YAZARLAR

■ Başarı size gelmez, siz ona gideceksiniz.

***

Konya’nın simge isimlerinden biri de kuşkusuz Nalan Madenci hanımefendidir.

“Kendi elinizle evinizde yapmış gibi” sloganıyla yola çıkan aşama aşama yürüyerek “pasta börek ve ek yemekleri”

iş kolunda kent katmanlarının beğenisini kazanan Nalan hanımdan satırbaşı açıyorum.

Konya’nın yeni yüzü Alavardı Mahallesi Fatih Caddesinden geçenler, 106/ A numaralı bir yapının girişinde yer alan işyerinin önünde sürücülerinin büyük çoğunluğunu bayanlar oluşturan sıra sıra özel otomobilleri görenler, Kentimizin aydınlık fotoğrafını çekiyor demektir. Büyük kentlerde böyle yerleri görmek olağandır

ancak Konya için sıra dışıdır, olağanüstüdür. Hanımlarımızın giderek çeşitli iş kollarlında çoğalmaları ileri demokrasinin bir türlü ayak sesidir. Sarmalarla, dolmalarla çeşitli ev yemekleriyle “Nalan”ın kapısından çıkan kadınların dudaklarındaki gülümseme bize göre aydınlık Türkiye’nin işaret fişeğidir. Üstelik Nalan hanımefendi, 20 dolayında hanıma istihdam olanağı sağlayarak bölge ekonomisine anlamlı bir katkı sağlamaktadır. Buraya kadar iyi, sonrası düşündürücüdür. Başarıya “destek” değil “köstek” gibi bir niteliğimiz daha var ya, işte onun gibi bir şey. Nalan Hanımefendinin önlenemeyen başarısı kimilerini rahatsız etmiş ki, Cumhurbaşkanı Sayın Gül’e iş yerinin kapatılmasına ilişkin uzun bir şikayet mektubu gönderilmiş, hatta içeriğinde Meram’ın Akademisyen Başkanı Dr. Serdar Kalaycı’yı da suçlayıcı ifadeler yer almış. Cumhurbaşkanına her gün onlarca mektup, şikâyet ve dilekçe gelir. Bilirim ki, bunlarla danışmalar ilgilenirler. Aidiyeti itibarıyla şikâyet yazısı gereğinin yapılması kaydıyla Selçuklu Belediyesine gönderilir. İşyerinin ev yemekleri üretimi durdurulur ve sadece pasta- börek yapımına izin verilir.

Dr. Serdar Kalaycı ne yapsın? Onun bu konuda kusuru olmadığına, şimdiye değin yaptıklarına bakarak adım gibi inanıyorum.

Dr.Kalaycı bölgesinde kalıcı eserler yapıyor. Ev yemekleri bölümünün kapatılmasıyla ev kadınlığıyla birlikte çalışan kadınlar sınıfına da geçerek ev ekonomisine katkıda bulunan çoluk çocuklarına ekmek götüren analardan kimileri işsiz kaldı. Nalan hanım bu iş kolik, kuşkusuz yerinde uygun adım durmayacak. Ev yemekleri üreten ayrı bir iş yeri açmak için eli kolu sıvadı, işsiz kalan anaları yeniden toparlayacak;

■ Hiç kimse başarı merdivenine elleri cebinde tırmanmamıştır.
Ben bu olayı çok yönlü değerlendirmek istiyorum bir; kadınlarımızın çeşitli iş kollarında etkin görevler üstlenmesi çağdaş uygarlık anlayışının göstergelerinden biridir.

İki, işyerlerinde kadınları çalıştırarak onlara ekmek parası kazandırmak hem sevap hem de üretime katkıdır. Üç; bu denli işyerleri Konya’nın büyük ve dünya kenti olma iddiasının ön sözlerinden birini oluşturmaktadır. Dört; başarıları çekemeyen ve sığ görüşlülere verilen anlamlı yanıttır.

Son söz McDonald’ındır;

■ Kimi insanlar çalışırken keyifle ıslık çalar. Yaşamları muhteşemdir. Bazıları durmadan ağlar ve inler. Ben çocuklara hep aynı şeyi söylerim; “Şikâyet etmeyin, itham etmeyin, açıklamaya çalışmayın.” Yaşamın sloganı, “Asla bırakmayacaksındır” Çoğu terk edişimizde zafere birkaç adım kaldığından emin bile olamayız Başarı; yarışmanın kendisinden birkaç saniye daha dayanabilirsek bizimdir.


BİR DAMLA:

Başarmanın tek yolu başarısız olmaktır.
Bir işi deneyip başarısız olmak, hiç denememekten her zaman daha iyidir.
Olanaksızı deneyen insanlar her zaman için başarısız değil, başarılı olmaya aday olanlardır. Thomas Edison, elektrik ampulünü bulduğu zaman başarısızlığa uğradı, hem de kaç kez. Başarısızlığa uğradıysanız, bunun size verilmiş bir armağan olduğunu düşünün.

> Yeni Meram >Yazarlar > NALAN MADENCİ: İŞ KADINI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.