YAZARLAR

“SİYASET insanın karakterini mahveder.”

* * *

SEÇİM…

Hayata yön verir ne, nasıl ve niçinlerimiz,
Bizi biz yapar kendi seçtiklerimiz…

* * *

YAZARLARIMIZDAN Ümit Sürmeli şöyle demiş: Biz demokrasiyi yeni öğreniyoruz.”

Aynı düşüncede değilim. Öğreniyor olmamız bir kenara bildiğimizi de unutuyoruz.

* * *

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 47 ile iktidara gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın koltuğunu salladı, AKP’yi solladı.

Saygın araştırma şirketlerinden SONAR, en son sahaya indi, 16 il ve 33 köyde 3 bin kişiye “bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” diye sordu. Sonuç Başbakan için şok oldu. CHP ilk kez iktidar partisini 2,3 puanla geçti. Memuru, işçisi, öğrencisi hangi partiye oy vereceğini “korkusundan” söyleyemiyormuş, bu da ortaya çıktı.

Ankete göre CHP’nin oyu yüzde 33.4’e yükselirken, AKP yüzde 31.1’de kaldı. MHP’nin oyu yüzde 15.4 olarak belirlendi. MHP 29 Mart yerel seçimlerinde de yüzde 15 civarında oy almıştı. MHP’yi yüzde 5.08 ile BDP izledi.

Nisan anketinde CHP’nin oy oranı yüzde 26.7 idi. Kılıçdaroğlu oylarını yüzde 7 artırdı.

23 YILDIR HİÇ YANILMADI

CHP’nin AKP’ye fark attığı sonucuna varan SONAR, kamuoyunda isabetli tahminleriyle tanınıyor. Sürpriz sonuçlanan 1991, 1994 ve 2002 seçimlerini tam isabetle bilmişti. SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı, “AKP tek başına iktidar olacak, dediğimde pek çok kişi beni AKP’li olmakla suçlamıştı. 2007’deki yüzde 47’yi de bildik. Ama bugün diyorum ki, ufukta AKP’siz bir koalisyon hükümeti var. Bu kesinlikle kaçınılmaz.”

Bilemiyoruz, ister inanın ister inanmayın.

Fakat başka anketlerin sonuçlarına bakın:

AKP yüzde 42-47, CHP yüzde 29-32, MHP yüzde 10-12, BDP yüzde 5-6.

Bunlara da ister inanın ister inanmayın.

* * *

AK Parti soruşturmalarla yükleniyor.

AK Parti kasetlerle yükleniyor.

AK Parti devlet imkanlarıyla yükleniyor.

Ülkemizde seçimi kimin kazanacağını ABD biliyor, çünkü başrollerde kendisi oynuyor. Amerika sadece çıkarlarını düşünüyor.

Vietnam’ı kan gölüne çevirdiler, ağızlarının payını alıp geri döndüler.

Petrol hatırına Irak’a özgürlük getirdiler!

Ahmed-i Nejad’ı hedefle İran’ı karıştırdılar.

Bakınız, Libya ne halde?

Bakınız, Suriye ne halde?

Bakınız, Afganistan ne halde?

Bakınız, Pakistan ne halde?

Bakınız; Ürdün, Yemen ne halde?

Bakınız, Bahreyn ne halde?

Bakınız, Türkiye ABD için bilmem kaçıncı planda?. O, kimi işaret ettiyse iktidar koltuğuna oturuyor. AKP en ciddi rakip CHP’yi görüyor. ABD taktiğiyle MHP’yi yüzde 10’un altına çekmeye çalışıyor.

AK Parti’ye bağımsızlar fena kafa tutuyor!

İlan, reklam, afiş, kaset gırla gidiyor.

Ekran kuşlarının uzaktan kumandalı, geyik muhabbetli, anlaşmalı tartışmaları eskisi gibi iş yapmıyor. Partiler, en çok izlenen dizilerin arasına reklamlar koydurarak oy istiyor. Ben en fazla Sakarya Fırat’ı, Hanımın Çiftliği’ni, Herşeye Rağmen’i, arada bir “stres atayım” diye Çocuklar Duymasın ile Akasya Durağı’nı izlerim. Sizler bunlara Muhteşem Yüzyıl’ı, Fatmagül’ün Suçu Ne’yi, Arka Sıradakiler’i, Deniz Yıldızı’nı, Doktorum’u, Lale Devri’ni, Kavak Yelleri’ni, Ezel’i ekleyebilirsiniz. Siyaset bugün sporun içine daha da girdi, Stadyum ve Maçlarda da aynı reklamları görebilirsiniz.

12 dakika dizi, 8-10 dakika reklam ve fragman.

Çıldırasınız gelir ama ne yapabilirsiniz?

Çok değil.. 20 gün daha sabredeceksiniz!

> Yeni Meram >Yazarlar > Rek-lam-lar
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.