YAZARLAR

Modern toplumlarda insanların çoğu sosyal değişimi beklerler ve takdir ederler. Modernlikten anlam; ‘ileriye doğru hareketlilik’ olup Latinceden gelmektedir. “Gelişme ilerleme” olarak da düşünebiliriz. Durağanlığı ise; yerinde sayma ya da tembellikle tarif edebiliriz. ABD ve İngiltere’den başlatılan “değişim” akımı ya da rüzgarları toplumlara yavaş yavaş yayılır, Geleneksel kültürler ise gerilik olarak nitelendirilerek yavaş yavaş ortadan kaldırılır.

Değişim özellikle maddi ise karmaşık bir nimettir. Sosyal değişimse sadece ilerleme gibi basit bir olay değildir. Zenginleşmenin de avantaj ve dezavantajları vardır. Artan hayat standartları, başta ABD olmak üzere yaşayanların ömürlerini uzatmış, hayatı daha konforlu yapmıştır, ancak; bir çok insan hayatın çok fazla stresli hale geldiğini ve dinlenmek ya da aileleri ile birlikte olmak için hiç zaman bulamadıklarından şikayet ederler. Maddi zenginlik artarken, mutluluk göstergeleri hızla aşağı düşmektedir.

Bilimin dahi fayda ve kısmen zararları da vardır. Hayat tarzımız çok hızla değişmektedir. Yüz yıl önce otomobil ve telefonun hızlı iletişim sağladığı açıktır. Daha sonra gelişen teknolojiler ise aileye ve doğulan yere olan bağlılığı azaltmıştır. Bayramlarda, hele uzun tatil günleri de olursa, evlerinde oturan var mı? Misafirliklerde, komşuların akşam oturmalarında bile, hoş geldiniz faslından sonra hep beraber TV’ye yönelinip, film ya da dizi bittikten sonra “-hadi bize müsaade” ile bitirilmiyor mu? Şehirlerde oturanların en mutluları, bayram ziyareti nedeniyle köylerine gidenlerdir.

Bilgisayar teknolojileri, bize dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaşma imkânı verirken, hemen yanı başımızdaki topluluklardan koparır. Bu teknolojiler aynı zamanda özel hayatı ve gizliliğini tehdit eder hale gelmiştir. Kısaca, sosyal değişimin bütün zamanlardan çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiğinin hepimiz farkındayız. Ancak bu değişimin toplum açısından iyi ya da kötü olduğu konusunda farklı fikirlerdeyiz. “-Bizim zamanımızda asla böyle bir şey olamazdı” sözü, size yabancı gelmiyor değil mi? Demek ki sosyal değişimin iyi ya da kötü yanlarını da görmeye başladık demektir. Hepinize sevgi ve saygılarımla.

Kaynakça;

1)Sociology: John J.Macionis 13 th.ed. çeviri: Prof. Dr. Vildan Akan.

2)DG Myers,2000;Wetzel and Foa,2009

NOT: Kıymetli okurlarım; Yarından itibaren bir süre izine çıkacağımdan yazılarıma ara vermek zorunda kalacağım, sizlerden müsaade isterken, sağlıklı-mutlu-huzurlu günlerde uzun yaşam dilerim.

> Yeni Meram >Yazarlar > Modernizm ve İlerleme
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.