YAZARLAR

“ Kısa sürede hızla büyüyoruz” diyor, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve sonra da ekliyor;

“Hızlı büyümenin bazı riskleri de vardır.”

Çiçeği burnunda Üniversite, hedef büyütüyor ve önemli çalışmalar gerçekleştirerek yoluna sağlam adımlarla devam ediyor.

Plan ve programlar göz ardı edilmeden bilinçli biçimde büyümenin risk taşıdığı kanısında da değilim. Bu nedenle Üniversitenin yakaladığı ivmenin Konya’nın eğitim tarihine başarı olarak geçeceği kuşkusuzdur.

Açılışından bu yana Rektörlükçe düzenlenen 2. bilgilendirme toplantısını da keyifle izledim.

Üniversite yerleşkesi, açılacak yeni fakülte ve yüksek okullar; bilimsel, kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliklerin sür-git devam etmesinden son derece mutlu olduğumu öncelikle belirtmek isterim. Konya’yı iyi okuyan Konya’lı bilim insanı Prof. Şeker, göreve başladığından bugüne kadar ağır başlı, oturaklı, alçak gönüllü, sevecen kişilik sergilemekte, güvenini pekiştirmektedir. Sayın Rektörün duruşunu şöyle de okuyabiliriz;

Sayın Prof. Dr. Şeker hiç boş konuşmayan, sözlerinin altını hep dolduran, gösterişten uzak, farfaracı olmayan, dingin ve çalışkan bilim adamı ve yöneticidir.

Toplantıda, çeşitli etkilikleri anlatırken beni özelikle sevindiren ve geçmişe götüren bir gerçeği de getirdi. Üniversitenin Necmeddin Erbakan adını taşımasının artı değerler kattığına vurgu yapan Sayın Şeker, “ Merhum Erbakan Hoca bilim dünyasında, Asya ve Afrika başta diğer ülkelerinde çok sevilen ve sayılan bir büyüğümüz. Bu sevgi- saygıyı, dış ülkelerdeki Üniversitelerle işbirliğinde artı değer olarak yaşama geçiriyoruz.” diye konuşuyor.

Merhum Erbakan’la benim gönül bağımı ve dostluğumu siyaset dünyamızda bilmeyen yoktur. Milletvekilliğine adaylığını koyduğunda Ankara’dan ayağının tozuyla ilk kez benim ziyaretime gelmiş, o gün kurulan dostluk köprüsü gelişen olumsuz koşullara karşın bile dimdik ayakta kalmış, ölümüne dek sürmüştür.

***

“ Dünya’nın ihtiyaç duyduğu güzel insanları yetiştirmek istiyoruz.” Vurgusu yapan Sayın Rektör bu sözüyle insancıl görüşünün gönül zenginliğini yansıtmaktadır. Tüm toplumların bu gün en çok “güzel insanlara” gereksinimi var. Bu güzelliğin berrak yansıma İçgüdüsel duyumun bir tür dışa vurumudur. Selçuk Üniversitesinden gelenlere bir yerine beş eklenen ve bu hızla yola inançla devam eden Erbakan Üniversitesinde yeni Fakülte ve Yüksek Okulların müjdesi de veriliyor;
Diş Hekimliği, Fen Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu.

Fakültelerin öylesine değişik, değerli ve ses getirecek bölümleri var ki, örneğin bunlardan önümüzdeki günlerde ayrıntılı olarak üzerinde duracağım Sosyal ve Beşeri bilimler Fakültesi, Türkiye belki de dünyada bir rekor. Muzaffer Şeker hoca ile Yardımcısı, Fakültenin Dekanı Prof. Dr. Birol Akgün onlarca fakülteyi harmanlayarak yepyeni bir eğitim fotoğrafı ortaya çıkarmışlar. Bu oluşumun içinde bölümler olarak yer alan fakülteler şunlar; İletişim, İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, Edebiyat. Zeki ve ustaca buluş; helal olsun.

Necmeddin Erbakan Üniversitesinin bugün için en önemli sorunu, yerleşik düzenle ilintili olsa gerek. Ancak ne var ki, Sayın Rektör başta Üniversite yerleşkesi olmak üzere diğer yapıların en kısa sürede tamamlanması için atağa geçtiklerinin, Ankara’nın da desteğini aldıklarının gerekli altını özellikle çizdi.

Rektör Prof. Dr. Şeker, Yardımcıları

Prof. Dr. Tahir Yüksek, Prof. Dr. Birol Akgün, Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Genel Sekreter Doçent Dr. Zekeriya Mızırak, Genel Sekreter Yardımcısı Hanefi Sert ile Osman Bozdemir diğer değerli görevlilerin oluşturduğu takım, uyum ve düzen içinde Üniversiteyi yeni ve ses getirici ufuklara doğru götüreceğine inanıyoruz.

BİR DAMLA:

■ Ekmekten sonra eğitim bir ulusun ilk gereksinimidir

> Yeni Meram >Yazarlar > NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.