YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Muzaffer Şeker ve ekibi ile birlikte Gedavet rüzgarının esiş istikametinde yer alan yeni Meram Tıbbı ve Köyceğiz Kampüsünü dolaştık. Ardından da, Diş Hekimliği Fakültesine gittik.

Konya Üniversitesi adı altında kurulan, bir dönem Tarım Bakanlığı da yapan Konya Milletvekillerinden Sami Güçlü’nün heyecanla anlata anlata bitiremediği Üniversite hayali dört yılın sonunda gerçekten bir hayli yol almış.

Konya Vizyon Dergisi Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Çakır’la birlikte eski adıyla Afra Kulesinin 26. katına çıktık.

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker bütün ekibiyle karşılamıştı bizi. Rektör beyin makamındaki sohbet ve açıklamalarından sonra Meram’a doğru yola çıktık.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek, Rektör Beyle birlikte bizimle dolaştı.

İnanın beş saati aşkın bir zamanda dolaşabildik Üniversiteyi ve bağlı birimlerinin bir kısmını.

Köyceğiz Kampüsünün üst tarafında yer alan, önümüzdeki yıl Rektörlük binası inşaatının da başlatılacağı düz plato kekik kokularıyla karşıladı bizi.

Tabi bir seyir terası halinde olan platodan Konya’nın görülebilecek en güzel manzarasını yaşayarak seyrediyorsunuz. Hemen arkanızda Loras dağı ve Takkeli dağ var. Köyceğiz ve bir zamanların Dere Kasabası sağ tarafınızda görüntü alanınıza giriyor.

Köyceğiz Kampüsü, Meram’ı kesinlikle bir cazibe merkezi getirmekle kalmıyor, Meram’ı diğer merkez ilçelere de yaklaştıracak gibi görünüyor. Üç Fakülte binasının seyir teraslarından Konya’yı seyretmenizi tavsiye ederim!

Uzunca bir süredir, kendi haline bırakılan, kendi yağı ve tuzu ile kavrulmasına göz yumulan, bendenizin “ Yetim Meram” diye bir çok makalesinde zikrettiği, hiçbir hizmetin sanki bile bile götürülmediği Meram’ın, bundan böyle belli ki, yüzü gülmeye başlayacak.

Rektör Muzaffer Şeker ve ekibi bir anlamda zoru başarmışlar. Sevgilerini ve samimiyetlerini kattıkları hizmetler, Köyceğiz Kampüsünde yükselmeye başlarken, bayram sonrası ilk öğrencileriyle buluşacak Fakülte binalarına idari yerleşimler başlamış bile.

Rektör Şeker, oldukça zor bir işe talip olmuştu aslında. En zor işlerden biri olan sıfırdan Üniversite kurmak, adından başka bir şey olmayan Üniversiteye, emaneten verilen bir oda ile başlayıp bugünlere gelebilmek hayal gibi bir şey.

Rektör Şeker ve ekibi, hayalden hakikate dönüştürdükleri üniversitenin geldiği noktayı en mütevazi halleri ve duruşlarıyla anlattılar.

Meram Tıp Hastanesi hizmete girdiğinde, Meram bir başka Meram daha olacak! Uğur Özteke kardeşimin geçtiğimiz hafta değindiği ve dikkat çektiği Diş Hekimliği Fakültesini bir sonraki yazımda kendi penceremden anlatmaya çalışacağım.

Konya’da güzel şeyler oluyor sevgili okurlar! Konya, bu güzelliklerin farkında olmalı. Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmek diye meşhur bir söz vardır. Bizde de buna benzer, “ Yiğidi öldür hakkını yeme” derler.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Muzaffer Şeker’in hakkını teslim etmek gerek.

Hep emanet ve kiralık binalarda oturdu Konya Üniversitesi.

Sonra Mecliste Ak Parti Milletvekili Salih Kapusuz’un teklifi ile adı Necmettin Erbakan Üniversitesi oluverdi.

Selçuk Üniversitesinin Meram Tıp, İlahiyat ve Eğitim Fakültelerinin ayrılıp yeni üniversiteye bağlanması deprem gibi bir olaydı.

Rektör Muzaffer Şeker, tevatürlerin, rivayetlerin cirit attığı, olur-olmaz lafların tahrik amaçlı, sataşmalı, hır çıkarmalı haliyle sükûnete ve hoşgörüye tur bindirdiği zamanları sakin kişiliği ile atlattı.

En azından cevap vermedi. Cevap verdiklerinde ise incitici değildi.

Sonunda sükûnet, hoşgörü ve anlayış kazandı.

Reklamı sevmeyen, yaptıkları işi anlatmayan, işler meydana çıktıktan sonra hayret ve hayranlık uyandıran bir çalışmanın mimarları Rektör Bey ve ekibi.

Meram bir başka Meram daha olma yolunda sevgili okurlar. Yeşil Meram’ın dün ne Üniversitesi, ne beş yıldızlı bir Oteli, ne bir AVM’si, ne de Adliye Sarayı gibi önemli bir kurumu vardı.

En azından bugün bir Üniversitesi var!..

Hizmet binaları, Fakülteleri şu an için değişik yerlerde olabilir.

Gönülleri Konya için çarpan öğretim üyelerinin Rektörleri Muzaffer Şeker ile birlikte her zorluğun üstesinden gelerek Konya’nın ikinci bir Devlet Üniversitesini 25 bin öğrencisiyle geleceğe doğru yüceltmesi ve yükseltmesi az uz bir başarı değil.

Konya, Necmettin Erbakan Üniversitesinin ne kadar farkında diye bir soru gündeme gelmeli artık. Konya kamuoyunun, Iphone’lu etli ekmek ve düğün pilavı paylaşımlarından, dedikodulardan, seçimlerden, dedi ki-demişkilerden başını kaldırıp bu şehirde neler oluyor, kim neler yapıyor, kim kendini Konya için ne kadar paralıyor diye bir bakması lazım!

> Yeni Meram >Yazarlar > Muzaffer Şeker’in hakkını teslim etmek!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.