Ruşeym Torku

‘Şam Giderse İstanbul Düşer’

  • Giriş Tarihi: 10.04.2014 16:38
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
‘Şam Giderse İstanbul Düşer’

Yazar Mermer, “Şam giderse İstanbul düşer. Onun için Mısır ve Libya’da akmadığı kadar kan Suriye’de akıyor. Batılılar, Hıristiyanlar ve Yahudiler Şam’ın ve İstanbul’un ne demek olduğunu Bizans’tan dolayı çok iyi bilir” dedi.

Why Note!?

KONYA Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Salı Sohbeti’nde, “Muhammedî Hakikatin Tarihsel Hareketi”ni anlatan Araştırmacı – Yazar Ahmet Sait Mermer, “Suriye’deki Şam giderse, İstanbul düşer” dedi.

BÜTÜN İNSANLIK HZ. MUHAMMED’İN ÜMMETİDİR

İslâm’ın Hazret-i Âdem ile başlayıp Hz. Muhammed ile kemâle erdiğini belirten yazar Mermer, “Yeryüzünde tek bir din vardır. O da İslâm’dır. Her şeyde Hz. Muhammed’in hakikati vardır. Bütün insanlık ise Hz. Muhammed’in ümmetidir. Kâfiri ve mü’miniyle, fark etmez. Tevhid inancı diğer ümmetlerde de var. Bütün peygamberler “Lâ ilahe illallah Muhammedur Rasulullah” dedi ve indirilen bütün kitaplarda da Hz. Muhammed’in hak peygamber olarak geleceği haber verildi. Yeryüzündeki bütün insanlık imtihanı Müslüman olmak ya da olmamak şeklinde devam etti” dedi. İslâm haricindeki diğer dinlerde görülen sapmaları da dile getiren Mermer, Hıristiyanlaşmanın Hz. İsa’nın “tanrı” ilân edilmesiyle başladığını ve günümüzdeki şianın da “Hıristiyanlaşma” örneğini temsil ettiğini söyledi.

“ŞAM GİDERSE İSTANBUL DÜŞER”

Mermer, “Fatih kimse, Muaviye odur. Mizaç olarak birbirlerine benzerler. Muaviye Şam’da İslâm’ın batı cephesini açmıştır. Bizans saldırılarına karşı düzenli ordu kurmuştur. Onun için Hz. Muaviye’nin özellikle İslâm’ın fetihleri hususunda başarısı çok açıktır. Müthiş siyasi ve müthiş muhakemesi kuvvetli bir sahabe idi. Fatih’in Bizans’ı almasıyla Hz. Ömer’in Şam’ı alıp Muaviye’yi Şam’a vali tayin etmişti. Çünkü Muaviye’nin bir misyonu vardı. Nedir o misyon? Bizans’a karşı İslam’ın Batı cephesini Şam’dan itibaren açmıştı. Suriye’de neden kan gövdeyi götürüyor? Konuyu Suriye’ye bağlamak istiyorum. Suriye eğer kurtarılamaz ise İstanbul gider de onun için. Batı’ya doğru ilerleyişimizin başı Şam’dan başlıyor. İlk Konstantiniye fethini biliyorsunuz Muaviye çıkarmıştı. Altı ay muhasara altında tuttu İstanbul’u. Eyyûb el-Ensarî biliyorsunuz o orduda şehit oldu. Dolayısıyla biz batı ile siyasi mücadelemizi Muaviye ile başlattık. Bunu iyi anlamamız gerekir. Şam giderse İstanbul düşer. Onun için Mısır ve Libya’da akmadığı kadar kan akıyor Suriye’de. Çünkü Batılılar, Hıristiyanlar ve Yahudiler bunu çok iyi bilirler. Şam’ın ve İstanbul’un ne demek olduğunu Bizans’tan dolayı çok iyi bilirler” ifadelerini kullandı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Şam Giderse İstanbul Düşer’
HABER YORUMLARI