YAZARLAR

Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisleri’nin üretime başlaması ile birlikte başta Seydişehir ve bölge çiftçisi patates ekimine ağırlık vermeye başladı.

Seydibey Tesisleri, sektörde en ileri teknolojilere ve entegrasyona sahip ve Türkiye’nin en modern tesisleri. Tesislerde ilk etapta dondurulmuş parmak patates üretiliyor. Daha sonra patates ve mısır cipsi ve sebze-meyve kurutma tesisi de yer alacak.

Bu çerçevede bölgede patates ekimi teşvik edildi. Birçok çiftçi de iki yıldır patates ekimine ağırlık verdi.

Özellikle Ortakaraören ve Taraşçı beldeleri ile Kumluca, Kuran, Gölyüzü köylerinde yüzlerce çiftçi Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisleri’nde işlenmek üzere ve yemeklik olarak patates ekimi yapıyor.

Patates hasadı genellikle Eylül ayı sonlarına doğru yapılıyor. Ancak bu yıl Eylül ayı sonlarına doğru başlayan ve mevsim normallerinin üzerinde olan yağışlar sebebi ile çiftçilerimiz patates hasadını gerçekleştiremedi. Edindiğim bilgiye göre hasadı yapılamayan patateslerin yüzde 80’i tarlada çürüdü.

Patates eken çiftçiler hasat yapabilmek için yağmurların durmasını bekledi ancak yağmurlar bir türlü durmadı. Yani sizin anlayacağınız patates tarlada kaldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nden ve Ziraat Bankası’ndan kişi başına 20 bin lira ile 50 bin lira arasında kredi çekerek ekimi gerçekleştiren çiftçiler, hasadı yapıp patateslerini satarak, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ve Ziraat Bankası’na olan borç taksitlerini ödeyerek arta kalan para ile de ailesinin geçimini temin etmeyi düşünüyordu.

Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. 10’uncu ayda Ziraat Bankası’na ödemesi gereken kredi taksitlerini ödeyemeyen çiftçiler patates ekiminden zarar ettikleri gibi bir de çektikleri kredi yüzünden haciz ile karşı karşıya kaldı.

Ziraat Bankası haklı olarak çektikleri kredilerini zamanında ödemeyen çiftçiler için haciz işlemi başlattı.

İçinde bulundukları durumdan kurtulmanın çaresini arayan patates ekicileri, toplu olarak Seydişehir Ziraat Odası’na müracaat etti.

İçinde bulundukları durumu oda başkanı ve yönetim kurulu üyelerine anlatan çiftçiler, “Bizler borçlarımızın kaldırılmasını değil, sadece bir yıl ertelenmesini istiyoruz. Bu konuda yetkilileri göreve çağırıyoruz” dediler.

Bugüne kadar her sıkıntılı anlarında yanlarında olan Konya Şeker’den de destek isteyen çiftçiler, içine düştükleri mağduriyetten kurtulmamaları halinde hem hacizle karşı karşıya kalacaklarını hem de ailelerinin geçimlerini sağlayamayarak aç kalacaklarını ifade ettiler.

Ziraat Odası Başkanı Ramazan Çınar ve yönetim kurulu da İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi.

YETKİLİLER HAREKETE GEÇMELİ

Gelinen nokta itibariyle patates ekicileri beklemedikleri bir afet ile karşı karşıya kaldı. Bilindiği üzere tabi afetlerde çiftçilerin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçları erteleniyor.

Ortakaraören ve Taraşçı beldeleri ile Kumluca, Kuran ve Gölyüzü köyleri ve diğer bölgelerde ekim yapan yüzlerce patates ekicisinin sesine kulak verilmeli, en azından Tarım Kredi Kooperatifleri’nden ve Ziraat Bankası’ndan çektikleri kredilerin ödemeleri bir yıl süre ile ertelenmeli.

Bu konuda doğal bir afet ile karşı karşıya kalan patates ekicilerinin içinde bulundukları zor durumdan kurtulmalarını sağlamak için başta siyasiler olmak üzere yetkililerin önemli bir sınav vereceğini düşünüyorum.

Bakalım, patates ekicilerinin sesini duyan olacak mı?

> Yeni Meram >Yazarlar > Patates ekicilerinin sesini duyan var mı?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.