Torku Jelifest

ÖSYM ombudsman tavsiyesine uydu

  • Giriş Tarihi: 25.05.2015 14:32
  • Güncelleme Tarihi: 14:32
ÖSYM ombudsman tavsiyesine uydu

ÖSYM, Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu'nun, kimliğinin bir yüzünde soğuk damga olmadığı gerekçesiyle sınavı iptal edilen vatandaşın sınavının geçerli sayılması yönündeki tavsiye kararına uydu.

Mutlu Akü

Kamu Denetçiliği Kurumundan yapılan yazılı açıklamaya göre, bir vatandaş, Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) ardından Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavına girdiğini ancak sınav öncesi görevlinin kimliğinin ön kısmında soğuk damga bulunmadığı gerekçesiyle, tutanak tuttuğunu ileri sürdü. Vatandaş, tutanağa, kimlik bilgilerini, bazı özel bilgilerini, açık adresini ve bir hafta içinde nüfus müdürlüğüne giderek gerekli işlemi yapıp ÖSYM bürosuna başvuracağını yazdığını öne sürdü.

Sınavdan sonraki hafta, nüfus müdürlüğüne giderek kimliğini yenilettiğini, ardından soğuk damgalı kimliği ile ÖSYM’ye başvurduğunu aktaran vatandaş, dilekçe yazmasının istendiğini, bunun üzerine yazdığı dilekçeyi imzalayarak ÖSYM bürosundan ayrıldığını belirtti.

Sonuçlar açıklandığında, sonuç sayfasında “sınav kurallarına uymadığınız için sınavınız geçersizdir” ibaresini gören vatandaş, ÖSYM’yi aradığında, “dilekçe verilmesine rağmen bu durum yaşanmışsa yapacak bir şeyin olmadığının” kendisine söylendiğini iddia etti.

Bunun üzerine şikayetçi, haksızlığa uğradığını ve bu yanlışlığın düzeltilerek sınavının geçerli sayılması için Kamu Denetçiliği Kurumu’nu aradı. Başvuruyu incelemeye alan Kamu Denetçiliği Kurumu’nun isteği üzerine nüfus müdürlüğünün gönderdiği cevabi yazıda; “şikayetçinin kimliğinin değişiminde, nüfus müdürlüğünce soğuk damga konusunda tereddüde düşülmediği, nüfus cüzdanı üzerinde soğuk damganın olup da okunamaması durumunun olabildiği ancak soğuk damganın nüfus cüzdanının bir yüzünde olup diğer yüzünde bulunmamasının mümkün olmadığı” belirtildi.

İncelemeler sonucu vatandaşı haklı bulan Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, şikayetçinin kimliğinde soğuk damganın bulunmaması değil, kimliğin ön yüzünden net anlaşılmaması durumunun söz konusu olduğunu ve ÖSYM’nin sınav hizmetlerinin yerine getirilmesinde sınav güvenliğini aşan bir tutumu bulunduğu değerlendirmesini yaptı.

Nihat Ömeroğlu, sınav öncesi yaşadığı stres ve olumsuzluk nedeniyle adayın mağduriyetini oluşturacak ve kişiliğini zedeleyecek şekilde sınavının geçersiz sayıldığını, kimliğinin arka yüzünden soğuk damganın anlaşılmasına rağmen damganın bulunmadığı gerekçesiyle sınavın geçersiz sayılması işleminin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğunu vurguladı.

Ömeroğlu, Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavının geçerli sayılarak yeni bir işlem tesisi ve mağduriyetinin giderilmesi için ÖSYM Başkanlığı’na tavsiye kararı gönderdi.

Kararının ardından harekete geçen ÖSYM, Yönetim Kurulu’nun şikayetçinin sınavının geçerli sayılmasınakarar verdiğini Kamu Denetçiliği Kurumu’na bildirdi.> Yeni Meram >Eğitim > ÖSYM ombudsman tavsiyesine uydu
HABER YORUMLARI