YAZARLAR

Kamil odur ki; koya dünyada bir eser,

Eseri olmayanın yerinde yeller eser.

***

Bir seçim heyecanı sona erdi; şimdi bir başka seçim hazırlığı başlıyor;

Kasım’da Selçuk Üniversitesi’nin yeni Rektörü belli olacak!

Üniversitenin kurulmasında hizmetlerimiz oldu; bu bağlamda görüşlerimizi aktarmanın “dışardan gazel okumak- ahkâm kesmek” değil, bir görev olduğunu sanıyorum.

Gençlik yıllarımızda Alâeddin Caddesi’nde turlarken Atatürk Üniversitesi’nde görevli değerli bilim adamı, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ile olası üniversitemizin adını “ Selçuk Üniversitesi” diye telaffuz edivermiştik.

Seydişehir’de alüminyum tesislerinin temel atma töreninde, müjdeyi alan iki kişiden biriydim.

Tören sonrası düzenlenen yemekte Sayın Demirel’in yanına gidip doğaçlama olarak “Üniversite isteğimizi” dile getirdik. Sözü önce üstat Feyzi Halıcı aldı;

“Ediyorum şimdi size sitem….”

Doğaçlamayı şöyle noktaladım;

“Nerede benim üniversitem?”

Sayın Demirel şiirli söyleşiden duygulandı, kendine özgü üslubuyla içtenlikli yanıt verdi;

“Olacak, olacak. Konya, üniversiteye mutlaka kavuşacak!”

Sözünü tuttu, kurulmasına ivme kazandırdı.

Kuruluş çalışmalarında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak katkıda bulunduk. Tasarıda saptanan eksikliği gidermek için dönemin milletvekillerinden Şener Battal’la görüşüp yeni tasarısının eksiksiz hazırlanmasında yardımcı olduk. Kurucu Rektör Prof. Dr. Ali Rıza Çetik’i ikna için oluşturulan heyet içinde yer aldık, Ankara’dan mutlu döndük. Rektöre Gödeneli’nin Meram’daki evini kiraladık

Dönemin Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Nişancı’nın makam masasını Rektör Prof. Dr. Çetik’e armağan etme jestini tarihsel bir anı olarak, tarihe kayıt düşüyorum.

Üniversitemizin resmi kuruluşu belgesini dönemin Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem’in elinden alıp Konya’ya getiren on kişiden biriydik. Ankara’ya giderken, sevgili Adnan Ağırbaşlık’ın arabasında ufak bir trafik kazası geçirmiştik. Prof. Dr. Ali Rıza Çetik , Prof. Dr. Neşet Çağatay, Prof.Dr. Mümün Köksoy , Prof. Dr. Erol Güngör , Prof. Dr. Süleyman Kadayıfçılar , Prof. Dr. Halil Cin , Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu böylece yedi rektörümüz üniversitemize kalıcı ve iz bırakan hizmetler yaptı. Üniversitemizin adı hiç bir olumsuz olaya karıştırmadı, özellikle yaygın basına negatif haberlerle yansıtmadı; dürüst ve ilkeli yönetim anlayışı sergilediler.

Prof. Dr. Cin ile Prof. Dr. Kutlu’dan ayrı satırbaşı açmak istiyorum.

Prof. Dr. Cin diğer önemli çalışmalarının yanında üniversiteyi gecekondu olmaktan

kurtarmış, çağdaş yerleşkeye kavuşturarak rüştünü kanıtlamada en önemli adımı atmıştır. İletişim Fakültesi’nin eğitim ve öğretime açılmasında, YÖK ve yasama organında Sayın Prof. Dr. Cin’le birlikte zorlu bir çalışma sergiledik ve mutlu sona ulaştık.

Prof. Dr. Sayın Kutlu bir dizi kalıcı hizmetlere imzasını attı. Örneğin, Selçuklu Tıp Fakültesi, Rektör olarak onun eseridir. Bu konuda dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Demirel başta olmak üzere Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Maliye Bakanı Sümer Oral ve bendenizin de katkıları olmuştur.

İletişim Fakültesi bulunan üniversitelerin TV ve Radyo kanalları kurmalarını sağlayan ekibin başındaki kişi de Prof. Dr. Kutlu’dur, O, her anlamda laf değil hizmet üretmiştir. Üniversitemizin fiziksel yapısı ve kaliteli öğretim elemanlarıyla takviyesi konusunda da duyarlı bir çalışma politikası izlemiştir.

Kasım’da üniversitemize yeni bir rektör daha seçilecektir. Adaylar birer ikişer belli olmaya başlamıştır. İçlerinde Rektörlüğe lâyık yakından tanıdığım değerli bilim insanları ve hemşehrilerimiz var. Onlarla ilgili görüşlerimi yansıtmaya yakında başlayacağım. Ayrıca bir TV kanalında hazırlayacağım programında da söyleşiler yapmayı düşünüyorum.

Önemli olan Selçuk Üniversitesi’ni dinamik ve şaibesiz yönetebilecek saygı değer bilim adamını bu yüce göreve seçilmesidir.

Bağdaki sevmez iken dağdakini; dağdaki gelse, kovar bağdakini.

> Yeni Meram >Yazarlar > REKTÖRLÜK SEÇİMİ HEYECANI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.