Torku Jelifest

Mucizevi Bitki Okaliptus’un Faydaları

  • Giriş Tarihi: 13.04.2019 6:32
  • Güncelleme Tarihi: 4:47
Mucizevi Bitki Okaliptus’un Faydaları

Mucizevi Bitki Okaliptus’un Faydaları - Çağrı Eroğlu - Yeni Meram Gazetesi

Mutlu Akü

Okaliptus anti bakteriyel bir bitkidir ve yaraları tedavi dezenfekte edici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca balgam sökücü özelliği olan okaliptüs, öküsürük tedavisinde kullanılır. Solunum ile ilgili hastalık ve şikâyetlerde boğaz ağrısını hafifletir.

Cilt problemlerine iyi gelen bu bitkinin badem yağı veya zeytinağı ile birlikte seyretilerek kullanıldığında gözle görülür fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

Aktar ve doğal ürünler satan yerlerde sabunu satılır. Bu sabun, deride oluşan tahrişleri, Saç dökülmesi ve kepek gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Bağırsaklarda bulunan bakterilere bağlı enfeksiyonların tedavisi için çayı son derece faydalıdır.

Okaliptus yağı, diş plağı ve iltihabına ayrıca dişlerde oluşan enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Bu yüzden birçok diş macununda okaliptüs bitkisi bulunmaktadır.

Sıcak suda yaprakları demlenerek hazırlanan okaliptüs çayı, stres sorunu olan kişiler üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle öne çıkmaktadır.

Okaliptus kullanımına dikkat

Mucizevi Bitki Okaliptus’un bu kadar faydasından bahsederken, şunu da bahsetmemiz gerekir ki, aşırı dozlarda kullanılmaması ve hamile, çocukların ve yüksek tansiyon hastalarının kullanması tavsiye edilmez. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi okaliptüs yağı yoğun kıvamından dolayı kesinlikle direk kullanılmamalı, seyreltilerek kullanılmalıdır.> Yeni Meram >Sağlık > Mucizevi Bitki Okaliptus’un Faydaları
HABER YORUMLARI