YAZARLAR

Şeb’i Arus’u İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kazanımı için İstanbul’a taşıdılar. Bu eylem Hz. Mevlana’yı da İstanbul’a götürmenin örtülü bir provasıdır.

Üstelik, İstanbul’daki Şeb’i Arus’a Turizm Bakanlığı da maalesef destek çıktı. Bu, davranış, düpedüz Konya Turizmini arkadan ve önden hançerlemektir.

Hz. Mevlana yetmemiş gibi şimdi de Nasreddin Hoca’nın mezarı gündeme getirildi, Eskişehir’de yıllardan bu yana Ulu Cami’nin kütüphanesinde muhafaza edilen taş sandukanın, Nasreddin Hoca’nın mezarına ait olduğu öne sürüldü.

Nasrettin Hoca’nın mezarının Eskişehir/

Sivrihisar İlçesinde olduğu iddiası temcit pilavı gibi ikide bir gündeme getirilir.

Nasreddin Hoca olgusu da Hz. Mevlana gibi Konya turizminin altın anahtarıdır.

Başta Akşehirli sayın Mustafa Başoğlu olmak üzre tüm siyasal aktörler, Sivil toplum örgütleri ve basın karşı çıkmalıdır. Bu kez senaryonun boyutunda akademik uydurmaca yer almalıdır. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan’ın çıkışına Konya’da sayıları dördü bulan Üniversitelerin konuyla ilgili bilim adamları ses vermeli, gerçekleri dile getirmelidirler. Değilse, Şeb-i Arus’taki suskunluğumuzu yinelersek bu kez de zeki ve sevimli Nasrettin Hocamız elimizin altından Eskişehir’e kayıp gidecek.

Ünlü gezgin Evliya Çelebi, yalın gerçeği onlarca yıl önce saptamış ve yazmış;

“Akşehir’de büyük din adamı ve değerli zat Hazret Şeyh Hoca Nasreddin’’in kabri vardır; Akşehirlidir. Gazi Hüdavendigar’a[4] yetişip, Yıldırım Han döneminde şöhret bulmuştur. Fazilet sahibi olup, hazırcevap, keramet sahibi, filozof, din ve dünya işlerini birlikte eksiksiz yürüten büyük bir zat idi. Timurlenk ile bir toplantıda bulunmuştur. Timur Han, O’nun şerefli sohbetlerinden hoşlanırdı. Bu nedenle, o büyük bilginin hatırı için Akşehir’i yağma ettirmemiştir. Büyük hocanın sözleri ve latifeleri, bütün lisanlarda atasözü olarak söylenir. Yıldırım Han’ın vefatından sonra, Çelebi Sultan Mehmet döneminde dünyadan göç etmiştir. Akşehir’de kubbeli türbesinde toprağa verilmiştir. Dört tarafı parmaklıkla çevrilidir. Allah rahmet eylesin!”

İşte Evliya Çelebi’den tarihi belge budur.

Nasreddin Hoca, insanlara doğru yolu gösteren, iyilikleri bildiren, doğruya sevk eden ve kötülüklerden sakındıran bir veli idi. Bu işi yaparken tabiatı icabı kendisine has bir yol tutmuştur. Hakk’ın anlatılması ve cemiyetteki bozuk yönlerin düzeltilmesi için, meseleyi halkın anlayacağı bir dil ve uslûb ile anlamlı latifeler halinde öz olarak dile getirmiştir. Latifelerin toplandığı yapıtlardan biri, Londra ‘da Briritish Museum’da Haza Terceme-i Nasreddin Efendi Rahme başlıklı yazma eserdir. Birey ve toplumu her yönüyle çok iyi tanımış, insanların aile, komşuluk, dostluk, ticari münasebetlerine ait cemiyette gördüğü aksaklıkları düzeltmek ve öğüt vermek için nüktelerle dile getirmiş, onları düşünmeye ve doğruya yöneltmiştir. Sosyoloğ ve Psikoloğlar, insanı ve cemiyeti tanıyıp, onların çeşitli yönlerini incelemek için onun latifelerinden istifade etmişlerdir. Dönemin ünlü kadılarının bile Nasreddin Hoca’dan yardım ve öğüt aldığı söylenir. Nasreddin Hoca fıkraları, Batı dillerine de çevrilmiş ve Hoca hakkında önemli yayın yapılmıştır. Bunlar arasında Pierre Mille’nin Nasreddin et son epouse, Edmonde´in La Litterature PopulaireTurque yapıtlarındaki Nasreddin Hoca bölümü, J.Paul Carnier’in Nasreddin Hoca et ses Histoires Turques adlı yapıtları tezimizin somut verileridir.

BİR DAMLA:

Nasreddin Hoca Akşehir Gölünün kenarına oturmuş bir şeyler yapıyormuş. Köylüler merak ettiklerinden sormuşlar;

Hocam ne yapıyorsun?

– Göle yoğurt mayalıyorum..

– Hay aklınla bin yasa, göl maya tutar mı?

-Tutmayacağını ben de biliyorum ama bakalım göldeki balıklar biliyorlar mı diye tecrübe ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > NASREDDİN HOCA KONYA/AKŞEHİRLİ’DİR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.