Torku Jelifest

Özdağ’dan adaylık sinyali

  • Giriş Tarihi: 28.02.2016 11:56
  • Güncelleme Tarihi: 11:56
Özdağ’dan adaylık sinyali

Geçtiğimiz gün MHP'deki Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Ümit Özdağ, Devlet Bahçeli'ye tepkili olmadığını ancak kurultay çağrılarına verilen olumsuz cevaplara karşılık, bu kararı aldığını söyledi. Adaylık da sorulan Özdağ, net bir cevap vermekten kaçındı ancak iddiaları yalanlamadı.

Mutlu Akü

MHP’de 1 Kasım seçiminden bu yana yaşanan parti içi çalkantılar dinmek bilmiyor. Genel Başkan Devlet Bahçeli, delegelerden yeterli imza sayısı toplanmasına rağmen muhalif adayların olağanüstü kurultay çağrısına olumlu yanıt vermemiş, mahkeme yolunu göstermişti. Geçen hafta genel merkezden gelen “Yargı ne karar verirse versin kurultay yapılmayacak” açıklamasının ve muhalif teşkilatların kapatılmasının ardından, Bahçeli’ye en yakın isimlerden Prof. Dr. Ümit Özdağ, genel başkan yardımcılığından istifa etti ve olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. Habertürk’e konuşan Özdağ, son kongreden sonra umutsuzluğa kapıldığını belirterek, Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye tepkisi olmadığını ancak demokrasi için istifa ettiğini söyledi.

Adaylık sinyali de veren Özdağ, net bir ifade kullanmadı. Özdağ ile yapılan röportajın bir bölümü şöyle:
Neden istifa ettiniz?
Kongre için imza verenler hukuki süreci kazansalar dahi yine de kongrenin yaptırılmayacağına dair bir açıklama yapıldı. Buna daha sonra parti teşkilatlarının kapatılması da eklendi. Bu noktada demokrasinin hâkim olması gerektiğine inandığım için bu tasfiyeye ortak olmak istemedim. Bu bireysel bir hareket değil. Benim gibi düşünen, bu görüşünü daha önce açıklayan birçok insan oldu. Mesela Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucular kurulu bir deklarasyon yayınladı. 25. Dönem milletvekilleri de bir deklarasyon yayınladı. Biz de Yusuf Halaçoğlu ve Özcan Yeniçeri ile birlikte bir sağduyu girişimi olarak, sayın genel başkanımıza, partiyi kendi önderliğinde bir olağanüstü kongreye götürmesi ve MHP’nin kaderini yargının değil ülkücülerin karar vermesi gerektiğini ifade ederek bir uyarıda bulunduk. Kimseye karşı değiliz, kimsenin yanında da değiliz. Hukukun ve demokrasinin üstünlüğü noktasında duruyoruz. Sayın genel başkanın da bir devlet adamı kimliğiyle, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Ondan hareketin Devlet Abi’si kimliğiyle toparlayıcı bir liderliği beklediğimizi ifade ediyoruz.

Olağanüstü kurultay çağrısı uzun süredir yapılıyordu. Ne oldu da şimdi istifa ettiniz?
Ben kurultay taleplerini meşru görüyordum. Ağır bir seçim mağlubiyeti yaşandı. Bu mağlubiyetin tahlili yapılmalıydı. Ne yazık ki ne teşkilatlarda ne genel merkezde bu tahlili yapamadık. Yapamadığımız için de tepki büyüdü. Buna karşı yapılması gereken MHP’nin çok etkili bir propaganda çalışmasıyla önce kaybettiği zemini kazanması sonra da diğer zeminlere açılmasıydı. Bu gerçekleştirilseydi belki de olağanüstü kongre talebi bu kadar güçlü çıkmazdı. Yahut o kongreyi sayın genel başkanın kazanacağı şartlar oluşmuş olurdu. Ben de genel başkan yardımcısı olarak sayın genel başkana bu doğrultuda pek çok öneride bulundum.

“Bunun cevabını genel başkan vermeli”
Devlet Bey kurultay yapılmasını neden istemiyor? Kendini tek adam olarak mı görüyor? Bu bir koltuk sevdası mı yoksa başka anlamları mı var?

Doğrusu bu sorunun cevabını vermem sayın genel başkana saygısızlık olur. Kendisinin bunu çok açık biçimde ifade etmesi gerekir. Koltuk hırsıyla izah etmek meseleyi basite indirgemek olur ama bunun cevabını sayın genel başkan vermelidir.

Gürsel Tekin’in iddiası
CHP’den Gürsel Tekin sizin için “Bahçeli’nin bilgisi dahilinde istifa etmiştir, muhtemelen onun adayı olacaktır” dedi. Var mı böyle bir ihtimal?

Gürsel Bey CHP içinde kendi konumunu doğru değerlendiremediği için parti meclisine seçilemedi. Doğrusu kendi partisinde kendi konumunu doğru değerlendiremeyen bir siyasetçinin bir başka partideki siyasi gelişmelerle ilgili böyle büyük laflar etmesini çok yanlış buluyorum.

Bahçeli istifanıza ne tepki verdi?

Bilmiyorum, ancak yakın çevresinin verdiği tepkilerden sert tepki verdiğini tahmin ediyorum.

İstifanızın MHP açısından bir dönüm noktası olduğunu düşünenler var. “En yakınındaki isim olarak Bahçeli’yi yarı yolda bıraktı” yorumuna ne diyorsunuz?

Kendimi “Sayın genel başkana en yakın isim” olarak nitelendirmem doğru olmaz. Attığım adımın sayın genel başkanı yarı yolda bırakmak olduğunu da düşünmüyorum. Sadece ülkücülerin demokrasiyi hak ettiğine inanıyorum.

Ümit Özdağ’dan adaylık sinyali
Kurultay yapılabilirse siz de genel başkan adayı olacak mısınız?

Bakın şu anda bazı arkadaşlarımız kendilerini genel başkan adayı olarak ilan ettiler ama ortada bir kurultay yok. Olağanüstü kurultay talebi var. O kurultaydan ne sonuç çıkacağını dahi bilmiyoruz. Bunlar belli olmadan MHP’nin bir tek genel başkanı vardır. Bunun dışındaki her tartışma henüz erken ve yersizdir.

Kurultay yapılabilirse aday olabilirsiniz, şimdilik kapıyı açık bırakıyorsunuz diyebilir miyiz?
Her şey kendi şartları içinde değerlendirilir.
Aday olma ihtimaliniz var yani…
(Sessizlik…)
Adaylar arasında desteklediğiniz ya da kendinizi yakın hissettiğiniz bir isim var mı?
Hayır, hiçbir adayı desteklemiyorum ama hepsinin adaylığının meşru olduğunu düşünüyorum. Bu adaylara karşı “Şuranın, buranın adayı” yakıştırmalarının da yanlış olduğunu düşünüyorum.

Mesela Meral Akşener için “Paralel yapının adayı” iddiası gibi…
Bunların yanlış olduğunu düşünüyorum. Hepsi Milliyetçi Hareket Partisi’nde görev yapmış olan seçkin Türk milliyetçisi arkadaşlarımızdır. Adaylıklarına saygı duyuyorum.

Şansının daha yüksek olduğunu düşündüğünüz bir aday var mı?
Doğrusu bu bir süreçtir. Siyasette 24 saat çok uzundur. Böyle bir şey söylemek için çok erken.> Yeni Meram >Politika > Özdağ’dan adaylık sinyali
HABER YORUMLARI