YAZARLAR

İsrail için hatırlatma! “KÜÇÜK balıklar, kıyıya yakın durmalıdır.”

***

DOKOS’UN HAYALİ…

Yunanistan’ın Avrupa ve Dış Politika Vakfı Genel Direktörü Thanos Dokos, Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili yaşanması olası senaryoları değerlendirdi.

Ülkenin en büyük gazetesi Kathimerini’de yayımlanan makalede Dokos, Ankara’nın Libya ve Suriye ayaklanmalarına verdiği başarısız yanıtı telafi etmek ve Arap Baharı’nın yarattığı hareketlilikten faydalanarak kendisine bir etki alanı kurmak istediğini belirtti.
“Bu amaca ulaşmak için Ankara kendisini İsrail’in karşısında konumlandırmak zorunda hissediyor. Bu arada Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin jeopolitik ve ekonomik ilerlemesini durdurmaya ve Yunanistan’ın gelecekte Doğu Akdeniz’de bir münhasır ekonomik alan ihtimalini gündeme getirmesini önlemeye çalışıyor” diyen Dokos, Filistinlilerin devlet olarak tanınma girişimlerinin, İsrail-Mısır ilişkilerinin dinamiğinin ve Tahran ile Ankara arasındaki füze kalkanı gerginliğinin de durumu daha karmaşık hale getirdiğini söyledi.
SAVAŞ SENARYOLARI…
Yunan’ın ens yetkili ismi, “Türkiye’den korkmuyoruz” derken, Dokos Doğu Akdeniz’de yaşanması olası senaryoları da şöyle sıraladı:

– İsrail’in insansız hava araçları bölgeyi izliyor, Dolphin sınıfı denizaltıların da Kıbrıs Rum yönetiminin doğalgaz aradığı 12’nci parsel çevresinde görev yapıyor. İsrail, gerekirse Sa’ar 5 sınıfı hafif savaş gemilerini de bölgeye gönderebilir. Kıbrıs Rum yönetiminin deniz gücü çok az, İsrail’in ise firkateyn göndermesi beklenmiyor.

– Türkiye’nin de bölgeye savaş gemileri göndermesi sürpriz olmaz, ancak sondaj çalışmalarına müdahale etmesi çok düşük bir ihtimal. İsrail bunu doğrudan provokasyon olarak görecek ve yanıt verecektir. İki taraf da bunu istemez. Dahası iki ülke arasında tansiyonun yükselmesi Washington için de büyük bir baş ağrısı olur. Tansiyonun yükselmesi durumunda hava kuvvetleri arasında çatışmalar yaşanabilir. Bu çatışmalar muhtemelen İsrail için yüksek maliyetli bir zaferle sonuçlanır ancak Tel Aviv, düşmanları listesine bir ülkeyi daha eklemek istemez.

– Ankara, askeri bir yenilgiyle sonuçlanacak doğrudan bir çatışmaya girmek istemez. En olası senaryo Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan’a yanıt olarak Türkiye’nin adanın kuzeyinde kendi arama çalışmalarını başlatması olur.

Yorumumuz: Sular artık iyice ısınıyor. Ama bir savaş çıkarsa zafer İsrail’in mi olur Türkiye’nin mi?

Siz, küçük balığa -İsrail’e- bakıp orantılar mısınız?

***

AKP BU İŞİ DE BİLİYOR…

Belediyeler, iktidarı hazırlayan merdivenlerdir.
Hatta sadece hazırlayan da değil…

Aynı zamanda perçinleyen.

Belediye sizdeyse maça galip başlarsınız.

Bugünkü iktidar aslında 1994’te başladı. Bütün kaleleri 1994’te teslim aldı, belediyelerde altyapıyı oluştura oluştura 2002’ye geldi, maşallah 9 yıldır da çift dikiş gidiyor.

Pekii, 1994’te kimin elinden kapıp aldı Belediyeleri?

Yine de hatırlatmakta yarar var.

CHP’nin, MHP’nin, RP’nin elinden aldı.

En başta da İstanbul. Az daha….

“CHP’nin sağlam kalesi İzmir” de düşüyordu.

Sosyal Demokratlar 1989-1994 arası iyi belediyecilik yapsaydılar, kaleler düşmeyecekti. Ama onlar iş yapmaya değil, hırsız kovalamaya geldiler. Hırsızı kovalarken de kimseye iş yaptırmadılar.

1994’te kaptırdıkları Belediyeler yüzünden genel seçim kazanamıyorlar. AKP ise 1994’te kazandığı Belediyeler sayesinde karınca gibi örgütlendi.

Şimdii, “Aslan sosyal demokratlar” aradaki bu uzun mesafeyi nasıl kapatacaklar?. Kemal Kılıçdaroğlu ile mi, kendisine bile muhalif Önder Sav’la mı, yoksa Deniz Baykal’la mı?

Vallahi güldürmeyin adamı…

***

SİYASETEN!..

Bir gün eski Başbakan Yıldırım Akbulut yolda iki otostopçuyu arabasına almış. Bir süre gittikten sonra dönmelerden biri, Biz dönmeyiz” demiş.
Akbulut hemen şu cevabı vermiş:
“Bu kadar yol geldikten sonra dönülmez!”

> Yeni Meram >Yazarlar > Savaş senaryoları
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.