?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.