YAZARLAR

Seydişehir’de bir haftadır iki iş kolunda rekabet var. İlk rekabet Seydişehir-Konya arasında yolcu taşıyan minibüslerde başladı.

9 liraya Konya’ya götürülen yolcular rekabetin başlaması ile önce 5 liraya daha sonra da 3 liraya taşınmaya başlandı.

İkinci rekabet ise ekmek satışında. 300 gramı 60 kuruşa satılan ekmek, bazı fırınların başlattığı rekabet sonucu yine 300 gramı 50 kuruşa satılmaya başlandı.

Rekabet hangi iş kolunda yapılırsa yapılsın ne üreticiye ne de tüketiciye faydasının olmadığı daha önce yaşanan rekabetler ile ortaya çıkmış olmasına rağmen şu anki rekabetler ne ilk ne de son olacaktır.

İlk rekabet minibüslerin Konya’ya yolcu taşıması ile başladı demiştim. Her hizmetin bir bedeli olduğu düşünülürse 3 liraya yolcu taşınması akıl almaz bir uygulamadır.

Bu uygulamanın yolcu taşıyan firmalara ve şahıslara zararının çok yüksek olacağı kesin. Diğer yandan 3 liraya Konya’ya gitme imkanı bulan vatandaşlar için ilk etapta rekabet kazanç gibi görülebilir; ama sonuçta kazanç olmayacağı da aşikardır.

Şöyle ki 3 liraya yolcu taşıyan şahıslar ve firmalar bir müddet sonra zararları kat kat artmaya başlayınca aralarında anlaşma zemini aramaya başlayacak.

Neticede anlaşma sağlanacak. Ancak firmalar ve minibüs sahipleri rekabet sırasında yaşadıkları zararları telafi etmek için 9 lira olan taşıma ücretini 10 ya da 12 liraya çıkartmak isteyecektir.

Bu durumda 3 liraya Konya’ya giden vatandaşlar bu defa 10 ya da 12 liraya gitmek zorunda kalacak. Yani rekabet hem firma sahipleri hem de vatandaşlara fayda getirmeyecek.

Sizin anlayacağınız bu işte kar eden olmayacak. Oysa firmalar fiyat konusunda rekabet edeceklerine hizmet konusunda rekabet etseler, hem kalite artacak hem de vatandaşlar kendisine daha iyi hizmet eden firmaları tercih edecek.

İşin bir diğer zararı da ilçe esnafına. 3 liraya Konya’ya gitme imkanı bulan vatandaşlar alışverişin önemli bir kısmını Konya’dan yapacak, bu da ilçe esnafına zarar olarak yansıyacak.

Gelelim ekmekteki rekabete, ülke genelinde un ve buğday fiyatlarının artmasına rağmen rekabet sonucu 300 gramı 60 kuruşa satılan ekmek 50 kuruştan satılmaya başlandı.

Fırıncılar aralarında uzun süredir rekabet yapmayı dillendiriyordu, nihayet gerçekleşti. Fırıncılar ekmeği bakkallara 50 kuruşa veriyor bakkallar da 60 kuruşa satıyordu.

Rekabet ile birlikte fırınlar bakkallara ekmeği 40 kuruşa vermeye, bakkallarda 50 kuruşa satmaya başladı.

İşin bir de belediye boyutu var. Belediye fırınında ekmeğin fiyatı fırınlardan 10 kuruş daha ucuz olacak; çünkü anlaşma böyle. Fırınlar belirli sayıda ekmeği 40 kuruştan belediye fırınına veriyor, belediye fırını da 50 kuruştan vatandaşlara satıyordu.

Belediye fırınlardan ekmeği 10 kuruş daha ucuz satacağına göre, rekabet devam ederse fırınlar belediyeye ekmeği 30 kuruştan verecek belediye de piyasadan 10 kuruş ucuzuna 40 kuruştan satacak.

Yani 60 kuruş olan ekmeğin fiyatı bir anda 40 kuruşa kadar düşmüş olacak.

Her malın bir üretim değeri var. Fiyatlar ne çok aşırı olmalı ne de çok düşük olmalı. Özellikle gıda üretiminde insan sağlığı ön planda tutulmalı. Gıda üreticileri de sık sık denetlenmeli.

Buradan fırıncılara da bir uyarım var. Yıllardır üretim kalitesini değiştirmeyen işletmeciler var. Fiyatta rekabet yapacağınıza kalitede yapın. Bakın ekmeğin fiyatı düşmesine rağmen fırınların önemli bir kısmı tezgah satışlarında fiyatı düşürmedi.

Çünkü ürettikleri mala güveniyorlar. Vatandaşlar da kaliteli ekmek aldıkları için fırın sahiplerine “siz niye rekabete uymadınız diye sormuyor bile” Gerek yolcu taşımada, gerekse ekmek satısında.

Rekabetin kimseye faydası olmaz. Önemli olan kalitede rekabet yapmaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Rekabetin Faydası olmaz
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.