YAZARLAR

YÜCE RABBİMİZ insan faktörünü disipline ederken koyduğu kuralların en başında öleceğini bilme yeteneğini, sadece ve sadece yeryüzünün halifesi olarak da görevlendirdiği insana vermiştir.

Yaratılmış canlıların İnsan dışındakilerin hiç birisi hayatının ve varlığının hiçbir döneminde öleceğini bilmediği içindir ki, Cenneti Hayal edemez, Cehennemi bilemez. İnsan Faktörü ise Ademden bu yana YÜCE RABBİNİN yasaklarından korunurken Cennetin hayalini bir ömür boyu yüreğinin Ritminde taşır.

YÜCE RABBİMİZ koyduğu kuralların hiç birinde anlamsızlık içermediği içindir ki, kuralların zerresinden zirvesine içerdiği mananın özünde ya insan faktörünün bireysel çıkarı ya da yaratılmış tüm canlıların varlığının yarar ve mevcudiyeti çok ulvi değerler taşır.

İslam’ın 5 şartına bakıldığında her birinin yukarda ki tanımlamanın özünde kaldığı görülmektedir. SAVUM,ZEKAT, HAC, ZEKAT ve KELİMEYİ SAADET ilahi dinlerin dışında hiçbir Dinde böylesine bir biri ile özdeş ilkeler olmadığı en somut biçimde görmekteyiz.,

Şimdi Oruca bakalım. Oruç öncelikle ve özellikle orucu tutanın sağlığı için mucizevi özellik arz etmektedir. Sportmen olmayan insanların sportmen olanlar kadar sağlıklı olmadıkları insanlığın tarihinin her evresinde görülmüştür. Tıp ve sağlık bilimi hareketliliğin adını Spor koyarak spora kurallar getirip Hükümetler Sporun Bakanlığını bile ihdas ederek Sporu Milli bir gereksinim haline getirmektedirler.

ORUÇ Farizesi ifa edilirken 11 ay Robotvari beslenme sistemi içindeki insan,,beslenme metodunda bir u dönüşü ile orucun kurallarına girerken evvel emirde vücudun yiyip içip gıdalardan aldığımız enzimlerin rotasını değiştirip sindirim Sporunun başlatıldığını göstermektedir.

Hal böyle olunca açlık susuzluk evreleri geceden gündüze geçtiği içindir ki uyanıkken hissettiğimiz açlık Beslenme imkansızlıkları içindeki insanların Oruç dışında da açlık susuzluk evresini yaşadıklarına inanıldığı içindir ki AÇIN HALİNİ TOKUN DÜŞÜNME konumu gözler önüne gelmektedir.

Böylece yardımlaşma metodu çalışırken KOMŞUSU AÇ İKEN TOK OLANIN Dini sorumluluğunun işletilmesi bu Mübarek Ramazan ayında tahakkuk eder ki hemen Ramazan Ayının vecibeleri içindeki Fitre Zekat müessesesi çalıştırılır.

İşte bunun içindir ki Ramazan Ayına bereket Ay ı ve 11 ayın sultanı denmektedir. Ramazan Ayı’nda sadece Orucun Vecibeleri değil ibadetlerin özündeki yoğunluk İnsan faktörünü nefsinin kötülükleri ile mücadelede de muzaffer kılar.

İnançlı Müslümanlar oruçlarını severek tutarken duydukları haz ve mutluluk kat, kat katmerlenirken Oruç Tutmayanların bir nebzecik inançlarının mevcudiyeti halindeki ezikliğin verdiği acı hiç şüphesiz daha büyük olduğundan hem mutsuz, hem sağlıksız, ve hem de suçluluğun psikolojik baskısı altında bir Ayı tamamlarken kutlanan Bayramın da onların haklarının olmadığını yüreklerinde duyarlar ve böylece maddi ve manevi ezikliğin girdabında boğulurlar.

İdrak ettiğimiz bu Mübarek Ramazan ayının tüm İslam Alemine Sağlık,Bereket,Özde ve sözde birlik, Sosyal ve kültürel hayatta dayanışma ülkemizin Siyasi, Askeri, İçtimai, Hukuki hayatında dirlik düzenlik getirmesini yürekten diler, Din Görevlilerimize İslam’ın özündeki ilericilik hamleleri ile inançların yüceliğini birlikte malzeme yapıp vaaz ve tenvirlerini monotonluktan kurtararak işletmelerini ve halkımıza doyurucu bir Dini donanımı nakış, nakış işlemelerini diler, İl Müftümüz Muhterem Hocamız Şükrü ÖZBUĞDAY ı sevgi ile selamlar, Ramazan Ayı’nı Ülkemiz ve İnsanımıza esenlikler getirmesini dileriz..

> Yeni Meram >Yazarlar > MUCİZE İBADET !! SİNDİRİM SİSTEMİ SPORU ORUCA BAŞLARKEN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.