Torku Jelifest

Ölümcül sonuçlara yol açabilir! İftarda bunu sakın yapmayın!

  • Giriş Tarihi: 10.05.2019 14:27
  • Güncelleme Tarihi: 14:30
Ölümcül sonuçlara yol açabilir! İftarda bunu sakın yapmayın!

Sigara bağımlılarının iftar vaktinde ezan okunur okunmaz sigara içmeleri ölümcül riskler taşıyor. Birçok bağımlı Ramazan’da yeme içme ihtiyacından çok nikotin ihtiyacından yakınırken, uzmanlar iftarda aç karnına sigara içilmesinin ölümcül zararlar vereceği yönünde uyarıda bulunuyorlar.

Mutlu Akü

Ramazan ayında sigara bağımlılarını en çok zorlayan şey açlık değil sigara içememe. Öyle ki; iftarda ezan okunur okunmaz ilk yaptıkları orucu sigarayla açmak oluyor. Uzmanlar, gün boyu aç ve susuz kalmış bünyenin sigarayla zehirlenmesinin ölümcül sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Sigaradaki zehirler doğrudan kana karışır
Aç karnına sigara içilmesi durumunda sigara dumanının içinde yer alan binlerce zehirli madde doğrudan kana karışıyor. Vücut sigara dumanına baş dönmesi, kalp çarpıntısı, el ve ayaklarda titreme olarak reaksiyon veriyor. Uzmanlara göre sigaraya bağlı tansiyonda oluşan ani değişimler kalp krizi ve inme gibi ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Aç karnına içilen sigara mide asidini artırarak ülser ve ülsere bağlı Reflü gibi rahatsızlıklara da yol açıyor. Oruçlu iken uzun süre sigara tüketilmezken iftarda aç karnına içilen sigara, normal günde sürekli içilen sigaradan daha çok zarar veriyor.

En iyisi sigara bağımlılığından tamamen bırakmak
Sigara bağımlılığının dünyadaki kansere bağlı ölüm vakalarında ilk sırada geldiğini belirten uzmanlar, bağımlılıktan kurtulmanın sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamak için kaçınılmaz olduğunu dile getiriyorlar. Sigara bağımlılığından kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri bulunduğunu ifade eden uzmanlar, Sağlık Bakanlığının sigarayla mücadele kapsamında ücretsiz tedavi hizmetinden yararlanılması gerektiğini belirtiyorlar.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Ölümcül sonuçlara yol açabilir! İftarda bunu sakın yapmayın!
HABER YORUMLARI