YAZARLAR

Siyasetin amacı öncelikli olarak ülkeye hizmet etmek. Her siyasi parti en iyi hizmeti kendisinin yapacağı iddiasıyla yönetime gelmek için halktan oy ister.

Yerelde ise gerek milletvekilleri, gerekse belediye başkanları yaşadıkları bölgeye en iyi hizmeti sunmak için aday olur.

Seydişehir 1980 yılından 3 Kasım 2002 tarihine kadar mecliste milletvekili düzeyinde temsil edilememiş bunun eksikliği AK Parti’nin Seydişehir’den Harun Tüfekçi’yi 7. sıradan aday göstermesi ile sona ermişti.

Doğrusu o tarihlerde Milletvekili Harun Tüfekçi’den Seydişehir ve bölge halkının beklentisi oldukça yüksekti, şimdi çıkıp Milletvekili Tüfekçi hiç bir şey yapmamış demek son derece yanlış.

Yeterli hizmet yaptı mı? Sorusuna ise her vatandaşın verdiği cevap farklı, kimine göre son derece başarılı, kimine göre başarısız,

Siyasiler aktif siyasi yaşamları bittikten sonra eserleri ile anılır. Örneğin rahmetli Necati Kalaycıoğlu Eti Alüminyum Tesisleri ile birlikte anılır.

SANAYİNİN LOKOMOTİFİ

Seydişehir’de sanayinin lokomotifi olan Eti Alüminyum Tesisleri’nden sonra bir kaç küçük alüminyum işletmesi hariç sanayi yatırımı yapılmadı.

2005 yılında tesislerin özelleştirilmesi ile yeni bir süreç başladı. Bu yeni süreçte Cengiz Holding tesisleri başarı ile çalıştırmış, modernizasyon yatırımları ile de gelecek için büyük ümit vermiştir.

En azından tesislerin çalışması Seydişehir ve ülke ekonomisi için son derece önem arz etmektedir. Cengiz Holding bunu başarmıştır.

SANAYİDEN SONRA HİZMET SEKTÖRÜ

Eti Alüminyum tesislerinden sonra ciddi anlamda sanayi yatırımı yapılmadığını ifade etmiştim. Yakın zamanda da Cengiz Holding hariç ciddi anlamda sanayi yatırımı yapacak bir girişimci olmayacağı kanaatindeyim.

Hatırlanacağı üzere 2000’li yılların başında Kavak Köyü’nde termal su kaynakları bulunduğu zaman ilçe halkında yeni bir ümit ışığı belirmiş, yapılacak termal tesisler ile bölge ekonomisinin canlanacağı beklentisi hakim olmuştu.

Aradan bunca yıl geçmesine rağmen bir çivi bile çakılamadı, su kullanım hakkını alan firma da zorunlu olarak termal suyu bir başka yere taşıyarak tesis yapma kararı almak zorunda kaldı.

Seydişehirli bu firma resmi işlemlerini tamamladıktan sonra 2013 yılında tesislerinin temelini atacağı bilgisini sizlerle paylaşayım.

ERZURUMLU İŞ ADAMI

Kaymakam Tuncay Sonel göreve başladığı ilk günlerde ifade ettiği okul, kütüphane yaptıracağım sözü gerçekleşti. İstanbul da inşaat işi ile uğraşan Erzurum asıllı işadamı Osman Nuri Bakırcı’nın Seydişehir’e yaptıracağı okul ve kütüphane protokolü geçtiğimiz günlerde Vali Aydın Nezih Doğan’ın makamında Kaymakam Sonel’inde katıldığı törende imzalandı.

Yine Kaymakam Sonel’in ricası ile iş adamı Osman Nuri Bakırcı 100 milyon liralık termal tesis yapacak. Tesisin yapılacağı arazi ile ilgili mera vasfı kaldırılması çalışmaları devam ediyor.

SIRA TÜFEKÇİ’DE

Bu aşamada sıra Milletvekili Harun Tüfekçi’ye gelmiştir. Böyle bir yatırımı Milletvekili Tüfekçi’nin de gerçekleştirmesi gerekir. Zira 10 yılı aşkın milletvekili olarak görev yapıyor. Mutlaka iyi bir çevre edinmiştir.

Edindiği çevreden bir işadamını Seydişehir’e davet etmeli ve bir yatırıma imza atmalıdır. Bu konuda halkın beklentisi oldukça yüksektir. Böylece Tüfekçi öncülüğünü yaptığı eserle anılacaktır.

Zira Sanayiden sonra Hizmet Sektörü ön plana çıkıyor,

Tüfekçi’nin bu konuda girişimleri olabileceği kanaatindeyim.

> Yeni Meram >Yazarlar > Sanayiden sonra Hizmet Sektörü;
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.