YAZARLAR

Ben bir belde çocuğuyum. Yasa değişiğiyle Beyşehir’in Mahallesine dönüşen Doğanbey’ de doğdum, ilkokul 1. sınıfa kadar burada yaşadım, her kırsal kesim insanı gibi bulgur pilavına kaşık salladım; pirinç pilavıyla kent merkezine yerleştiğimizde tanıştım. Bulgur pilavındaki lezzeti hiç bırakmadım. Rahmetli annem, bulgur pilavının her türlüsü yapardı; mercimekli, domatesli, şehriyeli, kuşbaşılı, tahinli, nohutlu. Kullandığı yağ kendi elleriyle ürettiği mis gibi tereyağıydı; hem pişmeden önce bulguru kavururken, hem de piştsin sonra tereyağını üstüne boca eder, türüm türüm kokusuyla iştah açardı. Sağlık Sözlüğümüzde

O süreçte ne kolesterol ve ne trigliserid vardı. Üstelik Bulgur ve pilavının faydası çoktu;

* Bulgur, B vitamini deposudur ve sindirim sistemimizin güçlenmesini sağlar.

* Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.

* Bulgurda yüksek miktarda bulunan lif, bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlar, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. 1 tabak bulgur ile günlük lif ihtiyacımızı rahatlıkla karşılayabiliriz.

* İçeriğinde bulunan folik asitten dolayı hamile kadınlar ve çocuklar için de çok önemli bir besin kaynağıdır. Anne karnındaki bebeklerin zekâ gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir.

* Kan şekerini yükseltmediği için şeker hastaları için de çok faydalı bir besin kaynağıdır.

* Kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

* Doymamış yağ oranına sahip olduğu için kilo aldırmaz.

* Protein açısından da çok zengin olan bulgur oldukça doyurucudur.

* Tüm tahıl ürünleri arasından en yüksek besin değerine sahip olan bir gıdadır. Çinko, magnezyum ve krom gibi mineralleri de içerir.

Bilim adamlarının saptamalarına göre, pirinç, tip- 2 şeker hastalığını tetiklerken, tüketilen her bir porsiyonu diyabet riskini yüzde 11 oranda artırıyor.

Prof. Dr. Yüksel Altuntaş, karın bölgesi yağlananların kalp zarlarının da yağlandığına vurgu yaparak uyarıda bulunuyor;

“Türkiye’de mutfak alışkanlığı değişmeli. Pirinç pilavının kan şekerini yükseltme hızı fazla. Türk halkı geleneksel yemeği bulgura dönmeli, bunu da sebze ile pişirmeli. Beyaz ekmeğin sofradan kalkması gerekiyor.”

Konya’nın geleneksel etli düğün pilavında ve zerdede bol miktarda pirinç kullanılıyor.

Bu bağlamda pirinç yerine bulguru yeğlersek hem sağlık hem ekonomik değerler açısından doğrusunu yapmış oluruz.

Yeni Meram’ın genç ve yetenekli Muhabiri Salih Köprülü araştırmacı gazeteciliğin başarılı örneğini sergileyerek “Tahıl ambarı Konya’da geleneksel düğün yemeklerinde bulgurun kullanılması gerektiği ifade ederken, bununla ilgili kimi devlet kurumlarınca da çalışmalar başlatıldığını müjdeledi. Salih Köprülü, Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner’in görüşlerine de yer verdi;

“Bulgur tüketimini yaygınlaştırmak için yapılacak en önemli girişim, düğünlerindeki pirinç geleneğini bulgura çevirmektir. Bunu başardığımızda, ilimizde pirinç tüketimi yüzde 50 düşecektir; zaman zaman pirinç ithalatı da yaptığımızdan bunun önüne de geçilecektir.”

Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu ise, şöyle konuştu;

“Altınekinli çiftçiler olarak düğünlerden pirinç yerine bulgur tüketilmesinden tarafız. Düğünlerde pirinç pilavı tüketmek bir adet haline gelmiş fakat bunu bulgur pilavına artık çevirmeliyiz. Buğdayımızın değerlenmesi, pirinç ithalatının önüne geçilmesi için bunun son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Altınekin, Konya’da en çok buğdayın ve ayrıca kaliteli buğdayın üretildiği bir ilçedir. Pirinç pilavından, bulgur pilavına bir dönüş projesi hazırlanırsa sonuna kadar destekleriz.”

“Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım.” bulgurumuzu hep baş üstünde tutalım, çorbalar, pilavlar, zerdeler, dolamalar, çiğ ve diğer köfteler vb. bulgurla dolsun, afiyet şeker olsun!

> Yeni Meram >Yazarlar > PİRİNÇ’TEN BULGUR PİLAVINA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.