Torku Jelifest

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile Röportaj

  • Giriş Tarihi: 23.03.2012 2:32
  • Güncelleme Tarihi: 13:04
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile Röportaj

Orhan Erdem Röportajı – Orhan Şener – Kent Söyleşileri

Mutlu Akü

Orhan Erdem Kimdir?

1963 yılında Akşehir’de doğdu. Dokuz Eylül İktisadi Ve İdari İlimler Fakultesi’nden Mezun Oldu. 22 ve 23. dönem Konya Milletvekilliği yaptı. TBMM İdari Amirliği yaptı. MKYK üyesi. 2011 yılında Milli Eğitim Bakan Yardımcısı oldu. Evli 3 çocuk babası.

***

Orhan ŞENER: Sayın bakanım, ilk bakışta sakin, daha az konuşan sabırla dinleyen bir profil çiziyorsunuz. Konya’dan da edindiğim izlenimler mütevazi bir yapınızda biliniyor. Benimde şahsınızla olan bir fikrimi de izninizle eklemek istiyorum, güven veren bir duygu yayıyorsunuz etrafınıza, Orhan Erdem’i birde sizden dinlemek isterim.

Orhan ERDEM: Sayın hocam, bu düşünceleri duymak, bırakın bir siyasetçi insanın hayatında işiteceği en değerli duygular. Teveccüh gösterdiniz sağolun, sağolsunlar. Bir kere insanın kendini anlatması gerçekten çok zor. Bir kere şunu söyleyeyim ben mütevazı bir ailede yetiştim. Kapımızın herkese açık olduğu bir ortamda büyüdüm.VEFA ve GÜVENE dayalı bir çocukluk ve gençlik geçirdim.Büyüklerimizden hep bunları dinledik, gördük ve terbiye aldık. Zaten şöyle bir baktığınızda siyasetin temelini taşıyan unsurlardan bir tanesi de’’vefa ve güvendir’’

Orhan ŞENER: Hep merak etmişimdir her ne kadar çok siyasetçi tanımasam da, gördüğüm veya duyduğum kadarıyla tekrar milletvekilliği sıralamasına giremeyen insanlar kırgınlık ve güvensizlik duygusu yaşayanlar çoğunlukta. O günleri hatırlıyorum sizde bunu inanın hiç hissetmedim. Hatırladığım kadarıyla bir beyanatınızda kısacası ‘Partimin ve Teşkilatımızın emrindeyim’ demiştiniz. Bu işin sırrı nedir?.

Orhan ERDEM: (gülümsüyor….ve masaya doğru iki elini yaslayarak.derin bir nefes alarak daha bir tok ses tonuyla…) O dönemde sizinle de birkaç kez görüştük. Daha doğrusu her zaman aradınız, sordunuz göstermiş olduğunuz kadirşinaslık için teşekkür ederim. Şimdi  hocam milletvekilliği nasip ve kısmet işi. Genel başkanımız, teşkilatımız bu dönem uygun görmemiş. Ben bu partiye.bu davaya inanmış ve gönül vermiş bir mensubum ve üyesiyim. Bizler her göreve hazır ve bu memleket için verilecek her hizmeti kabul buyuran insanlarız. Ben böyle düşünüyorum. Yeter ki hizmet sürecinde vatandaşlarımız, seçmenlerimiz, ‘UNUTTU VE ULAŞAMADIK’ demesinler. Siyasette ‘KIRGINLIK ve KIZGINLIK’ asla olmaz olmamalı. Daha sonraki süreçte partim ve sayın bakanım beni bu göreve layık gördüler, çalışıyoruz.

Orhan ŞENER: Çok önemli bir kurumun başında bulunan ikinci insansınız.neler söylemek istersiniz? Genç bir nüfusuz gençlerimize ne mesajınız var?

Orhan ERDEM: Bilimin parelinde olan teknolojiyi takip eden çalışkan ve yenilikçi bir gençlik toplumumuz için çok önemli gelişme ve gelecektir. Bunun yanı sıra sadece derslerle ilgilenen ve ezberci bir gençlikte gelecek için bir takım sıkıntılar doğurur. Gençler kültür, sosyal ve spor etkinliklerine de katılmalı, kendilerine vakit ayırmalı, boş zamanlarında kendi kabiliyetlerine göre de alan seçmeli ve bunu geliştirmelidir. Bakanlık olarak yurt içinde eğitim, gençlik kampları düzenliyoruz. İzcilik kampları açıyoruz. İçerisinde spor başta olmak üzere çeşitli etkinlikleri her yaştaki çocuklara sunuyoruz. Size acı bir anı anlatayım. Bakan yardımcısı olduğumda ilk toplantımızı idareci, öğretmen arkadaşlarımızla Antalya’da yapmıştık. Bir idareci arkadaş anlattı. Okul hayatı birinciliklerle geçen bir öğrenci üniversite sınavına hazırlanıyor. Anne ve babası da moral olsun diye sınavdan sonra Antalya’ya tatile götürüyor ve çocuk yüzme hiç bilmiyor denizde bir şekilde maalesef boğuluyor sınav sonuçları daha sonra geliyor vefat eden gencimiz Türkiye onuncusu olmuş. Hala unutamıyorum bu olayı .Aileler sadece çocuklarını derslere de değil spora da yönlendirmeleri lazım.

Orhan ŞENER: Maalesef öyle bende uzun yıllardan beri yüzme derslerine girdim sınıfta yüzme bilenler elini kaldırsın diyordum üçte biri elini kaldırıyordu. Son yıllarda üniversitemiz dahil şehrimize çok güzel yüzme tesisleri açıldı bu beni memmun ediyor düşünün Avrupa’da ilkokullarda zorunlu yüzme dersleri. Herkes yüzme biliyor toplumda.

Orhan ERDEM: Haklısınız kısaca şöyle özetleyebilirim. Geleceğimizin teminatı Gençlerimizdir

Orhan ŞENER: Sporla ilgili yönünüz nedir? Konya’nın sporuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Orhan ERDEM: Okul hayatımda iyi bir basketbolcuydum. Uzun yıllar basketbol oynadım. Konya tesisleriyle Türkiye’nin en şanslı illerinden biri. Hocam sizde aynı zamanda spor hocasısınız biliyorsunuz. Bir kere şunun altını çizmek isterim ‘Konyaspor’un  Anadolu takımı olarak çok önemli bir misyonu ve görevi‘’var. Bir kere bu şehri Türkiye’ye ve Dünya’ya  tanıtma, duyurma görevini üstlenmiş bir sivil toplum örgüt ve sosyal bir dernek gibi rolü var.

Orhan Şener: Çok önemli bir konuya değindiniz. Bu yönden bakmamıştım hiç.

Orhan ERDEM: Tabi ki spor günümüzde en etkili propaganda aracı ve tanıtım unsurudur. Düşünün bir kere Dünyaya ışık veren HZ.Mevlana’nın Konya’dan Dünya’ya verdiyi mesajlar. Yerini buluyorsa ve şehrimize gelip felsefesini tanımıya çalışıyorlarsa, sporda da almış olduğunuz başarılar sizin ülkenizi ve şehrinizin tanıtımında önemli bir rol oynayacaktır.

Konya bilimde, sanatta, sporda inanın cazibe merkezi haline gelmiştir. Hızlı Treniyle, uluslararası fuarlarıyla, otelleriyle, sanayisiyle, dünyaya açılan hava yollarıyla ulusal ve uluslararası projelerinde yolunu açmıştır.

Orhan Şener: Selçuk Üniversitesi’nin de pırıl pırıl bir basketbol takımını var. Unutmayalım sayın bakanım.

Orhan ERDEM: Hocam tabi ki takip ediyorum bu yıl inşallah lige çıkarız. Yine Konyalı basketbol severler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Fenerbahçe, Efes gibi büyük takımları izleme imkanı bulurlar. Konyaspor’a halkın sahip çıkması gerekir. Önemli olan bu.bunu yanı sıra tabiî ki işadamlarımız, yöneticilerimiz, siyasetçilerimiz hep birlikte kenetlenmeli. Bu yıl inşallah hak ettiği yere gelecektir takımımız.

Orhan ŞENER: Gençlere tavsiyeniz nedir?.

Orhan ERDEM: Aile, çevre, toplum, hak ve hukuk. bu dört önemli değere sahip çıksınlar..Kendilerini önemsesinler, çok çalışsınlar.

Orhan ŞENER: Çok güzel bir söyleşi oldu teşekkür ederim.

Orhan ERDEM: Ben teşekkür ederim. Konya’dan buraya zahmet buyurdunuz. Aynı zamanda Yeni Meram gibi önemli bir gazetemizin aracılığıyla hemşerilerimize, gençlerimize bir şeyler verebildiysek ne mutlu.

—————-> Yeni Meram >Kent Söyleşileri > Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile Röportaj
HABER YORUMLARI