YAZARLAR

Öğretmenler Günü Medeniyet Okulu Beni Onere Etti!! - Hanefi Aytekin - Yeni Meram Gazetesi

Geçtiğimiz hafta bir öğretmenler gününü daha içtenlikle kutladık. Konya Büyükşehir Belediyesinin Medeniyet Okulu Kültürel çalışmaları ile eğitim kurumlarımız, okullarımızdaki bilhassa minik öğrencilerimizi tenvir ve donatı yapma çalışmaları geneli içinde, Konya Kültürüne hizmet edenlerin önde gelenlerini de aralarına alıp onurlu geçmişleri tanıtım çalışmaları içine girdiler.

Acizane çalışmalarımla Konya Büyükşehir’in kültürel yayınlarından Konya Kültürüne iz bırakanlar arasında bana da yer verildiğini kıvançla öğrendim.

Hanefi Aytekin’i okuduğu ilk okuldan başlayarak, bir tanıtma programına almaları sonucu, Akören Mustafa Çetin İlkokulu’na davet edildim. Aradan geçen 77 yıl sonrasında bana ışık tutup, yol göstererek belleğime ilk irfanı enjekte eden yuvamda bulunmak, yüreğimi sevince boğdu.

Medeniyet okulu, benim adıma minik öğrencilere bir monolog gösteri yaptı. Sonrasında benim bir konuşma ile öğrencilere hitap etmeme fırsat verildi. O minik öğrencilerin taze beyinlerine nakşedilmek üzere, bir büyük boy ışıklı küreyi, sonrasında bizzat tarafımdan derlenen Konya’nın İslam diyarı oluşunu, cennet çukuru şehitliği efsanesini serlevha olarak okulum ve öğrencilerine armağan ettim. Bu arada telif hakkı tarafıma ait olan Konya Yatırım Haritasını da keza armağan ettim.

O ışıklı küreden dünyayı tanısınlar, o serlevhadan da Konya ve Akören bölgesinin tarihçesini de öğrensinler istedim. Büyükşehir Medeniyet Okulu, tüm eğitim kurumlarında sürdürdüğü motorize ekiple yaptığı bu çalışmalar, projenin amaçları, projenin paydaşları, projenin hedef kitlesi, fiziki yatırımlar, projenin uygulama esasları ve faaliyetlerini sürdürürken, değerler eğitimi, seminerler, konferanslar, yayınlar, tiyatro ve sinema çalışmaları, yarışmalar, geziler gibi kültürel faaliyetlerde bulunup, eğitime yeni bir çığır açılması eğitim severlerin yüreğini sevince boğdu.

Yolumuz güzergahındaki benim doğup büyüdüğüm köyüm Çatören’in de ilkokuluna uğrak verip aynı hediyeleri bu okulumuza da armağan ederken, söz konusu okul öğrencilerinin duydukları sevincin derecesini tayin etmek mümkün olmuyordu.

İdrak ettiğimiz 24 Kasım Öğretmenler Günü anısına yaptığımız bu çalışmaların Cennet Mekan Öğretmenim Mustafa Çetin’in ruhu mücerreti şad olsun dileğimiz vardır. Onun tezgahında işlenen binlerin onbinlerin içinden hiçbir kötü insanın çıkmaması bir kıvanç vesilesi olurken, değerli vatan evladı ve bölge çocuklarından Hava General Abdullah Tenekeciler, Yargıtay Danıştay Başkanlarımızdan Ahmet Coşar, Üniversite Rektörü Abdurahman Kutlu, en büyük maliyeci Altan Tufan ve daha niceleri Akören bölgesi gençliğine örnek teşkil etmektedirler.

Çarpıtılmış eğitim sistemimizle günümüz Türkiye’sinde Akören Lisesini birincilikle bitiren bir evladımızın, iki yıllık bir yüksek okula bile girmekte zorlandığına tanık olmak acıların en büyüğüdür.

Sorumlularımızın bu saplantılara bir son verilmesi çabası içine girmelerini yürekten dilerken, 24 Kasım Öğretmenler Gününün kutlu olmasını diler, yürek dolusu  sevgiler sunarım….

Konya kültürüne Medeniyet Okulu gibi bir eğitim programını ülke kültürüne kazandıran başta Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek’e ve Kültür Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktuğlu’ya, Şube Müdürü Kamil Özel’e, İsmail Ekinci’ye programdan yararlanan öğrencilerimiz ve halkımız adına teşekkür ve şükranlarımı sunarım.

> Yeni Meram >Yazarlar > Öğretmenler Günü Medeniyet Okulu Beni Onere Etti!!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.