YAZARLAR

Yeni Meram Gazetesi; Konya’ya armağan ettiği birçok usta haberci ve yazarla tanınan bir gazete. Köşe yazarlığı hayatımın bir bölümünde, bu güzel gazetenin okurlarıyla buluşmak, tanışmak bana da nasip oldu.
Yeni Meram’da gazetecilik, muhabirlik ve köşe yazarlığı yapan hemen herkes Konya’da gazeteciliğin okulu sayılan bu kurumu, hiç ama hiç unutamadı.
Konya’da ve Konya dışında gazetecilik ve köşe yazarlığı yapan birçok isim, Yeni Meram’da yetiştiler, mesleklerini bu kurumda geliştirdiler!
Takva lakaplı rahmetli Ahmet Bahçıvan’ın sahipliğini, rahmetli Muhittin Güzelkılıç’ın Yazı İşleri Müdürlüğünü üstlendiği o ilk kuruluş yılında,
Konya’nın yetiştirdiği önemli şairlerden olan rahmetli Mahir İba, 21 Kasım 1950 tarihli Yeni Meram Gazetesinde yayınlanan “VAR” adlı şiirinin bir dörtlüğünde, şöyle seslenmiş;

Hakkı hak teşhir edip, yalan riyadan kaçan
En seri haberlerle, Demokrat ruhu saçan
O yemyeşil başıyla, okurken ruhu açan
Sahibi Takva’sıyla, “ Meram” gazetemiz var!

*****
Yıl 1950, o yılların Konya’sında gazete olarak, Yeni Meram’la birlikte, Yeni Konya var, Öğüt var, Gürses var, Selçuk var.
Bugün bu saydıklarımızdan sadece Yeni Konya ve Yeni Meram Gazeteleri yayın hayatlarına devam ediyor.
Yeni Meram, rahmetli Mahir İba’nın Yeni Meram sevgisini şiirine yansıttığı gibi, “ Sabah güneşinin hemen ardından doğan yeşil bir ışık” olarak doğan ve bugünlere gelen bir gazete…
Belki de, bir çok insanın dünden bugüne hislerine tercüman olabilecek satırlar, yalnızca bir şairin kaleminden beyaz kağıtlara aksedebilirdi.
Bir gazeteyi bu kadar güzel, ancak bir şair anlatabilirdi.
O anlatımda, rahmetli Mahir İba’ya nasip olmuş.
Mekanı cennet olsun, o duygu yüklü şairin…
24 Kasım 1950’de, rahmetli Mahir İba, “ YENİ MERAM” isimli şiirinde ise şöyle demiş;

Sabah güneşinin hemencecik ardından
Bir yeşil ışık doğar, Ülkü Matbaasından
Dolaşır ve bir anda şehrin ta ötesini
Almayı ihmal etme, “ Meram” gazetesini

Her haberi okursun, sıcağı sıcağına
O her şeyi yazmıştır, upuzun kucağına
Dinle bak o ahenkli müvezzinin sesini
Almayı ihmal etme, “ Meram” gazetesini

Yeni Konya, Öğüt, dahası da var, Gürses
Ta eskiden tanır, güzel Selçuk’u herkes
Her yerde çınlıyor, birer müvezzi ses
Aklından hiç çıkmasın, “ Meram “ gazetesi.

*****
Sevgili Yeni Meram Gazetesi okurları!
1999 yılında Konya Postası Gazetesi ile başladığım köşe yazarlığına, 2013 yılı Şubat aynın ortalarından itibaren bugüne kadar, Yeni Meram Gazetesinde devam ettim.
Bu süre zarfında Cihat Yazıcı gibi, Tuncer Mengeç gibi, Hanefi Aytekin gibi, Tolga Durmaz gibi, Barış Yaman gibi ve Adnan Yıldırım gibi birçok yeni dostla tanışma ve birlikte çalışma imkanı elde ettim.
Konya basınının duayenlerinden olan rahmetli Ali Rıdvan Bülbül Ağabey’le ve rahmetli Orhan Berk’le aynı gazetede yazma mutluluğuna eriştim.
Bugün, Yeni Meram Gazetesinde paylaştığım bu son yazıyla sizlere veda ediyorum..
Allah nasip kısmet ederse, 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren, “ PUSULA” gazetesinde yazmaya devam edeceğim.
Yeni Meram okurlarına bu yazıyla veda ederken, yazılarıma gösterdikleri teveccühten dolayı her birine ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum.
Sayın Mustafa Bahçıvan’a.
Sayın Ahmet Hakan Bahçıvan’a,
Şahsıma göstermiş oldukları yakınlıktan ve gazetelerinde vermiş oldukları yazma imkanından dolayı kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > “SABAH GÜNEŞİNİN ARDINDAN DOĞAN YEŞİL IŞIK!”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.