YAZARLAR

***

PEK çok özellikleri yanında büyük bir şair olan Kanuni Sultan Süleyman’ın, hastalığında yazdığı şu beyit yüzyıllardır söyleniyor:

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

***

BİR DOSTA UĞRAMIŞTIK

“Dost” var, dostçuk var.

“Arkadaş” var, arkadaşçık var.

“Yaren” var, yarencik var.

“Kanka” var, kankacık var.

Ve bunların eskimişleri asla unutulmazlar, çünkü eskimezler.

Geçen gün Tuncer ağabeyle Özel Konya Farabi Hastanesi’ne uğradık. Eskimeyen dostlardan ve hastane kurucularından Başhekim Prof. Dr. sayın Cevat Özpınar’ın çayını içmek için “Eski dostlaaaar, eski dostlaaar”ı mırıldanarak titiz bir kontrolden geçerek son kata çıktık.

Özpınar gibi, çeşitli hastanelerde “Eskimeyen dostlarımız” var.

Başkent Üniversitesi Hastanesi Müdürü S.Üniv. eski Rektörü Prof. Dr. sayın Abdurrahman Kutlu gibi… Eski adıyla BSK Hastanesi Başhekimi Dr. sayın Mete Duruk gibi… Kızılay Hastanesi Başhekimi Dr. sayın Sabahattin Yücetaş ve Hastane Müdürü sayın Osman Haklı gibi…

Fırsat buldukça dostlarımızı ziyaret ederiz, bundan sonra da edeceğiz. Altını çizelim. Konya’mızdaki özel hastanelerimizin hepsi birer büyük-saygın kuruluş, birer değerdir.

Uzatmayalım, Özel Farabi Hastanesi’nin bazı ünitelerini gördük. Pırıl-pırıl… Personel, Prof. Özpınar’ın gözetiminde, O’nun sağlık anlayışı ile ortantılı tam bir disiplin ve bilinçle görev yapıyor. Bütün bölümler son teknoloji ile donatılmış. Kendinizi gönül rahatlığıyla, gözünüz arkada kalmadan teslim edebileceğiniz örnek bir hastane konumunda.

Çayımızı yudumlarken Özpınar’la 15-20 dakika kadar sohbet ettik. En çok dikkatimi çeken sözü “Başarılarımızın temelinde dört ana nokta; doğru tesis, doğru teknoloji, doğru hekim anlayışı ve doğru yönetim felsefesi” oldu.

Hastane 2,5 yıl önce kurulmuş ve bu süre içerisinde 26 bin 600 ameliyat gerçekleşmiş, 550 binin üzerinde hasta polikliniklerde misafir edilmiş.

Prof. Cevat Özpınar, “Konya’nın yanı sıra Karaman, Aksaray, Niğde, Antalya gibi çevre il ve ilçelerimizden, yurt dışından gelen on binlerce insanımıza şifa dağıtıyoruz.

2011 yılına yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının birçoğunun sigortası olan Agis’le anlaşarak girdik. Yabancı sigortalarla da anlaşmalı kurumlar sayısını artırdık. Kapımızı çalan her hastayı sağlığına kavuşturmak bizim için en büyük mutluluk. Ne yaptıysak, ne yapıyorsak, ne yapacaksak hastalarımızın kendilerini iyi hissetmeleri için” diyor.

5 yıldızlı otel konforundaki Özel Konya Farabi Hastanesi’nin dünyanın en saygın kontrol kurumu olarak kabul edilen FDA onaylı olduğunu kaydeden Özpınar, “Kapımızı çalan her hastayı sağlığına kavuşturmak bizim için en büyük mutluluk” şeklinde konuşurken, hastanede dört profesör ile bir doçentin akademik çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini vurguladı ve “Yönetim anlayışımız kendimizi hastanın yerine koyarak hareket etmek. Gizli araştırmalarımız, hasta memnuniyetinin yüzde 95’in altına düşmediğini gösteriyor. Hastalarımızın bekledikleri hizmetleri biliyoruz” diye son noktayı koydu.

ÜCRETSİZ TEDAVİ

Sonrasını aktarayım: Bundan böyle yurt dışında yaşayan AGİS’li vatandaşlara da kalça, diz, fıtık, safrakesesi, rahim, prostat ve katarakt ameliyatları; sünnet; diyaliz ve diş gibi tedavi hizmetleri ücretsiz olacak.

22 milyon dolara gerçekleştirilen Özel Konya Farabi Hastanesi’nde Prof. Dr. Cevat Özpınar’ın yanı sıra; Genel Cerrahi’de Prof. Dr. Metin Belviranlı, Ortopedi ve Travmatoloji’de Prof. Dr. Mehmet Arazi, Göğüs Hastalıkları ve Allerji’de Prof. Dr. Faruk Özer, Kalp ve Damar Cerrahi’de Doç. Dr. Ufuk Özergin’in yanısıra 46 doktor daha görev yaparken, ameliyatlar tüm branşlarda gerçekleştiriliyor.

Evet, bu yazı bir övgü-reklam yazısı gibi oldu.

Kuşkusuz yazılmalıdır, ancak hak edenlere…

*

“HASTALANMADAN sağlığımızı, yaşlanmadan gençliğimizi koruyalım! Sağlık elden gitmişse her şey elden gitmiş demektir.”

*

HANİ olumsuz bir durum karşısında karşımızdakini teselli etmek için, “Boşveer, sağlık olsun” veya “Bunlar da gelir geçer, Allah sağlık versin” deriz ya… Bizim de okurlarımıza yeni yılda önce sağlık, sonra sabır, mutluluk, huzur, barış ve bol kazançlı yıllar diliyoruz.

> Yeni Meram >Yazarlar > Sağlık olsun
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.