YAZARLAR

***

“TALİHLİ olanların horozları bile yumurtlamaya başlar.”

***

TORKU Konyaspor; iddialar o ki, Beşiktaş’tan santrfor Sinan Kurumuş ve Belçika’nın Zulte Waregem takımından Senegalli 30 yaşındaki golcü Mbaye Leye ile görüşüyormuş. Sinan’ı bilmiyorum, fakat Senegalli işimize yarar gibi geliyor.

***

YARISI İNANMAK…

Konyaspor teknik direktörü Uğur Tütüneker, futbolcularını aralıksız şırıngalıyor. Ve şöyle işliyor:

“Bizim hakkımızda olumsuz düşünenlere en güzel cevabı sahadaki oyunumuz, mücadelemiz ve alacağımız sonuçlarla vereceğiz. Kendinize inanın ve güvenin. Başkalarının ne söylediği değil, bizim ne yapacağımız önemli. Geçen sezon zoru başardığımız dönemde olduğu gibi bu sezonda zorlu süreçte sizlere güvenim tam ve beni de yanıltmayacağınıza inanıyorum. Biz sadece kendi işimize bakacağız. İnanıyorum sezon sonunda istediğimizi almanın mutluluğunu ve huzurunu yaşayacağız.”

Sürekli bunu söylüyor.

Başarının yarısı inanmaktır.

***

HAYIRLI UYKULAR!

“Türkiye, dünyanın 17. büyük ekonomisi”; “IMF’ye olan borcumuzu ödedik. Onlara borç verecek hale geldik” gibi…

Övün övünebildiğin kadar.
Sen Türkiye şampiyonu bir genci geçim derdi yüzünden ölüme gönderiyorsan, inşaatlarda çalıştırıyorsan, onu bir kör kuyunun dibine indirtiyorsan, orada öldürüyorsan, ekonomi ile övünmek hikayedir.
O bir sporcuymuş… 1500, 5000 ve 10000 metre yarışlarında Türkiye şampiyonu olmuş.
29 yaşındaki Murat Karabaş.

Atlet, lakin işsiz. Beden hocası olmak istiyor. Sınav sonuçlarını beklerken ağabeyinin yanında işçilik yapıyor. İşte bu arada göçük altında kalıyor ve can veriyor.
Sıradan birisi değildi o. Türkiye şampiyonuydu.
74 milyon içinde 74 tane yok Murat‘tan. Ona bile iş verememişiz.
Eline kazmayı almış inmiş kuyuya, toprak kazarken üstüne göçmüş, derinlerde can vermiş. O’nu doyuramamışız, sonra da övünüyoruz:

“Dünyanın 17. ekonomisi.”
Gelişmişliğimiz ile ekonomik büyüklüğümüz arasında fark var. Ekonomik büyüklüğümüz 17. sırada olsa da gelişmişliğimiz çok gerilerde.

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl devletlerin insani gelişmişlik durumları ölçülür. 2012 yılında 187 ülke bu açıdan değerlendirmeye alındı. Ülkemiz 187 ülke arasında 90. sıradaydı.
Açıkça anlatımı şöyle:

Ekonomik büyüklük iyi ama bunun insan hayatına yansıması çok kötü.

Para var mı, var? Ama o paraya sadece belli kesimler ulaşabiliyor.

İş var mı, var? Ama iş sahibi olanlar yine belli kesimler.

Lüks konut ve otomobil var mı, var. Ama bunlar da çok sınırlı bir kesimin elinde…
Öyle olunca Türkiye şampiyonu sporcu da olsan iş bulamıyorsun ve o kadar öğrenim görmene karşılık kazmayı alıp kuyu gibi yerlerde ter akıtıyorsun.
“Ekonomiye çağ atlattık!”
Doğru mu, elbet doğru…

Ancak o belli kesimler için ekonomi çağ atladı, hatta uzaya bile fırladı.

Bize “hayırlı uykular”ın yanısıra “renkli rüyalar” demek kaldı!

***

TFF’DEKİ YERİMİZ: TFF Üst Klasman Grubu Temsilcileri arasında Konya’dan Fazlı Akgün ile Ali Baş yer alırken, Federasyon Güvenlik ve Akreditasyon temsilcisi olarak Ercan Okur ve Refik Emre var.

Klasman hakemi olarak ise sadece Volkan Çetinkaya ile Mustafa Aydın.

Ne diyebiliriz, gözümüz aydın!

> Yeni Meram >Yazarlar > Renkli rüyalar
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.