YAZARLAR

Hiç kimse, başarı merdivenlerine elleri cebinde tırmanmamıştır.

***

Başkent Üniversitesinin kurucusu organ nakli konusunda dünya çapında ünlü değerli bilim adamı Prof. Dr. Mehmet Haberal ile sohbet ediyorduk. Geçmişe dönmüş, yoksulluk yıllarını anlatıyordu;

“Lambamıza, fenerimize gaz alacak durumda değildik. Ben bu noktaya odun ateşinin ışığında ders çalışarak geldim.”

Sayın Haberal ironi yapmıyor bir gerçeğe parmak basıyordu ve çok etkilenmiş, içim yanmış, kendi kendine konuşmuştum.

“İyi ki odun varmış ya olmasaydı. Bugün bir Prof. Dr. Mehmet Haberal gerçeğinden yoksun kalacaktık.”

“Odun ışığında çalışmak…” gerçeğine vurgu yaparak bir yazı kaleme almış ve yazıma da şu başlığı atmıştım;

Odun Işığından Lazere uzanan eller: İşte bu Prof. Dr. Mehmet Haberaldır.”

Evet, Prof. Dr. Haberal, yoksulluğa teslim olmadı, direnç gösterdi, odun ışığında ders çalıştı , mücadelesini sürdürdü, günümüzdeki Mehmet Haberal’ı dünya Tıp dünyasına adeta armağan etti. Odun ışıklı çalışmalar geride kalmıştı; şimdi ise Lazer kullanarak insanlığa şifa dağıtıyor. Şaha kalkış onurlu mücadele, cesaret ve atılımın ışık dolu bir öyküsüdür.

Prof. Dr. Haberal, derslerinde, söylemlerinde, açıklamalarında bu cümleyi yinelemektedir;
“Odun ışığından Lazere uzanan eller…” Haberal’ın adı bir ara Cumhurbaşkanı adayı olarak geçmişti. Buna koşut, yürüdüğü yolda Başbakanlığa kadar gelen bir başka bilim insanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu için yazdığım yazının başlığı şöyleydi;

“Pirlerkondu’dan Başbakanlığa kadar uzanan uzun ve ince yol!”

Pirlerkondu adı sonradan “Taşkent” olarak değiştirildi; taşkent “taştan ev” demek. ahmet Davutoğlu da taştan evde doğdu, iyi bir eğitim gördü, öğretim üyesi oldu, durmadı yürüdü Başbakanlığa yürütmenin başına kadar geldi.

Bakalım, bu başlık nasıl bir yankılama yapacak. Benim öz görüşüm şu ki, bilim adamlığının partisi olmaz, Örneğin Haberal CHP, Davutoğlu ise AK Parti Milletvekili.

Söz konusu bilim ise, siyasal tartışmaların dışında tutulmalı, parti rozetleri yakalardaki rozetlerde kalmalı, içeriğe yansımamalıdır.

Ya öğrenen, ya öğreten, ya dinleyen, ya da seven ol! Bunların dışında bir beşincisi olma; helak olursun. Beşincisi işe, ilme ve ilim ehline buğzetmendir.

***

Bir kez daha yineliyorum ve asla da ironi yapmıyor, yalın gerçekleri yansıtıyorum. Söz madem “ironi”ye kadar geldi. Son günlerin moda sözcüğüne ilişkin öz bilgi aktarayım;

■ “İroni : eironeía) söylenenin tam tersinin kastedildiği anlatımdır. Söylenen ya da yapılan eylem, ciddi görüntüsü altında, karşıt söylenceyi ya da eylemi, çelişki noktasına çekmeyi hedefler. Mizahdan farkı olarak, ironi daha eleştirel yaklaşır. İroni mimik, jest ve tonlama ile söylemek istenenin altını, dolaylı çizer. Sokrates ‘in diyalog yöntemi iki aşamadan oluşur. Birincisi ironidir. Sokrates, hedefinin kesin doğru olduğunu düşündüğü bilgileriyle ilgili çeşitli sorular sorarak bilgilerin gerçekte tartışmaya açık olduğunu kanıtla; ikinci aşama ise maiotiktir. Sokrates bu aşamada ustaca sorduğu sorularla hedefinin zihninde doğuştan var olduğu gizli bilgileri ortaya çıkarır.

İroni yapmak Fransızca kökenlidir. Sözcük

karşıdaki kişiyle ya da olayla alay etmektir. İçerisinde ironi geçen öyküler, anlatımlar da ironik olarak adlandırılıyor. Tiyatrolar, mizah dergileri, stand up vb. güldürü eylemlerinde ironi sıkça kullanılır.

Türk Dil Kurumu ironi sözcüğüne; gülmece, söylenen sözün tersini kastederek kişi ya da olayla alay etmek anlamı yüklüyor.

Bir damla;

İlim harcandıkça artar, mal harcandıkça azalır.

İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > ODUN IŞIĞINDAN LAZER’E VE… PİRLERKONDUDAN BAŞBAKANLIĞA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.