Torku Jelifest

Sapanca Gölü’ndeki su seviyesinin artması

  • Giriş Tarihi: 18.03.2015 12:25
  • Güncelleme Tarihi: 12:25
Sapanca Gölü’ndeki su seviyesinin artması

Sapanca Gölü’nün seviyesinin yükselmesi sonucu sahil yolu su altında kaldı.

Mutlu Akü

Gölde geçen yılki kuraklık ve aşırı tüketim nedeniyle düşen su seviyesi, son yağışlarla yükseldi. Gölün taşması sonucu sahildeki yolu su bastı.

Sapanca Gölünü Koruma Derneği Başkanı Bahadır Çaktı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişteki kuraklığın yeniden yaşanmaması için suyun bilinçli tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Sapanca’nın güneyindeki dağlarda halen kar olduğuna dikkati çeken Çaktı, “Bildiğimiz kadarıyla 20 gün önce gölden Çark Deresi’ne su tahliyesi başladı ancak Samanlı Dağları’nda bulunan karı buradan da görebiliyoruz. İlerleyen günlerde bu karların da erimesiyle su seviyesinin daha da aratacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Sapanca Gölü’nün ekolojik dengesinin korunması gerektiğini anlatan Çaktı, şunları kaydetti:

“Daha önce de birçok açıklamamda dile getirmiştim. Bu günlere aldanarak bir daha gölde sorun yaşanmayacağını düşünmemeliyiz. Özellikle sanayi tesislerinin su alması ve bilinçsiz su tüketimine devam edersek çok daha büyük sorunlar yaşamamız kaçınılmaz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin gölün ekolojik dengesinin korunması amacıyla yeni çalışmalar yapması gerekiyor. İyi kış geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.

Sapanca Gölü, bir kez daha ölümden döndü ancak bu, bizi ‘kar yağdı, sorunlar bitti’ düşüncesine götürmemeli.”> Yeni Meram >Türkiye > Sapanca Gölü’ndeki su seviyesinin artması
HABER YORUMLARI