YAZARLAR

Bir Kurban Bayramını daha gerilerde bıraktık. Hac farizasını yerine getiren iman ve inanç sahiplerinin belleklerine derin bir hatıralar kazındı. Bu hatıralar belleğimize kazınmış müstesna hatıralardan biri olarak ömür boyu varlığını sürdürür.

1998 de Yüce Rabbimiz bizlere de bu farizayı ifa etmeyi nasip etti.Hatırası yıkılmaz bir dostluk olarak Arafad’da yaptığımız söz birliği neticesi süre gelmektedir.O yıllarda yeni ihdas edilen Otel Tipi Diyanet Hac yolculuğu Konya’dan katılan sadece 12 aile ile bir grup olurken bir dostluğun da temellerinin atılmasına vesile oldu.

Şimdilerde bu kutsal yolculuğu yapanların ibadetlerinin Yüce Rabbimiz indinde kabul görmesini niyaz ederken bizimki gibi yıkılmaz bir Hac yolu dostluklarının da olmasını temenni ederiz.

Yazımın başlığında örnek alınacak bir efsane derken, Konya’nın tarihindeki muhteşem bir hayırseverin geride bıraktığımız Kurban kutsiyeti ile olan ilgisini günümüz dünyası insanına aktarmayı bir kutsal görev bilip bilgisayarımın klavyelerine tıkladım.

Cambaz Deli Cambaz Hacı Osman Ağa adındaki merhum ve müstesna bir hayırseverden bahsedeceğim. Hacı Osman Ağa 1910’larda Konya’mızda yaşamış inancı imanı gür, Eşraf, Ağa bir Konya büyüğü, deve kervanı vardır. Bugünkü TIR Filosu örneği. Konya’nın şebeke içme suyu yok, Hacı Osman Ağa bir seferden gelir, iş yerinin çevresinde bulunduğu Aziziye Camisi yanındaki şadırvandan abdest almak ister. Havzan’daki havuzlardan su alan şadırvanın suyu kesilir. O yılların Konya Valisi Cennet Mekan Ferit Paşa’nın huzuruna ayağının tozu ile çıkar. Konya da şebeke suyunun olmayışından dert yanar ve çözüm getirilmesini ister.

Vali Ferit Paşa, Hacı Osman Ağa para ve imkan gerek dediğinde ne kadar para lazımsa, alın size bu başlangıç der ve o seferden kazandığı Osmanlı Altın Liralarını kürsünün üzerine kemerinden döker, arkası istediğin kadar temin ve tedarik edilecektir der ve lütfen siz suyu bulun gerisi kolayı ilave eder. Ferit Paşa Çayır Bağı memba suyunun getirileceğini söylediğinde, biz o teşebbüsü yaptık. Çayır Bağlılar, biz suyumuzu vermeyiz, alırsanız helal etmeyiz, bizim suyumuzu ne içebilirsiniz ve ne de Abdest alamazsınız dediklerinde yıkıldık der. Ferit Paşa Cuma günü siz de gelin Çayır Bağın’da Cuma namazını ben kıldıracağım helalığı da, suyu da alacağım der umutlar yeşerir. Ferit Paşa Cuma hutbesinde Çayır Bağlılara Bu suyun ihtiyaç fazlası boşa akarken aşağınızda Konya susuzluktan inim, inim inlerken siz Cenneti beklemeyin dediğinde Cemaat Paşam biz cennete gidemeyeceksek siz bizim suyumuzu değil canımızı da alın razıyız derler …

Böylece Konya İlk kez şebeke suyuna kavuşur ki hayırların bundan daha büyüğünü tasavvur etmek mümkün değildir.

Hacı Osman Ağa zenginken fakirliğe düşen tanınmış kişilere her Kurban Bayramı’nda yüzlerce kurban hediye etmekle de Konya’nın Hayırseverler tarihinde bir ilktir. Onun hasbelkader maddi sıkıntıya düştüğünde kendisi için aldığı iki kurbanı iki can dostunun hediye talep ettiğinde elindeki iki kurbanlığı da onlara verdiğinde kendisi kurban kesmekten mahrum kalır. Bayram sabahı imkansızlığına üzülerek, Abdest alıp secdeye kapanarak “Ya Rab. Ben bildiğiniz Cambaz Deli Osman’ım. Nerede bir hata yaptım da beni böylesi zor bir imtihandan geçirirsin?” deyip gözyaşı dökmesi de samimi dualara örnek olmaktadır.

Yüce Rabbimiz böylesi ameller nasip etsin cümlemize der geçmiş Kurban Bayramının ülkemiz ve insanlarına hayırlar ihsan etmesini yürekten dileriz.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÖRNEK ALINACAK BİR EFSANE ( DELİ CAMBAZ ) HACI OSMAN AĞA!!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.