Torku Jelifest

Sağlığı tehdit eden küçük ayrıntılar

  • Giriş Tarihi: 11.01.2016 15:28
  • Güncelleme Tarihi: 15:40
Sağlığı tehdit eden küçük ayrıntılar

Avusturya Sen Jorj Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meral Kayahan, günlük hayatta sık sık karşılaşılan küçük şeylerin sağlığa zarar verebildiğini belirtti.

Mutlu Akü

Sağlığı tehdit eden küçük ayrıntılar hususunda dikkatli olunması ve tedbirler alınması önerisinde bulunan Dr. Meral Kayahan, şöyle konuştu:

Dar ayakkabılar. Neyi tetikliyor?

Ayak krampları: Bir ya da birden fazla kas demetinde birden görülebilen, kısa, bazı durumlarda 10 dakikaya varan kasılmalara kramp ismi verilir. Kas krampları ani başlayan ve kişiye oldukça fazla acı veren kas kasılmalarıdır. Kas kramplarında magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksiklikleri kramplara zemin hazırlar. Aşırı terleme durumlarından sıvı ve mineral kaybına bağlı olarak kramplar oluşur. Ayrıca ayak taban düşüklüğü veya aşırı taban kavisi bacak ve ayak kaslarını zorlamasına neden olur. Tüm bunların sebebi ayağa uygun olmayan dar bir ayakkabı veya çok yüksek topuklar neden olabilir.

Beslenmede çözüm: Beslenmelinde bazı değişikliklerle potasyumdan zengin gıdalar tüketilmeli örneğin biraz kurutulmuş meyve, bir bardak domates suyu, portakal, muz ve patates yenilebilir. Sigara tüketilmemeli, kafein azaltılmalıdır. Kalsiyum takviyesi için süt ve süt ürünleri önerilir. Ayrıca ayağın anatomik yapısına uygun ortopedik ayakkabı kullanılmalı ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak gerekir.

SAYFA 1 2 3 4 5 6


> Yeni Meram >Sağlık > Sağlığı tehdit eden küçük ayrıntılar
HABER YORUMLARI