YAZARLAR

Milletimiz son yıllarda maalesef örf adet gelenek ve göreneklerini iyice kaybetmeye başladı. Birbirine selam vermeden aynı kapıdan girip çıkan insanlar mı istersiniz, hamile kadın ve yaşlılar ayaktayken kafasını çevirip görmemezlikten gelen gençler mi istersiniz, yoksa toplum içinde maskeli dolaşanları mı? Gerçi kendisini olduğundan farklı gösterenler eskiden beri de var olmalı ki Mevlana hazretleri de “Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol” demiş bu ülkede. Neden insanlar olduğu gibi değil de farklı görünmek isterler ki? Altın gibi değerli madenleri kömürlüğe de koysanız altındır, sarraf dükkanına da koysanız altındır. Ama ışık ve bulunduğu yere göre satış fiyatı değişebilir değil mi? parlak ışıklar altında pırlanta, sokakta yerde görseniz belki de cam parçası der geçersiniz değil mi? Ama insanlar cansız madde değil ki ruhları var farklı farklı, karakterleri ve fikirleri de var farklı farklı. Üstelik yaratılırken alınıp satılsınlar diye de yaratılmamışlar, aksine “Halifelik” gibi bir teşbih ile onurlandırılarak dünyaya gönderilmişler. Aslında hayatınız boyunca halifeliğime layık olmaya çalışın demiş sanki Cenab-ı Allah . Maske takmaya, sadece hepimiz kardeş olduğumuza göre olduğumuzdan farklı gözükmeye, makam, mevki yada paramızla şişip böbürlenmeye gerek yok . Hani deriz ya, “Peygamberimizin ahlakıyla ahlaklanmaya çalışmak”, veya mümkün olan Esma-Ül Hüsna’yı üzerimizde toplamaya çalışmak . Örnek el-afüv, el-adil isimlerini kazanmaya çalışabilirsiniz ama asla Halik, Rahman, Hayy ve Kayyum gibi sonsuz geçerli isimleri kazanamazsınız). Peygamberimizin ahlakıyla ahlaklanacaksak onun tarafsızlığını, tevazusunu El-Adil isminden esinlenerek taşıdığı adalet duygusunu sadece komşusuna değil tüm Müslümanlara olan sevgisi gibi hasletlerini bizler de elimizden geldiğince kazanmaya ve uygulamaya çalışsak dünya daha güzel olmaz mı? Bulunduğunuz yada gideceğiniz yerlere göre dış kıyafetiniz değişebilir, tarlada çalışırken giyeceğiniz elbise ile camiye geleceğiniz tertemiz kıyafet muhakkak farklıdır. Resmi bir makama girerken kılık kıyafetine çeki düzen verenlerin camiye gelirken çok daha fazla temiz ve titiz olmaları gerekmez mi? Burada gördüğünüz gibi dış kıyafetten bahsediyoruz. Bu değişebilir ama karakterli dürüst sağlam insanların elbiselerinin değişmesi ile içi değişmeyeceğine göre rengarenk ve çeşit çeşit sahte maskeleri suratlarına takmalarına gerek olmadığını düşünüyorum. Hepinize sevgi ve saygılar.

> Yeni Meram >Yazarlar > Müslüman maskeli olur mu?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.